Obec za čtvrt miliardy odstraní obří ekologickou zátěž

ČTK ČTK
18. 7. 2012 8:34
Jde o generátorovnu a skládku, kam se vypouštěly fenoly a dehet
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Horní Bříza - Horní Bříza na Plzeňsku odstraní do jara obří ekologickou zátěž.

V Plzeňském kraji je to zatím největší podobná akce za téměř čtvrt miliardy korun.

Jde o generátorovnu a skládku, kam se tři čtvrtě století až do roku 1971 vypouštěly fenoly a dehet, které by mohly ohrozit rozsáhlá podzemní jezera.

Na speciální skládky se odveze 150.000 metrů krychlových zeminy. Sanace potrvá do března 2013; pokud nebude přát počasí, tak nejpozději do května, řekl starosta Horní Břízy Vojtěch Šedivec.

"Občanů se dotýká odvážení kontaminovaného materiálu na určené skládky, jde o 40 až 45 nákladních souprav denně. Navíc, když se do toho prostoru mechanicky zasáhlo, jsou látky při určitém klimatu trochu cítit," uvedl.

Nebezpečné chemikálie byly pachově postižitelné už dříve. Objevily už se také ve dvou studních do 300 metrů. Lidé je ale naštěstí nepoužívají, protože jsou napojeni na městský vodovod, dodal.

Zemina se podle stupně znečištění odváží na skládku do Vysoké, kde ji míchají se "zdravou" hlínou nebo biologicky rozkládají. Dehty se odvážejí na skládku k Temelínu.

Po odtěžení vznikla jáma jen v části, kde byla stará budova generátorovny. "Provede se utěsnění jílem a pak se zaveze," dodal starosta. Nedaleká skládka vně bývalé továrny byla jen navezena na dřívější terén, takže se odpad pouze odtěží.

Většina peněz z EU

Sanace, která bude stát 234 milionů korun a začala loni v květnu díky velké aktivitě města. "Přihlásili se k tomu jako první v kraji," řekl krajský radní pro životní prostředí Petr Smutný.

Podle starosty lze reakce místních rozdělit do tří stejných skupin. Jedna neví, druhé je to jedno a jen zbylá projekt uznává.

EU dá na likvidaci 90 procent nákladů, Plzeňský kraj přes 13 milionů Kč, město tři miliony. Bez evropských peněz se staré ekologické zátěže nezlikvidují, řekl Smutný. Podle analýzy rizik zpracované krajem měla sanace stát původně 550 milionů Kč.

"Geologické podloží je porézní. Navíc jsou pod námi jsou zvodně, velká podzemní jezera, a pod nimi je ohromné jezero v prohlubni, které zasahuje hodně daleko. Kdyby se chemikálie dostaly do spodních vod, tak by to mohlo znamenat znečištění v širokém okolí," řekl Šedivec.

Nebezpečí by hrozilo i okolním obcím, které berou ze zvodní vodu do úpraven.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Babiš věří, že Zemana přesvědčí, aby nevetoval daňový balíček

Premiér Andrej Babiš (ANO) věří, že přesvědčí prezidenta Miloše Zemana, aby nevetoval daňový balíček. Jeho výhrady k předpisu nicméně chápe, řekl Babiš Rádiu Z. Prezident svůj úmysl sdělil v úterý při schůzce ministryni financí Aleně Schillerové (za ANO). Podle Zemana předpis v nynější podobě výrazně narušuje rozpočtovou stabilitu. Prezident je také nespokojen s tím, že navzdory dohodě balíček neobsahuje zrušení superhrubé mzdy a zavedení nových sazeb daně z příjmu pouze na dva roky.

"Já ho půjdu nějak ukecat, musím ho přesvědčit," řekl dnes Babiš Rádiu Z. Věří, že Zemana přesvědčí. "Chápu výhrady prezidenta, ale on je samozřejmě z ČSSD, která chtěla vždy navyšovat daně, hnutí ANO je vždy snižovalo," prohlásil. Zeman byl předsedou sociální demokracie, později však stranu opustil a s jejími představiteli vedl řadu sporů.

Daňový balíček obsahuje mimo jiné zrušení superhrubé mzdy a zavedení sazeb z příjmu 15 a 23 procent. Zemanovi ale vadí pozměňovací návrh Pirátů, který zvyšuje daňovou slevu na poplatníka. Babiš navrhuje senátorům, aby při projednávání balíčku úpravu slevy na poplatníka zrušili. Výpadky příjmů obcí a krajů chce kompenzovat 20 miliardami korun ročně, a to po dobu dvou let.

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

Ukrajinská tajná služba prověřuje obchod s českými houfnicemi

Agenti ukrajinské tajné služby SBU za podpory zásahové jednotky provedli ve čtvrtek domovní prohlídky v kancelářích státního zbrojařského koncernu Ukroboronprom a jeho obchodní společnosti Ukrspecexport. Razie souvisí s nákupem vyřazených houfnic Dana československé výroby od české firmy Excalibur Army, uvedla na svém webu televize 112 s odvoláním na opozičního poslance Oleksije Hončarenka. Právě Hončarenko na transakci upozornil generální prokuraturu. ČTK se snaží získat vyjádření české firmy.

"Poslanecké upozornění ohledně možného spáchání úmyslných skutků ke škodě obranyschopnosti Ukrajiny představiteli ministerstva obrany a státní společnosti Ukrspecexport, a sice konkrétně uzavření kontraktu s českou společností Excalibur Army na dodání vyřazených samohybných houfnic ráže 152 milimetrů Dana, bylo prozkoumáno. Oznamujeme, že skutečnosti uvedené ve vašem poslaneckém upozornění jsou předmětem vyšetřování, které SBU v rámci trestního stíhání zahájila 17. listopadu," sdělila poslanci prokuratura. V případu prý může jít o vlastizradu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Uhelná komise chce ukončit využívání uhlí v roce 2038

Uhelná komise v pátek doporučila ukončit využívání uhlí v Česku v roce 2038. O věci bude finálně rozhodovat vláda. Informaci od několika zdrojů ČTK potvrdil Jiří Koželouh z Hnutí Duha, který je v komisi za asociaci ekologických organizací Zelený kruh. Komise pracovala se scénáři konce využívání uhlí v letech 2033, 2038 a 2043.

Podle zdrojů ČTK hlasovalo 15 členů komise pro rok 2038, dva byli proti a dva se zdrželi.

Celkem má komise 19 členů. Česká uhelná komise byla zřízena loni, je poradním orgánem vlády. Mezi členy jsou zástupci těžařů, akademici i ekologové. Mimo jiné mezi ně patří generální ředitel ČEZ Daniel Beneš, předseda Odborového svazu pracovníků hornictví, geologie a naftového průmyslu Rostislav Palička nebo vedoucí energetické kampaně Greenpeace ČR Jan Rovenský. Vedou ji ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) s ministrem životního prostředí Richardem Brabcem (ANO).

Zdroj: ČTK
Další zprávy