Luxusní dům opět vyděsil lidi. Praská kvůli počasí

ČTK ČTK
12. 5. 2012 15:45
Dům v pražských Holešovicích je bezpečný, tvrdí statik po další evakuaci
Foto: ČTK

Praha - Luxusní bytový dům Prague Marina v Praze Holešovicích, z něhož byli v sobotu opět evakuováni nájemníci, je bezpečný a lze ho užívat. Novinářům to řekl statik Václav Kučera z Technického a zkušebního ústavu stavebního.

Nájemníky, kteří ráno slyšeli praskání, přivolaní hasiči evakuovali. Zvuky mohly být způsobeny výraznou změnou teplot v noci na sobotu, což mělo vliv na ocelovou podpěru a betonovou konstrukci domu.

"Nájemníci chystají žalobu pro poškození majetku, uvedl Petr Novotný," právní zástupce Společenství vlastníků jednotek.

Zase se změnila teplota

Dopoledne bylo evakuováno 22 lidí, kteří se shromáždili v recepci luxusního komplexu. S novináři se většinou odmítali bavit.

Podle jednoho z rusky mluvících nájemníků se bušení a nárazy ozývaly v domě celý minulý týden. "Bylo to třeba jednou do hodiny. Ale dnes už to bylo několikrát do hodiny. Máme trhliny na zdech, praskliny na kachlíkách," řekl.

Někteří z nájemníků už prý hledají jiné bydlení. Statika domu je od začátku května podepřena ocelovými nosníky.

"Lidé si stěžovali na rány, které se objevují už asi týden, ale nyní byla jejich frekvence mnohem vyšší. Praskání se ozývalo asi čtyřikrát za hodinu, dříve jednou až dvakrát za den. Proto došlo na evakuaci," řekl Petr Novotný z advokátní kanceláře, která zastupuje asi 150 vlastníků bytů.

Podle něj měla Prague Marina nájemníky lépe připravit na to, že zvuky se ozývat mohou. "Byli by na to připraveni a nevyděsilo by je to."

Zvukové projevy jsou podle statika důsledkem toho, že podpůrná konstrukce, jež nahrazuje původní ocelovou konstrukci, je pevná. "Nejsou tam klouby nebo posuvy, které tam původně byly. Teplotními rozdíly vzniká i teplotní roztažnost. Což se přenáší do původní betonové konstrukce," vysvětlil vedoucí stavebního úřadu Prahy 7 Jiří Chour.

Bouchání a další zvuky se budou v domě ozývat dále, v závislosti na teplotních změnách. "Nemá to ale vliv na bezpečnost objektu," ujistil Chour, který dům prohlížel už v pátek. "Zjistili jsme v garážích ve stropu trhliny. Trhliny ale nemusejí mít souvislost s dneškem. Nejde u nich určit stáří. Nařídil jsem osadit sledovací terče," uvedl Chour.

Definitivní oprava?

Stavební úřad nyní vyzve vlastníky, aby připravili návrh na definitivní opravu narušeného domu. "Protože se bude zasahovat do statiky domu, tak to bude přinejmenším na stavební povolení," uvedl Chour.

Stavitelem luxusního projektu Prague Marina je společnost Metrostav, developerem společnost Prague Marina. Jejich zástupci se v sobotu s novináři odmítali bavit.

Obyvatelé obytného domu zažili evakuaci už na konci dubna kvůli podezření, že dům má poškozenou statiku. Stavební firma Metrostav pak zajistila dům podpěrnými sloupy. Počátkem května v něm lidé opět bydleli.

Majitelé bytů ale nebyli spokojeni s řešením dubnové havárie v domě a váhali, zda se do nich mají vrátit. Někteří vlastníci podali i trestní oznámení.

 

Právě se děje

Další zprávy