Dost vietnamskému rozkvětu, Praha brání růstu Sapy

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
18. 11. 2011 14:30
Městská část vyzvala primátora, aby nedovolil změnu územního plánu
Foto: Vojtěch Marek

Praha - Vedení městské části Praha Libuš chce zabránit plánovanému rozšíření vietnamské tržnice Sapa.

Podle starosty Jiřího Koubka není růst tržnice žádoucí, protože už nyní se v oblasti zvyšuje kriminalita, bují hazard a obchod s drogami. Rozšíření by navíc přineslo komplikace v dopravě.

Situací v Sapě se tento týden zabýval i sněmovní výbor pro obranu a bezpečnost. Jeho předseda František Bublan označil Sapu za bezpečnostní riziko pro stát. V areálu tržnice podle něj dochází k daňovým únikům a na síle nabývá organizovaný zločin.

Podle Česko-vietnamské společnosti je celá kauza pouze snahou zdiskreditovat vietnamskou komunitu. Pozemky tržnice ve vlastnictví firmy Saparia totiž leží v lukrativní lokalitě u plánované stanice metra.

Společnost Saparia chce během deseti let změnit tržnici na klasickou obchodní čtvrť. Plánuje opravu starých budov a vybudování dvaceti nových objektů. Majitelé areálu už poslali úřadům žádost o změnu v územním plánu a o posouzení vlivu na životní prostředí.

Městská část Praha Libuš na jednání bezpečnostního výboru vyzvala primátora Bohuslava Svobodu, aby případné změny v územním plánu nepovoloval a rozšíření tržnice tak zabránil. Primátor se prý do Sapy osobně vypraví na začátku prosince a o situaci bude jednat s ministrem vnitra.

"Územní plán je tu od toho, aby byl dodržován. Pokud by rozšíření tržnice vyžadovalo změnu územního plánu, rozhodovalo by o něm zastupitelstvo, musíme tedy bedlivě požadavky na územní změny týkající se této lokality sledovat," uvedl primátor.

Vietnamci chtějí změnit svou čtvrť, podívejte se:

Rozšíření tržnice nepodporují ani někteří z poslanců z Výboru pro obranu a bezpečnost. "To, co se tam děje, může mít vliv i na bezpečnost státu. Proto nechceme, aby Sapa expandovala dál. Pak už by to nebyla Malá, ale Velká Hanoj," uvedla poslankyně Jana Černochová.

Česko-vietnamská společnost se domnívá, že problém je uměle vyvolaný a nejde v něm o bezpečnost státu, ale o výhodně umístěné pozemky společnosti Saparia. Ty totiž leží nedaleko plánované stanice metra Písnice a o lukrativní území prý mají zájem také další developeři.

"Saparia je právoplatným majitelem těchto pozemků. Developeři by ale byli nejraději, kdyby odtamtud Vietnamce někdo vyhnal," uvedl předseda společnosti Marcel Winter. Dodal, že jeden z developerů už dokonce Saparii oslovil s nabídkou odkupu, jeho jméno ale neuvedl.

Co se děje v Sapě, zůstává otázkou

Proti nařčením z organizovaného zločinu a výrobě drog se ohradila i společnost Saparia. "V poslední době v areálu nenastal žádný vážnější trestný čin, a to také díky spolupráci Saparia se zvláštní jednotkou policie, která více než rok v areálu působila," uvedla společnost ve svém prohlášení.

Výbor pro obranu a bezpečnost konkrétní důkazy o zločinu v Sapě veřejnosti nepředložil. Jeho jednání se totiž uskutečnilo v režimu důvěrné. Velké sklady nebo výrobny drog se v tržnici nenašly, podle Bublana ale v Sapě vědí o kontrolách předem a mohou být i napojeni na veřejnou správu.

Městská část protestuje proti rozšíření tržnice také kvůli obavám z vyhrocení dopravních problémů. Do areálu vede pouze jedna silnice, která je přetížená už nyní. "Rozšiřování Sapy není možné, dokud nebude vyřešena otázka dopravy," uvedl Koubek.

Saparia ve svém záměru spoléhá na dvě silnice, se kterými počítá platný územní plán - obchvat Písnice a Dobronicko-Kunratickou spojku. Kdy a zda vůbec budou tyto silnice postaveny, se ale zatím neví.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Škola chce pomoci rodině otce, který při střelbě chránil dceru, založila veřejnou sbírku

Porubská Základní škola Ivana Sekaniny vyhlásila sbírku na pomoc rodině muže, kterého v úterý zastřelil útočník ve Fakultní nemocnici Ostrava (FNO). Muž vlastním tělem chránil svou dvanáctiletou dceru. Zavražděný muž byl jedním ze členů Spolku rodičů při ZŠ Sekaniny. Sbírka je účinná od dnešního dne, lidé mohou přispívat na účet 1012201912/5500.

Sbírkový účet založila i samotná FNO a je určen na podporu rodin obětí a zraněných. V pátek na ní bylo přes 1,4 milionu korun. Transparentní účet na pomoc pozůstalým po obětech střelby zřídila také Vysoká škola báňská-Technická univerzita Ostrava (VŠB-TUO). Studenti a zaměstnanci tam mohou posílat své příspěvky. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy