Aféra s řidičáky v Praze pokračuje, padla nová obvinění

Domácí Domácí
28. 7. 2011 17:02
Tři pražští komisaři a učitel autoškoly přibyli k již dvaceti stíhaným kvůli úplatkům
Obvinění z přijímání úplatků a zneužití pravomocí už čelí 17 z 19 pražských komisařů.
Obvinění z přijímání úplatků a zneužití pravomocí už čelí 17 z 19 pražských komisařů. | Foto: Radek Pecák

Praha - Protikorupční policie obvinila další čtyři osoby v kauze vydávání řidičských oprávnění za úplatky na pražském magistrátu.

Jde o tři zkušební komisaře a jednoho učitele autoškoly. Dohromady tak v případu figuruje už 24 lidí.

"Vyšetřovatelé navíc rozšířili trestní stíhání šesti již obviněných zkušebních komisařů a pěti učitelů autoškoly pro přijetí úplatku při dalších zkouškách odborné způsobilosti," sdělil tiskový mluvčí Policejního prezidia ČR Jaroslav Ibehej.

Za přijetí úplatku a zneužití pravomoci úřední osoby jim hrozí až osmileté tresty vězení, jak dodal Ibehej.

Celkem tedy čelí obvinění sedmnáct z celkem devatenácti komisařů, kteří pracovali pro magistrát.

Sedm učitelů autoškol mělo podle policie uplácet komisaře a ti měli naopak brát peníze za to, že uchazeči o řidičský průkaz složí zkoušky bez problémů.

Kriminalisté počínaní sledovali od počátku letošního roku, ale pravděpodobně k němu docházelo už delší dobu. Úplatky se pohybovaly mezi dvěma až patnácti tisíci korunami.

Prvních 14 komisařů začali policisté stíhat již v polovině května. Kvůli kauze podal vzápětí rezignaci vedoucí oddělení. Na oddělení zůstala pouze hrstka lidí, kteří nezvládali nápor práce.

"Zkušební komisaři, proti kterým bylo vzneseno obvinění, nejsou již zaměstnanci," sdělila mluvčí pražského magistrátu Tereza Krásenská. Nyní má podle ní radnice 13 komisařů, bude zároveň vypisovat nové výběrové řízení. "Zkoušky řidičů jsou nyní plně pokryty," dodala mluvčí.

K zveřejněnému obvinění dalších komisařů se podle Krásenské nemůže magistrát zatím vyjádřit. Nemá prý o něm žádné informace.

Kvůli kauze už rezignoval vedoucí oddělení zkušebních komisařů Václav Volf. Řízením oddělení byl pověřen Miroslav Hána z odboru dopravně-správních agend.

 

Právě se děje

před 8 minutami

USA uvalily sankce na ruský Rosněfť kvůli pomoci Venezuele

Spojené státy uvalily sankce na obchodní divizi ropného gigantu Rosněfť za to, že ruská státní společnost pomáhala Venezuele obcházet sankce na export její ropy. Informovala o tom v úterý agentura AP.

Administrativa prezidenta Donalda Trumpa uvalila sankce na společnost Rosněfť Trading a jejího šéfa Didiera Casamira. Vysoce postavení činitelé americké administrativy podle AP rovněž varovali, že sankce by mohly být rovněž uvaleny na každého, kdo bude obchodovat s Rosněfť Trading.

Nejmenovaní činitelé uvedli, že očekávají odstřižení Rosněfť Trading od globálního finančního sektoru prostřednictvím nového opatření.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Obcím i krajům stoupl přebytek rozpočtu, Schillerová kritizovala nedostatek investic

Obce loni hospodařily s přebytkem 25,5 miliardy korun a kraje s přebytkem 5,8 miliardy korun. Předloni obce vykázaly přebytek 8,3 miliardy korun a kraje 82 milionů korun. Celkově tak hospodaření územních rozpočtů včetně dobrovolných svazků obcí loni skončilo s přebytkem 31,7 miliardy korun, zatímco o rok dříve to bylo 8,8 miliardy korun.

"Finance obcí a krajů jsou ve skvělé kondici. Jejich hospodaření skončilo již osmým rokem po sobě v přebytku. (…) Celkové příjmy samospráv dlouhodobě rostou. Na tom mají největší zásluhu daňové příjmy," uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Méně příznivou zprávou podle ní jsou ale údaje o investicích samospráv. "Loni sice kraje a obce proinvestovaly dohromady téměř 124 miliard korun, stále to ale bylo o 30 procent méně, než kolik si naplánovaly," dodala.

Celkové příjmy územních rozpočtů loni vzrostly o 61,5 miliardy korun na 594,1 miliardy korun a celkové výdaje o 38,6 miliardy na 562,4 miliardy korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy