Plzeň chce bodovat s turistickou nabídkou pro vozíčkáře

ČTK ČTK
20. 2. 2013 19:16
Plzeň se přihlásila do soutěže o excelentní turistickou destinaci Eden
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Plzeň - Plzeň se přihlásila do soutěže o excelentní turistickou destinaci Eden.

Soutěž pořádaná Evropskou komisí je letos tematicky zaměřena na cestování bez bariér a Plzeň má podle primátorovy náměstkyně Evy Herinkové (ČSSD) v tomto směru bohatou nabídku.

Lidé s omezenou pohyblivostí mohou využít bezbariérovou dopravu, navštívit desítky bezbariérových restaurací a barů, památky, muzea, kulturní a sportovní zařízení i trasy vhodné pro vozíčkáře, řekla Herinková.

Jádrem přihlášky je návrh dvoudenního programu pro tělesně postižené turisty. Podílel se na ní aktivní vozíčkář, který napsal i knihu Plzeňsko bez bariér.

"Rádi bychom prostřednictvím soutěže upozornili na neobvykle bohatou nabídku služeb i atraktivit, kterou město Plzeň vytvořilo nejen pro své občany s handicapem, ale mohou ji využít například turisté, matky s malými dětmi či senioři," řekla Herinková.

Člověk s omezenou pohyblivostí může v Plzni například počítat s více než padesáti bezbariérovými restauracemi, provozovnami rychlého občerstvení, kavárnami, cukrárnami, bary a kluby.

Kromě veřejné bezbariérové dopravy jsou také k dispozici městem podporované dopravní služby typu "od dveří ke dveřím", které si uživatel sám individuálně objedná, řekla Kristina Štěpánová z odboru prezentace a marketingu magistrátu.

Bezbariérový přístup mají plzeňská divadla, multikina a stadiony. Vozíčkáři mohou také sami sportovat ve veřejných areálech, dostupné jsou pro ně oblíbené turistické trasy - například v pivovaru, ve vědeckém centru Techmania či v zoo. Mohou navštívit centrum města a sadový okruh interiér katedrály, muzea loutek, církevního umění a Západočeské muzeum.

V Plzni se mohou lidé na vozíku vydat i do přírody. V rekreační oblasti Boleveckých rybníků vyznačili předloni turisté čtyřkilometrový okruh kolem Boleveckého rybníka a pětikilometrovou trasu vedoucí územím rybníků.

Finalisty soutěže vybere agentura CzechTourism v dubnu, v květnu bude vyhlášena vítězná destinace v ČR.

 

Právě se děje

před 40 minutami

Severovýchod Kanady zápasí s prudkou zimní bouří, pomáhají dvě stovky vojáků

Do provincie Nový Foundland na severovýchodě Kanady v neděli vláda vyslala dvě stovky vojáků, kteří mají pomoci místním obyvatelům zvládnout prudký nápor zimní bouře. Oznámil to ministr obrany Harjit Sajjan. Spolu s vojáky směřují do oblasti nákladní letouny a vrtulníky.

Správní středisko provincie St. John's zasypalo 75 centimetrů sněhu a situaci komplikuje vítr o síle až 130 kilometrů v hodině. Mnoho silnic je kvůli kalamitě neprůjezdných, v provincii byl vyhlášen stav nouze. Pomoc armády se v příštích dnech zvýší, do regionu zamíří další vojáci, řekl ministr Sajjan.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Účastníci berlínské konference se dohodli na dodržování embarga v Libyi

Účastníci konference o Libyi se v neděli dohodli na dodržování stávajícího zbrojního embarga a jeho lepší kontrole. Zavázali se také, že ukončí vojenskou podporu znesvářených stran. Na tiskové konferenci po skončení konference to uvedli generální tajemník OSN António Guterres německá kancléřka Angela Merkelová, která schůzku na nejvyšší úrovni svolala.

"Nemůžu dostatečně zdůraznit, že neexistuje žádné vojenské řešení konfliktu v Libyi, na tom se shodli všichni účastníci konference," řekl Guterres. "A dnes se také všichni účastníci této konference zavázali do tohoto ozbrojeného konfliktu nebo vnitřních záležitostí Libye nezasahovat," poznamenal.

"Můžu potvrdit, že všichni jsou zajedno, že chceme respektovat zbrojní embargo, a že bude také více kontrolováno než v minulosti," uvedla zase Merkelová, podle níž je důležité, aby závěry konference nyní potvrdila také Rada bezpečnosti OSN.

Berlínského jednání se zúčastnili mimo jiné ruský prezident Vladimir Putin, francouzský prezident Emmanuel Macron nebo americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy