Kdo ví o vánočním stromu pro Prahu? Ptá se firma lidí

Michal Kalina
4. 10. 2011 8:17
Zatím žádný smrk nesplnil podmínky, autor vítězného návrhu dostane 10 tisíc
Firma požaduje 22 až 30 metrů vysoký zdravý smrk.
Firma požaduje 22 až 30 metrů vysoký zdravý smrk. | Foto: Reuters

Praha - Pořadatel vánočních trhů na Staroměstském náměstí si v soutěži o letošní strom pro Prahu žádný nevybral.

Společnost Taiko vyhlásila soutěž na internetu, přes který obdržela kolem 30 návrhů. Ani jeden ze smrků však nesplňoval všechny podmínky.

"Stromy byly ve většině případů malé, nebo stály na pozemku, kam se naše technika nedostane. Rádi bychom proto ještě jednou požádali všechny o spolupráci," uvedl provozní ředitel Petr Hozák.

Výběr tak bude pokračovat. Autor vítězného návrhu obdrží odměnu 10 tisíc korun. Podmínkou však je, aby byl smrk stepilý na jeho pozemku, či alespoň poskytl kontakt na majitele.

Strom musí projít zdravotní prohlídkou

Kromě toho musí být nová vánoční dominanta dostupná těžkou technikou, měřit 22 až 30 metrů a projít dendrologickým zkoumáním zdravotního stavu.

Právě bezpečnosti věnuje pořadatel zvláštní pozornost, a to poté, co se na náměstí v roce 2003 zřítil pětadvacetimetrový smrk při vichřici.

Strom zranil pět lidí, britského turistu vážně. Muž tehdy utrpěl zlomeniny stehenních kostí a bederní a hrudní páteře. Soud mu přiřkl odškodné přes 1,5 milionu korun.

Loni Staroměstské náměstí zdobil osmdesátiletý smrk z brdských lesů. Pocházel z obce Zaječov ze soukromého pozemku, jeho majitelka jej potřebovala odstranit.

Letošní trhy začínají 26. listopadu a potrvají do 1. ledna. Vánoční strom se slavnostně rozsvítí v sobotu 26. listopadu.

 

Právě se děje

před 55 minutami

Litevský prezident dal milost dvojici ruských špionů

Litevský prezident Gitanas Nauséda dal milost dvojici ruských občanů, kteří byli v Litvě předloni odsouzeni za špionáž. Podle agentury AFP informoval prezidentský úřad. Nauséda tak otevřel cestu k možné výměně špionů s Moskvou.

Litevská média s odvoláním na nejmenované zdroje informovala, že Rusové Nikolaj Filipčenko a Sergej Mojsejenko by mohli být vyměněni za Aristidise Tamošaitise a Jevgenije Mataitise.

Filipčenko si v litevském vězení odpykává desetiletý trest za pokusy zverbovat pracovníky litevské rozvědky k instalování odposlechu v rezidenci bývalé prezidentky Dalie Grybauskaitéové a Mojsejenko trest v délce deseti a půl roku za to, že dodával Rusku informace o činnosti litevské armády.

před 1 hodinou

Kvůli silnému větru nejezdí od rána kabinová lanovka na Ještěd

Kvůli silnému větru nejezdí od rána kabinová lanovka na Ještěd v Liberci. Vítr na horní stanici dosahuje 90 kilometrů v hodině, přípustných je přitom 58 km/h, pak už je provoz nebezpečný. Podle prognóz počasí zřejmě nebude možné kvůli větru jezdit po celý den, řekl přednosta lanovky Vladimír Štěpán.

Kabinová lanovka na Ještěd je oblíbenou turistickou atrakcí, v provozu je přes 85 let. V minulosti stávala kvůli větru zhruba dvakrát až třikrát za rok. V posledních letech ale větrných dnů přibývá.

Silný vítr fouká v pátek také v Jizerských horách a Krkonoších, další problémy ale hlášeny nejsou. Meteorologové vydali na dnešek výstrahu, vítr může na horách dosáhnout v nárazech 70 až 90 kilometrů v hodině.

Další zprávy