Drop In v Praze 1 končí, radnice mu vypověděla smlouvu

ČTK ČTK
13. 7. 2011 14:12
Činnost centra nesmírně zatěžuje okolí Václavského náměstí, tvrdí radní

Praha - Praha 1 vypověděla nájemní smlouvu metadonovému centru v ulici Ve Smečkách, ve kterém se léčí drogově závislí lidé.

Radnici se nelíbí, že provoz centra zatěžuje blízké okolí Václavského náměstí a území Prahy 1, i když se v něm léčí drogově závislí z celé Prahy.

Organizace Drop In, která jej provozuje, má na hledání nových prostor devět měsíců.

Novinářům to ve středu řekl starosta první městské části Oldřich Lomecký (TOP 09). Odborníci s výpovědí nesouhlasí.

"Výpověď jsme dlouhodobě zvažovali. Činnost centra nesmírně zatěžuje okolí Václavského náměstí," řekl Lomecký. Do centra podle něj dochází na léčbu asi 120 těžce závislých narkomanů, z Prahy 1 jich je pouze šest.

Centra by měla být rozptýlená po celé Praze, říká Lomecký 

Dodal, že metadonová centra by měla být rozptýlena po celé Praze, aby se narkomani nesoustředili v turistickém centru metropole. Koncepční řešení problému by měla hledat drogová komise pražského magistrátu.

"Devítiměsíční výpovědní lhůta je dostatečně dlouhá doba, aby bylo možné najít koncepční řešení," řekl Lomecký.

Podle vedoucího lékaře organizace Drop In Jiřího Presla odstěhování centra problém s drogově závislými v centru nevyřeší. "Při vší úctě k panu starostovi, on o této problematice moc neví," poznamenal.

V okolí Václavského náměstí se podle něj soustřeďují problémoví narkomani. V rušné oblasti totiž mají větší možnost získat krádežemi nebo žebráním peníze na drogy.

"Naše klientela ale nepatří k těmto problémovým narkomanům, nejsou to ti, co si píchají drogy v podchodech," zdůraznil s tím, že centrum navštěvují lidé, kteří se pokoušejí o návrat do společnosti.

Hledání nových prostor bude náročné

S myšlenkou zřízení více metadonových center po celém území metropole souhlasí. "Teoreticky by to bylo fajn, v praxi si to ale nedovedu představit," řekl. Problémem mohou být peníze i obava městských částí přijmout na své území podobnou činnost.

Výpověď metadonovému centru se nelíbí ani krajské drogové koordinátorce Nině Janyškové.

"Jakmile jedna část skládačky vypadne, tak se to vždycky někde projeví," řekla novinářům. V Praze je podle ní metadonových center nedostatek.

Přivítala ale dlouhou výpovědní lhůtu, kterou radnice Drop In dala. "Lze tak hledat řešení," uvedla.

Koncepci má připravit protidrogová komise magistrátu. Uvědomuje si ale, že hledání jiných prostor a případný vznik více malých středisek může narazit na nezájem městských částí.

"Praha nemá Prahu 0, kam by mohla přesunout všechny problémy," poznamenala.

Presl z Drop In se stěhování nebrání, chybí ale peníze

Podle Lomeckého se Praha 1 nebude bránit tomu, aby se Drop In přestěhoval na jiné místo v městské části. Chce ale, aby to nebylo v takovém rozsahu jako nyní Ve Smečkách.

Presl řekl, že se stěhování nebrání. Současné centrum je podle něj malé a potřebám Drop In nevyhovuje. Jiné prostory ale bude nutné zkolaudovat jako zdravotnické zařízení. Dodal, že organizace na další stěhování nemá peníze.

Podobně zaměřené organizace musí o potřebě své existence přesvědčovat místní obyvatele. Prudkou bouři protestů například vyvolalo přestěhování centra drogově závislých Sananim do lokality Na Skalce v Praze 5.

 

Právě se děje

Další zprávy