Česko přijme tvrdá opatření kvůli drogám u hranic

ČTK ČTK
30. 4. 2014 18:40
Ministr vnitra Chovanec pojede jednat o drogách do Vietnamu.
Nová policejní stanice ve Folmavě na česko-bavorské hranici.
Nová policejní stanice ve Folmavě na česko-bavorské hranici. | Foto: Vojtěch Marek

Kostelec (Tachovsko) - Česká republika přijme tvrdá opatření kvůli drogové problematice v příhraničí. Stávající situace už podle ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) přerůstá standardní mez, prostředky, jež policie nasazuje, nestačí, musí se najít nový způsob. Opatření budou primárně mířit na tržnice, jež jsou hlavním distribučním místem pervitinu i zázemím.

ČR také připravuje diskusi s Vietnamem o tom, aby si vietnamští delikventi odpykávali tresty ve své vlasti. Chovanec to řekl novinářům po středeční schůzce s bavorským ministrem vnitra Joachimem Herrmannem.

"Tím, jak se začíná pervitin vařit v České republice ve velkém množství, už to není jen o exportu, ale je to i o užívání na českém území, a to je věc, která mě vcelku děsí. Děsí mě dostupnost drog na diskotékách pro naše děti, a to jsou věci, s nimiž musíme bojovat, to znamená nasadit větší prostředky," uvedl Chovanec.

Podle Chovance budou akce primárně mířit na distributory a ty, kteří drogu vaří, opatření by tak neměla obtěžovat řádné občany. Podle jeho slov je třeba získávat lepší informace z prostředí drogových skupin. Problém je zejména s komunitou Vietnamců, která se velmi těžko rozkrývá, protože se mezi ní policejní agenti velmi složitě dostávají. "To je problém, který narůstá z roku na rok," uvedl.

Chovanec také letos plánuje cestu do Vietnamu. Hlavními tématy jeho cesty by měla být repatriace odsouzených a uzavření smlouvy o policejní spolupráci, která by měla pomoci v boji proti drogám.

S bavorským ministrem se Chovanec dohodl na společných akcích, z taktických důvodů je nechtěl specifikovat. Naznačil ale, že intenzivně do nich budou nasazeni kromě policistů a celníků také hasiči a další složky. "Je potřeba se zaměřit i na to, v jakém jsou tržnice technickém stavu, jestli tam nejsou rizika požárů, jestli si plní všechny závazky, které plynou z živnostenského oprávnění, dokonce lze živnostenské oprávnění odebírat, takže budeme muset být efektivní v těchto cestách," naznačil.

"Děsí mě dostupnost drog na diskotékách pro naše děti, a to jsou věci, s nimiž musíme bojovat, to znamená nasadit větší prostředky," řekl ministr vnitra.
"Děsí mě dostupnost drog na diskotékách pro naše děti, a to jsou věci, s nimiž musíme bojovat, to znamená nasadit větší prostředky," řekl ministr vnitra. | Foto: Vojtěch Marek

Problémem je to, že léky s efedrinem a pseudoefedrinem, nutné k výrobě, jsou volně dostupné v Polsku, celkem jde o 26 druhů. V Polsku je sice před projednáním zákon, který by měl přinést podobnou restrikci jako má ČR, hrozí ale, že se pak začnou léky dovážet z Bulharska a Rumunska. "Musíme jednat i s nimi," dodal Chovanec.

Součinnost policie oba ministři pochválili, funguje prý dobře. "Po vstupu do Schengenu přestaly hranice existovat i pro sféru zločinu, v rámci mezinárodní policejní spolupráce mohou tyto hranice přestat existovat i pro ty, kdo tento zločin stíhají," uvedl český ministr.

Herrmann řekl, že bavorská strana už loni posílila policii u hranic. Podle něj se nyní podařilo zprovoznit výměnu informací v oblasti DNA, už funguje výměna daktyloskopických informací. Do třech týdnů se také sejdou policejní prezident Tomáš Tuhý a jeho bavorský protějšek, připraví konkrétní bezpečnostní akce a opatření. Chovanec přitom nevyloučil rozsáhlejší akce u hranic v řádu jednotek dnů, jež mohou znamenat zhoršení podmínek cestování na obou stranách hranice, vyloučil ale, že by se vrátily dlouhodobé kontroly všech, kteří hranice přejíždí.

Novinářům Chovanec řekl, že jen drobná kriminalita, jež je navázána na drogovou, způsobuje škody za 4,5 miliardy korun, další miliardy stojí léčení závislých. "Dávka pro narkomana se pohybuje mezi 800 až 1000 korunami. Ten, kdo si aplikuje drogu, musí sehnat měsíčně 25.000 až 30.000 korun," uvedl. Do boje s drogovou kriminalitou chce víc zapojit Útvar pro odhalování organizovaného zločinu i Národní protidrogovou centrálu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Michigan oficiálně potvrdil výsledek prezidentských voleb, Biden ve státě vyhrál s náskokem 154 tisíc hlasů

V americkém státě Michigan v pondělí oficiálně potvrdili výsledek prezidentských voleb. S náskokem 154.000 hlasů zde zvítězil demokratický kandidát Joe Biden, informovala dnes agentura AP. Velká americká média Bidena za vítěze v Michiganu označila už krátce po volbách ze 3. listopadu.

O takzvané certifikaci výsledku voleb rozhoduje v Michiganu komise, v níž zasedají dva demokraté a dva republikáni. Pro potvrzení výsledku dnes hlasovali tři její členové, jeden z republikánů se zdržel.

Agentura AP uvedla, že je oficiální vyhlášení výsledku prezidentských voleb v Michiganu, jednom z klíčových států pro vítězství, další ranou pro Donalda Trumpa. Současný prezident stále neuznal volební porážku a snaží se výsledek voleb zvrátit soudní cestou. Podle odhadů renomovaných amerických médií ale zvítězil v prezidentských volbách jasně bývalý viceprezident Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Polští odpůrci zákazu potratů znovu vyšli do ulic, byla zadržena fotografka

Polská policie v pondělí zadržela několik lidí, kteří ve Varšavě demonstrovali proti dalšímu zpřísnění restriktivního zákona o interrupcích. Mezi zadrženými byla i fotoreportérka, kterou policie později propustila. Informují o tom agentury a polská média.

Protestující na některých místech metropole blokovali dopravu, další demonstrovali před ministerstvem školství. Šéf resortu Przemyslaw Czarnek totiž podle nich pohrozil učitelům potrestáním za podporu demonstrací proti potratovému zákonu. Protestující před ministerstvem rozvinuli plakát s nápisem "Svobodné potraty, svobodné vzdělání" a požadovali ministrovu demisi. Někteří demonstrující se připoutali k bráně ministerstva, jedna žena se k ní podle agentury AP přilepila a policistům trvalo hodinu ji od brány oddělit. Poté ji odvezla sanitka.

Krátce po začátku protestu policie násilím odvedla některé lidi, včetně fotoreportérky Agaty Grzybowské, píše AP s tím, že je to poprvé, co polská policie během současných protestů proti zpřísnění potratového zákona zadržela novináře. Policie Grzybowskou později propustila. Podle agentury PAP si však před tím vyslechla obvinění z napadení policistů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pospíšil v polské lize skóroval, Přikryl nahrál na čtyři góly

Čeští fotbalisté Martin Pospíšil a Tomáš Přikryl se podíleli na všech pěti brankách Jagiellonie Bialystok, která v 10. kole polské ligy zvítězila nad Plockem 5:2 a rázně ukončila sérii tří porážek. Pospíšil dal čtvrtý gól domácího celku, Přikryl na zbývající čtyři přihrál.

Třikrát se po jeho asistencích střelecky prosadil chorvatský útočník Jakov Puljič, hosté v druhém poločase pouze snižovali. Kapitán týmu Pospíšil dal první gól v sezoně, střelcům v polské lize vládne s osmi brankami český reprezentant Tomáš Pekhart z vedoucí Legie Varšava

Polská fotbalová liga - 10. kolo:

Gliwice - Gdaňsk 2:0, Bialystok - Plock 5:2 (gól domácích Pospíšil).

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

EU nabídla Bidenovi obnovu úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady ho pozval na mimořádný summit do Bruselu

Vrcholní představitelé Evropské unie nabídli nově zvolenému prezidentovi Spojených států Joeovi Bidenovi obnovení úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady Charles Michel jej v telefonickém rozhovoru pozval na mimořádný summit s šéfy států a vlád evropské sedmadvacítky. Budoucí šéf Bílého domu také poprvé telefonoval i s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem.

"Během telefonátu předseda Michel navrhl obnovit silnou transatlantickou alianci založenou na společných zájmech a sdílených hodnotách," stojí v prohlášení, které vydal úřad předsedy Evropské rady. Michel podle něj přivítal Bidenovu oddanost americkým spojencům a podporu evropské spolupráce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy