Dost vietnamskému rozkvětu, Praha brání růstu Sapy

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
18. 11. 2011 14:30
Městská část vyzvala primátora, aby nedovolil změnu územního plánu
Foto: Vojtěch Marek

Praha - Vedení městské části Praha Libuš chce zabránit plánovanému rozšíření vietnamské tržnice Sapa.

Podle starosty Jiřího Koubka není růst tržnice žádoucí, protože už nyní se v oblasti zvyšuje kriminalita, bují hazard a obchod s drogami. Rozšíření by navíc přineslo komplikace v dopravě.

Situací v Sapě se tento týden zabýval i sněmovní výbor pro obranu a bezpečnost. Jeho předseda František Bublan označil Sapu za bezpečnostní riziko pro stát. V areálu tržnice podle něj dochází k daňovým únikům a na síle nabývá organizovaný zločin.

Podle Česko-vietnamské společnosti je celá kauza pouze snahou zdiskreditovat vietnamskou komunitu. Pozemky tržnice ve vlastnictví firmy Saparia totiž leží v lukrativní lokalitě u plánované stanice metra.

Společnost Saparia chce během deseti let změnit tržnici na klasickou obchodní čtvrť. Plánuje opravu starých budov a vybudování dvaceti nových objektů. Majitelé areálu už poslali úřadům žádost o změnu v územním plánu a o posouzení vlivu na životní prostředí.

Městská část Praha Libuš na jednání bezpečnostního výboru vyzvala primátora Bohuslava Svobodu, aby případné změny v územním plánu nepovoloval a rozšíření tržnice tak zabránil. Primátor se prý do Sapy osobně vypraví na začátku prosince a o situaci bude jednat s ministrem vnitra.

"Územní plán je tu od toho, aby byl dodržován. Pokud by rozšíření tržnice vyžadovalo změnu územního plánu, rozhodovalo by o něm zastupitelstvo, musíme tedy bedlivě požadavky na územní změny týkající se této lokality sledovat," uvedl primátor.

Vietnamci chtějí změnit svou čtvrť, podívejte se:

Rozšíření tržnice nepodporují ani někteří z poslanců z Výboru pro obranu a bezpečnost. "To, co se tam děje, může mít vliv i na bezpečnost státu. Proto nechceme, aby Sapa expandovala dál. Pak už by to nebyla Malá, ale Velká Hanoj," uvedla poslankyně Jana Černochová.

Česko-vietnamská společnost se domnívá, že problém je uměle vyvolaný a nejde v něm o bezpečnost státu, ale o výhodně umístěné pozemky společnosti Saparia. Ty totiž leží nedaleko plánované stanice metra Písnice a o lukrativní území prý mají zájem také další developeři.

"Saparia je právoplatným majitelem těchto pozemků. Developeři by ale byli nejraději, kdyby odtamtud Vietnamce někdo vyhnal," uvedl předseda společnosti Marcel Winter. Dodal, že jeden z developerů už dokonce Saparii oslovil s nabídkou odkupu, jeho jméno ale neuvedl.

Co se děje v Sapě, zůstává otázkou

Proti nařčením z organizovaného zločinu a výrobě drog se ohradila i společnost Saparia. "V poslední době v areálu nenastal žádný vážnější trestný čin, a to také díky spolupráci Saparia se zvláštní jednotkou policie, která více než rok v areálu působila," uvedla společnost ve svém prohlášení.

Výbor pro obranu a bezpečnost konkrétní důkazy o zločinu v Sapě veřejnosti nepředložil. Jeho jednání se totiž uskutečnilo v režimu důvěrné. Velké sklady nebo výrobny drog se v tržnici nenašly, podle Bublana ale v Sapě vědí o kontrolách předem a mohou být i napojeni na veřejnou správu.

Městská část protestuje proti rozšíření tržnice také kvůli obavám z vyhrocení dopravních problémů. Do areálu vede pouze jedna silnice, která je přetížená už nyní. "Rozšiřování Sapy není možné, dokud nebude vyřešena otázka dopravy," uvedl Koubek.

Saparia ve svém záměru spoléhá na dvě silnice, se kterými počítá platný územní plán - obchvat Písnice a Dobronicko-Kunratickou spojku. Kdy a zda vůbec budou tyto silnice postaveny, se ale zatím neví.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Maďarská opozice míří k vítězství v Budapešti, ve volbách zřejmě porazila Orbánovu stranu

V nedělních volbách starosty maďarské metropole Budapešti podle předběžných výsledků míří za vítězstvím kandidát sjednocené opozice Gergely Karácsony. S lehce nadpolovičním ziskem hlasů (50,1 procenta) poráží po sečtení bezmála tří čtvrtin hlasů kandidáta vládní strany Fidesz Istvána Tarlóse, jemuž vyjádřilo podporu 44,8 procenta budapešťských voličů. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž by se jednalo o největší vítězství maďarské opozice za posledních deset let.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Brazilci nedokázali porazit ani Nigérii, Neymar se zranil

Fotbalisté Brazílie ani ve druhém přípravném utkání v Singapuru nedokázali porazit soupeře z Afriky. S Nigérií dnes remizovali 1:1 stejně jako ve čtvrtek se Senegalem. Zápas nedohrála jejich největší hvězda, útočník Neymar odkulhal ze hřiště už ve 12. minutě se zraněným levým stehnem.

Sedmadvacetiletý Neymar ve čtvrtek odehrál stý reprezentační zápas a stal se sedmým brazilským fotbalistou, který to dokázal. Dnes ho ale už krátce po zahájení duelu musel vystřídat Philippe Coutinho.

Nigerijci v poločase vedli po brance Johna Ariba, který nebojácně vběhl do vápna, obhodil si stopera Marquinhose a prostřelil gólmana Edersona. Krátce po přestávce vyrovnal Casemiro, jenž zblízka doklepl do sítě míč odražený od břevna.

Brazilci po červencovém triumfu na Copě América ještě nezvítězili. Ve třech ze čtyř přípravných zápasů remizovali a s Peru prohráli.

Argentina bez potrestaného Lionela Messiho rozstřílela Ekvádor 6:1. Proti jihoamerickému soupeři si zahráli také Slováci, tým českého kouče Pavla Hapala remizoval v Bratislavě s Paraguayí 1:1.

Další zprávy