Svitavami projde průvod extremistů za vraha Pechance

ČTK ČTK
9. 7. 2011 5:18
Radikálové se ve městě shromáždí 23. července
Pochody za Pechancovo propuštění se ve Svitavách konají už od roku 2006. Ilustrační foto.
Pochody za Pechancovo propuštění se ve Svitavách konají už od roku 2006. Ilustrační foto. | Foto: Lukáš Drštička

Svitavy - Na podporu uvězněného skinheada Vlastimila Pechance se 23. července ve Svitavách opět uskuteční akce extremistů.

"Podle oznamovatele, jímž je fyzická osoba, bude mít podobu shromáždění s pouličním průvodem," informovala vedoucí odboru vnitřních věcí svitavské radnice Milena Brzoňová. Pochody za Pechancovo propuštění se ve městě konají už od roku 2006.

Podle oznámení jde o "veřejný protest s pochodem proti bezpráví, politickým procesům a nespravedlivému věznění a odsouzení Vlastimila Pechance - za obnovu procesu, propuštění a rehabilitaci všech politických vězňů".

Akce radikálů se obešly bez konfliktů

Průvod vyjde od železničního nádraží a půjde po trase Nádražní ulice, náměstí Míru, ulice Pod Věží, Lanškrounská, Bratří Čapků, Tovární a skončí opět na vlakovém nádraží. Svolavatel očekává 200 účastníků.

Pechance poslal v roce 2003 soud za rasově motivovanou vraždu na 17 let do vězení. Podle pravomocného rozsudku v červnu 2001 na diskotéce ve Svitavách dvakrát bodl nožem do břicha místního Roma Otu Absolona. Třicetiletý Rom v nemocnici zemřel.

Policie připravuje podobně jako v minulých letech bezpečnostní opatření, podrobnosti nechtěla mluvčí svitavské policie Anna Štegnerová zveřejňovat. Dosud se akce radikálů obešly bez konfliktů.

Podívejte se, jak extremisté pochodovali Přerovem

V předchozích dvou letech zorganizovali v červenci odpůrci pravicových extremistů vlastní akce namířené proti rasismu a neonacismu, vloni dokonce ve stejný den, kdy se uskutečnil pochod na Pechancovu podporu. Letos zatím žádné podobné oznámení radnice nedostala, může však ještě přijít, neboť akci lze oznámit minimálně pět dní předem.

 

Právě se děje

před 32 minutami

Milion chvilek podá žalobu kvůli omezení účasti na demonstracích

Spolek Milion chvilek podá správní žalobu kvůli omezení počtu účastníků hromadných akcí, týkajícímu se i plánované úterní demonstrace spolku. Milion chvilek to uvedl na twitteru. Účast na demonstraci oznámilo asi 5000 lidí, stát ale zatím kvůli šíření koronaviru povoluje jen akce s počtem účastníků do 300 a od 8. června akce do 500 účastníků.

"Vláda nám všem bere ústavní právo. Zatímco tisíce lidí plní hobbymarkety, hradní nádvoří či zoo, na náměstí se nesmí sejít více než 500 lidí - i když dodrží bezpečnostní opatření," sdělil Milion chvilek na twitteru. "Podle výkladu oslovených ústavních právníků je však takové omezení shromažďovacího práva protiústavní. Proto jsme se rozhodli bránit se demokratickými prostředky a podat správní žalobu, aby o této věci rozhodl soud," doplnil spolek. Dál počítá s konáním demonstrace v úterý 9. června. V pátek spolek zveřejní, jak bude protest vypadat.

před 1 hodinou

Smartwings budou v případě dohody se státem financovat všichni akcionáři

Do financování záchrany letecké skupiny Smartwings se po případné dohodě se státem zapojí všichni akcionáři společnosti. Ve čtvrtek se na tom dohodla valná hromada firmy. Zároveň schválila finanční model skupiny pro letošní a příští rok. Jeho podobu firma neuvedla, vychází ovšem ze závěrů expertní komise ministerstva dopravy.

Spolumajitel a předseda představenstva společnosti Jiří Šimáně v dnešní Mladé Frontě Dnes uvedl, že firma potřebuje od státu půjčku nebo garanci za úvěr na 1,7 až dvě miliardy korun. Bez pomoci státu podle něj firma skončí.

Skupina Smartwings, pod kterou patří také České aerolinie, čelí finančním problémům kvůli propadu zájmu o cestování v důsledku koronavirové krize.

Zdroj: ČTK
Další zprávy