Aktivisté z hnutí Okupujte stanují na Vyšehradě

ČTK ČTK
7. 6. 2012 11:28
Stejně jako v případě jejich předchozího stanoviště, Klárova, se odvolávají na petiční zákon
Policie před několika dny rozehnala stejnou protestní akci na Klárově
Policie před několika dny rozehnala stejnou protestní akci na Klárově | Foto: ČTK

Praha - Aktivisté sympatizující s hnutím Okupujte (Occupy) se po předchozí protestní akci v parku na Klárově objevili také na pražském Vyšehradě.

V jednom zákoutí parku už několik dní stojí tři stany s vylepenými petičními archy. Podle radnice aktivisté poškozují veřejnou zeleň.

Ti se ale, stejně jako v případě Klárova, odvolávají na petiční zákon. Radnice ve věci zahájila správní řízení.

První stan se v parku na pražském Vyšehradě objevil zhruba před týdnem. Tedy jen několik dní poté, co policie ze zatravněné plochy na Klárově odstranila zhruba dvě desítky stanů, které obývalo asi 30 lidí, včetně bezdomovců.

Na místě po zásahu policie zůstal jen jeden petiční stánek a aktivisté přespávají v jeho těsné blízkosti. Místo nepřetržitě monitorují městští strážníci.

Zásah policie po týdnech vyjednávání iniciovala městská část Praha 1. Obyvatelé okolních domů si podle starosty Oldřicha Lomeckého (ODS) stěžovali na zápach a hluk. Obdobný problém nyní řeší také Praha 2.

Radnice zatím "okupantům" doručila upozornění odboru životního prostředí městské části, že porušují obecně závaznou vyhlášku hlavního města o ochraně veřejné zeleně. "V souvislosti s tím byli vyzváni, aby shromáždění ukončili a stany odstranili," řekla mluvčí radnice Ilona Chalupská.

Názor radnice ale aktivisté ani v tomto případě nesdílejí. "Podstatou problému a hlavní spor je veden o to, zda je z právního hlediska možné používat petiční stany, k takzvanému stanování a nocování," míní jeden z aktivistů Radoslav Janás.

Stanování na Vyšehradě je zakázané

V petičním zákoně podle něj není uvedeno, jak petiční stan má vypadat a zda-li je možné v něm přespávat. "Domníváme se, že by tento spor měl být vzhledem k závažnosti problému výkonu petičního práva řešen soudní cestou a ne pouhým výkladem právníků nebo úředníků Městské Části Praha 2," dodává.

Už vzhledem k historickému významu vyšehradského parku chce radnice situaci s aktivisty vyřešit co nejdříve. "Vyšehrad je pietní místo, ke kterému by se mělo přistupovat s určitou úctou. Stanování je zakázané a my budeme dále postupovat podle odpovídající vyhlášky," dodala Chalupská. Žádné konkrétní kroky ale neuvedla.

 

Právě se děje

před 41 minutami

Srážka nákladního vozu s autobusem si v Indii vyžádala 18 mrtvých

Nejméně 18 mrtvých a deset zraněných si ve středu vyžádala dopravní nehoda v severoindickém státě Uttarpradéš. Příliš rychle jedoucí nákladní automobil při ní narazil do přeplněného patrového autobusu, informovala agentura Reuters s odvoláním na místní policii.

Nehoda se stala na dálnici nedaleko města Barabanki. V autobuse jelo asi 150 cestujících, když do něj narazil nákladní vůz. Nejméně deset lidí bylo přepraveno do nemocnic v Lakhnaú, metropoli Uttarpradéše. Podle některých informací se autobus porouchal a nákladní vůz do něj narazil poté, co s ním řidič na dálnici zastavil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy