Sokoli vyvedli na Šumavě mladé na pěti hnízdištích

ČTK ČTK
13. 7. 2012 19:41
Ještě v 90. letech sokoli na Šumavě hnízdili jen na dvou místech
Sokol stěhovavý.
Sokol stěhovavý. | Foto: Jaroslav Hruška, ČSOP

Plzeň - Jednu z nejúspěšnějších hnízdních sezon mají letos šumavští sokolové.

Ochránci přírody monitorují na území šumavského národního parku a chráněné krajinné oblasti sedm hnízdních lokalit těchto ohrožených dravců.

Letos se sokolům podařilo odchovat mláďata na pěti z nich, o dvě víc než loni, řekl David Melichar z Českého svazu ochránců přírody Plzeňsko, který spolu se správci parku hnízdění dravců monitoruje a hlídá.

Ještě v 90. letech sokoli na Šumavě hnízdili jen na dvou místech.

Přesné lokality hnízdišť ornitologové kvůli ochraně dravců tají. Na každém hnízdě bylo letos v průměru kolem tří mláďat.

Ke klidnému odchovu pomohli i pracovníci Informační a strážní služby (ISS) šumavského parku, kteří lokality hlídali.

"V době hnízdění a vyvádění mláďat jsme postavili hlídky, aby do blízkosti nechodili turisté a sokolí rodinky nerušili," řekl šéf ISS Petr Šrail. Rušení na hnízdě může způsobit zastydnutí zahřívaných vajec nebo předčasné vylétnutí dospívajících mláďat.

"Na některých místech naši zaměstnanci stáli a vysvětlovali turistům důvody omezeného vstupu. Museli jsme navýšit služby a některá místa jsme hlídali ve dne i v noci," doplnil Stanislav Haladej z ISS. Omezení trvalo asi dva měsíce.

Predátoři a nepřízeň počasí

"I když Šumava není, co se týče skalních stěn vhodných ke hnízdění sokolů, moc štědrá, k naší radosti využívají i menší skály," řekl Melichar.

Mláďata vzácných dravců jsou ale v šumavské přírodě vystavena nepřízni počasí a ohrožují je také predátoři - zejména kuny či norci američtí.

Loni proto ochránci přírody zabezpečovali v západní části Šumavy jedno hnízdo, kde měli podezření, že mladé sokoly nejméně po dva roky kuny či norci zabili. "Letos se tam hnízdění povedlo v pohodě," těší Melichara.

Sokol stěhovavý patří mezi zákonem chráněné druhy a patří mezi kriticky ohrožené druhy. Jeho populace prodělala v minulém století značné změny. Zatímco v 50. letech 20. století hnízdil v Česku běžně, v 60. letech z tuzemské přírody téměř vymizel.

Hlavní příčinou bylo používání pesticidů a pronásledování člověkem. Dnes se situace pomalu zlepšuje. Populace zvolna posiluje a v ČR se nyní odhaduje až na 50 hnízdních párů sokolů.

 

Právě se děje

Další zprávy