Měšťanský dům je zničený a může za to Praha 1, míní Křeček

ČTK ČTK
Aktualizováno 29. 7. 2014 17:18
Dům je součástí památkové rezervace zapsané na seznam UNESCO. Úřad vydal nezákonné rozhodnutí, které umožnilo přestavbu objektu, sdělil Křeček.
Zástupce ombudsmanky Stanislav Křeček
Zástupce ombudsmanky Stanislav Křeček | Foto: Ministerstvo pro místní rozvoj

Brno - Stavební úřad radnice Prahy 1 umožnil podle zástupce ombudsmanky Stanislava Křečka devastaci měšťanského domu U Tří andělů na pražských Hradčanech.

Objekt je součástí pražské památkové rezervace zapsané na seznam památek UNESCO. Úřad vydal nezákonné rozhodnutí, které umožnilo přestavbu objektu, sdělil Křeček. Reakci úřadu ČTK zjišťuje.

Stavební úřad povolil vlastníkovi domu takzvané nutné zabezpečovací práce. Podle zákona by mělo jít o práce, které mají zamezit poškození památky, která je v havarijním stavu. Jenže místo těchto nutných zabezpečovacích prací se pustil majitel měšťanského domu U Tří andělů do rozsáhlých stavebních úprav.

Byl například odstraněn historický štít domu a nahrazen sedlovou střechou a budova má novou dostavbu ve dvoře. Magistrát hlavního města Prahy sice rozhodnutí stavebního úřadu zrušil a ministerstvo pro místní rozvoj pak rozhodnutí magistrátu potvrdilo, majitel domu však mezitím budovu značně přestavěl.

Vedení stavebního úřadu ale v minulosti tvrdilo, že zabezpečovací práce muselo schválit, jinak by dům spadl.

Podle Křečka měl stavební úřad, poté co bylo jeho nezákonné rozhodnutí zrušeno, vyzvat stavebníka k zastavení prací na stavbě. Radnice Prahy 1 ale tvrdí, že práce byly zastaveny v listopadu 2012. Majitel prý poté podal žádost o dodatečné stavební práce, které mimo jiné počítají se střechou v původním tvaru a sklonu včetně vikýřů v původních pozicích a rozměrech a také s replikami dřívějších štítů. Stavba by měla mít původní vnější rozměry.

Křeček: Stavební úřad je nečinný

Míra původnosti je ale omezena tím, že nahrazením trámového stropu železobetonovým ve 4. podlaží byla zvýšena stropní konstrukce. "Proto odbor památkové péče Magistrátu hlavního města Prahy ve vzájemné součinnosti se stavebním úřadem řeší stavebnětechnické detaily vyplývající z uvedeného omezení tak, aby byl krov v této části uveden v maximální možné míře do původního tvaru," sdělila mluvčí Prahy 1 Veronika Blažková.

Úřad měl podle zástupce ombudsmanky také zahájit řízení o odstranění všech nepovolených stavebních úprav a zahájit řízení o pokutě. Zákon ani jiný postup neumožňuje, zdůraznil Křeček. Takzvané řízení o přestupku ale radnice Prahy 1 dosud nezahájila a navíc ho považuje za sporné. "V době, kdy stavebník prováděl nutné zabezpečovací práce, měl vydáno pravomocné správní rozhodnutí," dodala Blažková.

"Stavební úřad Úřadu městské části Praha 1 je však dlouhodobě nečinný a toleruje současný protiprávní stav, kterým navíc došlo k rozsáhlému poničení kulturní památky," píše se v Křečkově prohlášení. Zástupce ombudsmanky upozorní na nečinnost stavebního úřadu pražský magistrát.

 

Právě se děje

Další zprávy