Fotky: Není na co čekat. Památky, které se obracejí v prach

Fotky: Není na co čekat. Památky, které se obracejí v prach
Rovina Pardubického kraje, nad kterou vyčnívá Kunětická hora.
Mají tu však i jiné památníky dovednosti našich předků.
Berlova vápenka u města Třemošnice, známá též jako Vápenka Závratec.
Vzorně upravena s pomocí evropských peněz na muzeum vápenictví. Taková památná místa na prohlídku ještě počkají.
Foto: Ludvík Hradilek
Ludvík Hradilek Ludvík Hradilek
21. 6. 2014 18:18
Další zpytování svědomí nad rozpadajícími se kulturními památkami. Tentokrát v kraji Pardubickém.

Pardubický kraj se pyšní jednou památkou zapsanou v seznamu UNESCO a deseti nemovitými památkami označenými za národní.

Zámek v Litomyšli, krematorium v Pardubicích nebo hrad na Kunětické hoře většinou známe, a jestli ne, máme čas, vypadá to, že nás přežijí.

Jiná je situace u třiceti sedmi staveb, které Národní památkový ústav označil za ohrožené. Tady není nač čekat, prohlédněte si některé z nich.

Diskutovat můžete i na facebookových stránkách autora.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Těžká nehoda nákladního vlaku u německého Freiburgu uzavřela trať do Basileje

Poblíž Freiburgu na jihozápadě Německa dnes havaroval nákladní vlak. Při nehodě zahynul strojvůdce a několik lidí bylo lehce zraněno. Trať mezi Freiburgem a švýcarskou Basilejí byla uzavřena, informovala dnes večer společnost Deutsche Bahn. Lokomotiva a několik vagonů vykolejilo v obci Auggen. Trať má zůstat uzavřena několik hodin a v úseku byla zřízena náhradní autobusová doprava.

Podle mluvčí policie ve Freiburgu vlak převážel několik nákladních vozů. Jejich řidiči jeli v osobním vagonu za lokomotivou. Šlo o deset osob a jejich zranění jsou lehká, uvedla mluvčí.

Příčina nehody je zatím nejasná. Podle serveru deníku Badische Zeitung došlo ke střetu vlaku s několikatunovým betonovým dílem. Vlak částečně vykolejil a byl vážně poničen.

Havárie by mohla souviset s nedalekými stavebními pracemi. Betonový blok, s nímž se lokomotiva srazila, pochází podle serveru z mostu, který je nyní rozebírán.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

V Británii skončilo hlasování o novém předákovi labouristů, výsledek strana oznámí v sobotu

V Británii dnes skončilo několikatýdenní hlasování o novém předákovi labouristů. Členové a příznivci opoziční strany vybírali ze tří uchazečů o funkci, kterou dosud zastával Jeremy Corbyn. Favoritem klání je stínový ministr pro brexit Keir Starmer, který se v boji střetl se dvěma ženami: Rebeccou Longovou-Baileyovou a Lisou Nandyovou. Výsledek hlasování labouristé oznámí v sobotu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy