Sobotka se stará o Šumavu? divil se starosta Modravy

Domácí ČTK Domácí, ČTK
3. 8. 2011 20:21
Lidé, kteří s blokádou aktivistů nesouhlasí, šéfovi ČSSD vytkli, že se chce zviditelňovat
Místní lidé se šéfem ČSSD diskutovali.
Místní lidé se šéfem ČSSD diskutovali. | Foto: Aktuálně.cz

Klatovsko - Přes sto aktivistů, zatím nejvíce od počátku blokády kácení, se sešlo v šumavské lokalitě Na Ztraceném.

První lidé na místo dorazili velmi brzy, ještě téměř v noci. "Taktika spočívá v tom, že celá velká skupina lidí, označených například reflexními vestami, obsadí jednu lokalitu," řekl mluvčí blokády Vratislav Vozník.

Někteří lidé se přivázali ke stromům. Aktivisté si stále více stěžovali na údajnou brutalitu zákroků policie. Policejní mluvčí Dana Ladmanová sdělila, že na místě zasahovala stovka policistů. Předvedli 38 lidí, nejvíc od začátku blokády. Správci parku uvedli, že situace se stále více politizuje.

Stovka místních protestovala proti protestu ekologů

S transparenty jako "Stop Hnutí Duha" nebo "Duha před soud" se sešla také zhruba stovka místních lidí a starostů několika obcí, kteří podporují kroky parku a odmítají akci ekologů.

Podle náměstka ředitele NP Šumava Jiřího Mánka je spor nepřiměřeně medializován a politizován.

"Lokalita Na Ztraceném není první zóna, jedná se převážně o zónu druhou, podle zákonné a platné zonace NP Šumava. První zóna zaujímá jen pětinu z rozlohy celé plochy. K tomu víc než tři čtvrtiny území tvoří kulturní hospodářský les, kdy část se sázela už za existence národního parku. Nejedná se o prales, jak to Hnutí Duha podsouvá veřejnosti," uvedl v tiskové zprávě.

"Nezviditelňujte se," volali na Sobotku

"Máme informace, že aktivisté zřejmě vytáhli nějaké klády přes cestu, asi aby zabránili průjezdu," uvedl mluvčí parku Pavel Pechoušek.

Na Šumavu přijel také šéf opoziční ČSSD Bohuslav Sobotka, který v doprovodu zástupců hnutí a některých vědců míří na spornou lokalitu.

Místní lidé, kteří se s ním potkali a diskutovali s ním na cestě, ho vyzvali, aby šumavský problém nevyužíval jen k vlastnímu zviditelnění.

S tím se ztotožnil i starosta Modravy Antonín Schubert. "Starostu obce dělám od roku 1994 a nikdy jsem se nesetkal s tím, že by se Bohuslav Sobotka zajímal o problematiku Šumavy. A to ani v době, kdy se šumavské obce prostřednictvím petice obrátily na tehdejšího premiéra Jiřího Paroubka (ČSSD)," uvedl starosta.

Poznamenal, že aktivisté, kteří dříve kritizovali politizování Šumavy, si nyní na pomoc proti místním lidem zvou politiky, kteří o Šumavě nic nevědí.

Sobotka: Nechci fandit jedné straně

Předseda sociálních demokratů v úterý prohlásil, že ředitel parku Jan Stráský a ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS) nezvládají situaci. Ve středu odpoledne v Plzni řekl, že by měli být moderátory diskuse mezi zastánci obou odlišných názorů na budoucnost parku.

Jednání na Krajském úřadě Plzeňského kraje o kůrovcové kalamitě: vlevo Bohuslav Sobotka, uprostřed hejtman Milan Chovanec
Jednání na Krajském úřadě Plzeňského kraje o kůrovcové kalamitě: vlevo Bohuslav Sobotka, uprostřed hejtman Milan Chovanec | Foto: Plzeňský kraj

"Nepřijel jsem proto, abych se vyjádřil pro jednu nebo druhou stranu, ale abych podpořil nezbytnou debatu a dialog," řekl. Zdůraznil, že problém je třeba řešit diskusí například nad návrhem zákona o Šumavě, který do parlamentu poslal Plzeňský kraj.

ČSSD podle Sobotky tento návrh v prvním čtení podpoří jako dobrou platformu pro debatu o budoucnosti Šumavy.

Sobotka je po šéfovi Strany zelených Ondřeji Liškovi prvním vysoce postaveným politikem, který se o několik týdnů vyhrocené situaci na Šumavě přijel přesvědčit osobně.

Podívejte se, jak aktivisté bojují proti kácení:

Velká skupina účastníků blokády podle Vozníka nijak nesouvisí s návštěvou Sobotky. "Přijelo nás tolik, protože ve čtvrtek se bude v Senátu projednávat petice Zachraňme Šumavu a my chceme upozornit na to, jak ta Šumava bude po zásazích vypadat," řekl Vozník.

Petici inicioval Svaz obcí Národního parku Šumava a podepsalo se pod ni 13 200 lidí. Petice požaduje zásah proti kůrovci.

Mnoho povyků pro nic, zlobí se správci parku

Podle správců parku se situace poblíž Modravy stává předmětem politizace a nepřiměřené medializace sporu o péči o marginální plochu lesa. Park spravuje 48 000 hektarů státního lesa, území Na Ztraceném zabírá 280 hektarů - tedy asi půl procenta rozlohy lesa parku, sdělil ve středu novinářům náměstek ředitele parku Jiří Mánek.

Foto: Reuters

Zdůraznil, že pokácené kmeny zůstávají na místě k zetlení, parku tedy neplynou žádné zisky z tohoto dřeva.

"Počítáme, že hlavní část zpracování kůrovce zvládneme do konce tohoto týdne, tak jak jsme si naplánovali," konstatoval Mánek. Podle něj se už nyní díky zásahu podařilo zachránit přibližně 100 hektarů lesa, který by jinak odumřel.

Přibývá stížností na postup policie

Kvůli zásahům proti odpůrcům těžby podal na policii trestní oznámení advokát spolupracující s Ekologickým právním servisem. Podle něj policie upřednostňuje zásah proti kůrovci před zdravím lidí.

"Jestliže policie ponechává kácení volný průběh a stromy dopadají ve vzdálenosti několika metrů od lidí, porušuje zákon mnohem závažnějším způsobem, než je údajné páchání přestupků protestujícími lidmi," domnívá se právník Vítězslav Dohnal.

Foto: Ludvík Hradilek

Spolu s kolegou Janem Šrytrem vyzval policejního prezidenta a ministra vnitra, aby zjednali nápravu.

Jeden z účastníků blokády, Martin Marek, už si kvůli postupu policie stěžoval u soudu. Právníci EPS už také podali podnět do kanceláře ombudsmana, aby prošetřil postup správy parku a policie.

Stížnostmi aktivistů se bude policie zabývat, řekla mluvčí policie. Zároveň také vyšetřuje podezření, že dva účastníci blokády napadli zasahující policisty, a dopustili se tak přestupku násilí proti úřední osobě. Kvůli tomu už je od úterý obviněná jedna žena, jíž hrozí až čtyřleté vězení.

Znepokojena výpověďmi účastníků blokády proti kácení je i Strana zelených. Vyzývá ministra vnitra, aby na místo opět vyslal Inspekci Policie ČR.

 

Právě se děje

Další zprávy