Do zoo přišla i přes zdražení 2. nejpočetnější návštěva

Pavel Baroch
2. 5. 2012 6:15
Do pražské zoo dorazilo 1. května 9,6 tisíc lidí. Víc hostů přišlo jen v roce 2009
Ředitel Miroslav Bobek a nové logo zoo.
Ředitel Miroslav Bobek a nové logo zoo. | Foto: Zoo Praha

Praha - Přestože pražská zoo od května zvedla ceny vstupného, na nezájem lidí si nemůže stěžovat. Aspoň prozatím.

První květnový den dorazila do zahrady druhá největší návštěva za poslední roky.

"Vezmeme-li posledních pět 1. májů, pak tento byl pro Zoo Praha na návštěvníky druhý nejbohatší. Přišlo jich 9646," sdělil Aktuálně.cz ředitel zahrady Miroslav Bobek.

Více lidí přišlo první květnový den jen v roce 2009, a to zhruba 11 tisíc. Od úterý se zvýšila cena jednodenního vstupného pro dospělého o třetinu, za roční permanentku zaplatí rodina o polovinu víc.

Vysoké návštěvě letos 1. května pomohlo mimořádně teplé a sluneční počasí, ale třeba i znovuotevření pavilonu kočkovitých šelem a terária. Tisíce lidí si navíc v posledních dubnových dnech koupili roční permanentky ještě za staré, nezvýšené ceny.

Náklady rostou, dotace klesají

Pražská zoo zdůvodnila zdražení vstupného rostoucími náklady na energie a další zdroje. Naposledy zvyšovala ceny v lednu 2008.

"Provozní náklady bohužel neúprosně rostou a dotace klesají," řekl Aktuálně.cz Bobek. Zatímco v roce 2010 přispěl pražský magistrát na provoz zoo 103 miliony korun, letos to je o zhruba 10 milionů korun méně.

Podle Bobka byla druhou variantou šetřit na úkor fungování zoo a tedy i na úkor zvířat. "Toto řešení pro nás bylo nepřijatelné, a proto jsme zdražili. Jako ostatně už před námi řada jiných českých zoo," dodal Bobek.

Foto: Tomáš Adamec, Zoo Praha

Ze 73% soběstačná

Zahrada na vstupném předloni vybrala na 120 milionů. Právě vstupné má největší podíl na tom, že zoo je ze 73 procent soběstačná.

Pokud se cena základního vstupného, která je od ledna stanovena na 200 korun pro dospělého a 150 korun pro dítě, přepočte podle úrovně průměrné mzdy, vychází například německé zahrady o pár euro levněji, byť jsou přímým srovnáním vstupenky o něco dražší.

Podle ředitele pražské zahrady Miroslava Bobka není porovnání cen podle úrovně platů přesné, protože zahrada platí za pohonné hmoty, elektřinu nebo krmivo pro zvířata stejné, nebo i vyšší ceny než v jiných zemích.

Krmivo je stejně drahé jako v Lipsku

"Ve srovnání s blízkým zahraničím a vzhledem k velikosti a šíři nabídky není ani zvýšené vstupné nijak přemrštěné," poznamenal Bobek a připomněl příklad ze zoo v Lipsku, kde je základní cena o 9 eur vyšší než v Praze (po přepočtení podle průměrné mzdy ovšem o 2 eura nižší).

"Takové srovnání je vždycky ošidné, jenže za naftu či za krmiva zaplatíme v Praze stejné částky jako v Lipsku," poznamenal ředitel Bobek. 

 

Právě se děje

před 21 minutami

Sagan bude jezdit za francouzský tým

Trojnásobný mistr světa v silniční cyklistice Peter Sagan bude od příští sezony jezdit za stáj TotalEnergies, se kterou podepsal dvouletou smlouvu. O dohodě s jednatřicetiletý slovenským jezdcem informoval týmový web.

"Jsme obrovsky pyšní, že jsme Petera získali. Je bez pochyby nejpopulárnějším jezdcem na světě," uvedl manažer stáje Jean-René Bernaudeau. "Především jsem ho ale přivedli kvůli sportovním ambicím a spoléháme, že nám přinese vítězství," dodal.

Sagan do TotalEnergies zamíří po čtyřletém angažmá v německé stáji Bora-hansgrohe. Z ní spolu s ním do francouzského týmu přijdou také Polák Maciej Bodnar a Ital Daniel Oss.

Kromě světových titulů z let 2015 až 2017 Sagan získal sedmkrát zelený trikot pro nejlepšího spurtéra Tour de France. Letos bodovací soutěž ovládl poprvé i na Giru d'Italia.

Další zprávy