Důležitý most na Pražském okruhu má trhliny

ČTK ČTK
13. 3. 2012 7:08
Klíčový most na dálničním okruhu kolem Prahy má problém, který může ohrozit jeho statiku
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Pražský Lochkovský most má trhliny, které by v budoucnu mohly ohrozit jeho statiku.

Vady klíčového mostu na dálničním okruhu kolem Prahy, který byl otevřen před rokem a půl, objevili experti z Inženýrské akademie.

Píše o tom MF Dnes, která má posudek k dispozici.

Zatím nepatrné trhliny ve svarech mostní konstrukce se podle odborníků zvětšují. "To naznačuje, že se nejedná pouze o nedokonalosti při výrobě, ale i o vliv provozu na mostě," uvádí posudek.

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zatím most od stavebníků do své správy nepřevzalo a čeká na další posudky.

Pokud se budou trhliny dál rozšiřovat, stavební firmy budou muset most zavřít a opravit.

"Protože jsme stavbu dosud nepřevzali, nemůžeme ji zatím u zhotovitelů reklamovat," řekla MF Dnes mluvčí ŘSD Nina Ledvinová s tím, že most převezmou pod svou správu až ve chvíli, kdy další objednané posudky řeknou, že je konstrukce bez závad.

Most stavělo sdružení firem Hochtief, Strabag a Bögl a Krýsl. Poslední z nich prováděla montáž ocelové konstrukce mostu, ve které se vady objevily.

"Nezlobte se, nebudu to komentovat. Naše posudky říkají něco jiného než ty od Inženýrské akademie," řekl deníku hlavní projektant výstavby mostu Pavel Mařík z Bögl a Krýsl.

Most je součástí jihozápadní části Pražského okruhu, který byl otevřen v září 2010. Celý úsek přibližně za 20 miliard Kč měří 23 kilometrů.

Úsek, který výrazně odlehčil frekventované Jižní spojce, je zatím ve zkušebním provozu.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 minutami

Nejméně dva mrtví po útoku blízko vládní čtvrti v Kábulu

V mešitě v afghánském hlavním městě Kábulu se odpálil sebevražedný útočník, informují zpravodajské agentury. Čin si vyžádal dva životy, dva další lidé utrpěli zranění, což podle agentury AP potvrdili místní představitelé. K útoku došlo blízko pečlivě střežené diplomatické čtvrti Vazír Akbar Chán, kde sídlí desítky mezinárodních organizací včetně českého velvyslanectví. Jedním ze dvou mrtvých je duchovní, který zemřel v nemocnici na následky zranění.

Zdroj: ČTK
Další zprávy