Kdo ví o vánočním stromu pro Prahu? Ptá se firma lidí

Michal Kalina
4. 10. 2011 8:17
Zatím žádný smrk nesplnil podmínky, autor vítězného návrhu dostane 10 tisíc
Firma požaduje 22 až 30 metrů vysoký zdravý smrk.
Firma požaduje 22 až 30 metrů vysoký zdravý smrk. | Foto: Reuters

Praha - Pořadatel vánočních trhů na Staroměstském náměstí si v soutěži o letošní strom pro Prahu žádný nevybral.

Společnost Taiko vyhlásila soutěž na internetu, přes který obdržela kolem 30 návrhů. Ani jeden ze smrků však nesplňoval všechny podmínky.

"Stromy byly ve většině případů malé, nebo stály na pozemku, kam se naše technika nedostane. Rádi bychom proto ještě jednou požádali všechny o spolupráci," uvedl provozní ředitel Petr Hozák.

Výběr tak bude pokračovat. Autor vítězného návrhu obdrží odměnu 10 tisíc korun. Podmínkou však je, aby byl smrk stepilý na jeho pozemku, či alespoň poskytl kontakt na majitele.

Strom musí projít zdravotní prohlídkou

Kromě toho musí být nová vánoční dominanta dostupná těžkou technikou, měřit 22 až 30 metrů a projít dendrologickým zkoumáním zdravotního stavu.

Právě bezpečnosti věnuje pořadatel zvláštní pozornost, a to poté, co se na náměstí v roce 2003 zřítil pětadvacetimetrový smrk při vichřici.

Strom zranil pět lidí, britského turistu vážně. Muž tehdy utrpěl zlomeniny stehenních kostí a bederní a hrudní páteře. Soud mu přiřkl odškodné přes 1,5 milionu korun.

Loni Staroměstské náměstí zdobil osmdesátiletý smrk z brdských lesů. Pocházel z obce Zaječov ze soukromého pozemku, jeho majitelka jej potřebovala odstranit.

Letošní trhy začínají 26. listopadu a potrvají do 1. ledna. Vánoční strom se slavnostně rozsvítí v sobotu 26. listopadu.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Facebook zvýšil čtvrtletní zisk, tržby překonaly očekávání. Dařilo se i Amazonu či Googlu

Americká společnost Facebook, která provozuje stejnojmennou sociální síť, ve třetím čtvrtletí meziročně zvýšila čistý zisk o zhruba 29 procent na 7,85 miliardy dolarů (184 miliard Kč). Oznámila to dnes firma. Její tržby překonaly očekávání analytiků, protože nárůst využívání internetu v době koronavirové krize podpořil její příjmy z reklamy.

Tržby americké společnosti Alphabet, která je majitelem internetové firmy Google, stouply ve třetím čtvrtletí meziročně na 46,17 miliardy dolarů (bilion Kč) ze 40,5 miliardy dolarů, což znamená návrat k růstu. Překonaly odhady analytiků, když se díky přílivu inzerentů dařilo kanálu YouTube, ale i cloudovým službám.

Tržby internetového prodejce Amazon stouply ve třetím čtvrtletí o 37 procent na 96,15 miliardy dolarů (2,3 bilionu Kč) a překonaly odhady. Firma dnes sdělila, že čeká díky pokračování pandemie, kvůli níž mnoho lidí přesouvá nákupy na síť, meziroční růst mezi 28 a 38 procenty i v aktuálním čtvrtletí. Zisk se ztrojnásobil na 6,3 miliardy dolarů (147,7 miliardy Kč).

Zdroj: ČTK
Další zprávy