Začíná Smetanova Litomyšl, čeká se 28 tisíc návštěvníků

ČTK ČTK
14. 6. 2012 7:48
Vedle opery a klasické hudby zazní i folk Nohavici nebo skladby Osvobozeného divadla
Začíná 54. ročník Mezinárodního operního festivalu Smetanova Litomyšl.
Začíná 54. ročník Mezinárodního operního festivalu Smetanova Litomyšl. | Foto: Vilém Bílek

Litomyšl - Koncertem České filharmonie a tureckého klavíristy a skladatele Fazila Saye ve čtvrtek v Litomyšli začne 54. ročník Mezinárodního operního festivalu Smetanova Litomyšl.

Pořadatelé letos připravili 31 vystoupení, očekávají až 28.000 návštěvníků. Festival zahájí prezident Václav Klaus, který nad akcí převzal záštitu.

Většina festivalových akcí se koná přímo v Litomyšli, část se ale uskuteční i v okolních městech, například v Lanškrouně či ve Svitavách.

Vedle opery a klasické hudby zazní i folk písničkáře Jaromíra Nohavici nebo skladby Osvobozeného divadla.

Festival potrvá do 8. července, jeho finále bude patřit výjimečnému provedení Čajkovského Slavnostní předehry 1812 doprovázené synchronní dělostřelbou.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Federer rozdrtil Albota, v Basileji je už posedmnácté ve čtvrtfinále

Miláček domácích fanoušků Roger Federer porazil v druhém kole v Basileji 6:0, 6:3 Moldavana Radu Albota a při 19. startu na halovém turnaji v rodném městě si zahraje 17. čtvrtfinále. V dosavadních dvou zápasech prohrál slavný švýcarský tenista jen pět gamů.

Osmatřicetiletý Federer dnes navázal na úvodní výhru nad Němcem Peterem Gojowczykem za 53 minut a s Albotem se zdržel jen zhruba o deset minut déle. Na kurtu tak grandslamový rekordman nestrávil ještě ani dvě hodiny a upravil svou bilanci v St. Jakobshalle na 73:9.

Federer útočí v Basileji na jubilejní desátý titul, což se mu letos povedlo už na trávě v Halle. Ve čtvrtfinále se může střetnout s krajanem Stanem Wawrinkou, jehož ještě ve 2. kole čeká Američan Frances Tiafoe.

Zdroj: ČTK
Další zprávy