Aféra s řidičáky v Praze pokračuje, padla nová obvinění

Domácí Domácí
28. 7. 2011 17:02
Tři pražští komisaři a učitel autoškoly přibyli k již dvaceti stíhaným kvůli úplatkům
Obvinění z přijímání úplatků a zneužití pravomocí už čelí 17 z 19 pražských komisařů.
Obvinění z přijímání úplatků a zneužití pravomocí už čelí 17 z 19 pražských komisařů. | Foto: Radek Pecák

Praha - Protikorupční policie obvinila další čtyři osoby v kauze vydávání řidičských oprávnění za úplatky na pražském magistrátu.

Jde o tři zkušební komisaře a jednoho učitele autoškoly. Dohromady tak v případu figuruje už 24 lidí.

"Vyšetřovatelé navíc rozšířili trestní stíhání šesti již obviněných zkušebních komisařů a pěti učitelů autoškoly pro přijetí úplatku při dalších zkouškách odborné způsobilosti," sdělil tiskový mluvčí Policejního prezidia ČR Jaroslav Ibehej.

Za přijetí úplatku a zneužití pravomoci úřední osoby jim hrozí až osmileté tresty vězení, jak dodal Ibehej.

Celkem tedy čelí obvinění sedmnáct z celkem devatenácti komisařů, kteří pracovali pro magistrát.

Sedm učitelů autoškol mělo podle policie uplácet komisaře a ti měli naopak brát peníze za to, že uchazeči o řidičský průkaz složí zkoušky bez problémů.

Kriminalisté počínaní sledovali od počátku letošního roku, ale pravděpodobně k němu docházelo už delší dobu. Úplatky se pohybovaly mezi dvěma až patnácti tisíci korunami.

Prvních 14 komisařů začali policisté stíhat již v polovině května. Kvůli kauze podal vzápětí rezignaci vedoucí oddělení. Na oddělení zůstala pouze hrstka lidí, kteří nezvládali nápor práce.

"Zkušební komisaři, proti kterým bylo vzneseno obvinění, nejsou již zaměstnanci," sdělila mluvčí pražského magistrátu Tereza Krásenská. Nyní má podle ní radnice 13 komisařů, bude zároveň vypisovat nové výběrové řízení. "Zkoušky řidičů jsou nyní plně pokryty," dodala mluvčí.

K zveřejněnému obvinění dalších komisařů se podle Krásenské nemůže magistrát zatím vyjádřit. Nemá prý o něm žádné informace.

Kvůli kauze už rezignoval vedoucí oddělení zkušebních komisařů Václav Volf. Řízením oddělení byl pověřen Miroslav Hána z odboru dopravně-správních agend.

 

Právě se děje

před 42 minutami

Pinturault ovládl slalom ve Val d'Isere a vede celkově SP

Francouzský lyžař Alexis Pinturault suverénně vyhrál slalom na domácím svahu ve Val d'Isere a ujal se vedení v celkovém hodnocení Světového poháru. V nejtechničtější disciplíně se dočkal triumfu po pěti letech, dohromady to bylo jeho 25. vítězství v kariéře. Ve Val d'Isere se osmadvacetiletý Pinturault radoval počtvrté, slalom tu vyhrál už v roce 2012, v letech 2016 a 2017 nenašel přemožitele v obřím slalomu.

Pinturault zajel jako první muž na trati nejrychlejší čas úvodního kola, v součtu obou jízd zvítězil s náskokem téměř půldruhé sekundy před Andrém Myhrerem ze Švédska. Těsně třetí skončil Ital Stefano Gross, za kterým o jedinou setinu zaostal hvězdný Henrik Kristoffersen. Norský vítěz úvodního slalomu v Levi po nepovedeném prvním kole poskočil na čtvrté místo z 27. pozice a udržel se v čele hodnocení disciplíny.

Senzační druhé místo neudržel Američan Luke Winters, který se ve výsledcích po první jízdě zařadil za Pinturaulta s vysokým startovním číslem 40. Nakonec se dočkal premiérových bodů v SP alespoň za 19. místo. Čeští závodníci ve Francii nestartovali.

Zdroj: ČTK
Další zprávy