Stanice Bezpráví: Nomen omen, lidem vadí její rušení

Domácí Domácí
12. 5. 2011 6:43
Ta zastávka leží v malebném, leč ospalém údolí. Sem tam chata či stavení...
Vlak směrem na Bezpráví projíždí pustými údolími, jen tu a tam stavení či chata...
Vlak směrem na Bezpráví projíždí pustými údolími, jen tu a tam stavení či chata... | Foto: Zuzana Hronová

Ústí nad Orlicí -  Ta zastávka leží v malebném, leč ospalém údolí. Sem tam chata či stavení, občas sem zabloudí turista. Kraj proto chce, aby tu vlaky nestavily. Zdejší občané a chatři nesouhlasí. To je Bezpráví.

Další schůzka k projednávání optimalizace veřejné dopravy v Pardubickém kraji proběhlave středu v Ústí nad Orlicí. Zástupci Pardubického kraje jednali se starosty o změnách dopravní obslužnosti na trase Choceň - Ústí nad Orlicí - Letohrad. Nejdiskutovanějším tématem setkání bylo právě projíždění železniční zastávky Bezpráví. 

Tomáš Záruba ze společnosti Oredo v úvodu zdůraznil, že plánované změny jsou koncipovány tak, aby zatraktivnily autobusovou a železniční dopravu pro většinu cestujících: "Chceme, aby na sebe spoje navazovaly a jezdily v takových intervalech, aby vyhovovaly co největšímu počtu cestujících." Optimalizace počítá s efektivní železniční dopravou mezi městy v regionu, na které bude navazovat autobusová doprava. 

Hlavním bodem jednání bylo projíždění železniční zastávky Bezpráví. Starosta Orlického Podhůří Josef Novák upozornil na petici občanů z okolí této zastávky, kteří se záměrem nesouhlasí. Projížděním zastávky by podle nich byla znemožněna doprava do této oblasti.

Dopravu nechceme lidem znemožnit, ale zlepšit

"Chci zástupce kraje i firmy Oredo pozvat na setkání s občany, aby jim plánované změny řádně vysvětlili," uvedl starosta Josef Novák. Optimalizace počítá s tím, že železniční zastávku Bezpráví nahradí autobusový spoj z osady Klopoty.

"Nechceme lidem dopravu znemožnit, ale chceme jim nabídnout lepší a efektivnější variantu," vysvětluje Jan Tichý, náměstek hejtmana Pardubického kraje pro dopravu, dopravní obslužnost a investice.

Starostové s optimalizací dopravy v regionu souhlasili. Na projíždění zastávky Bezpráví se ovšem nedomluvili, proto bylo naplánováno veřejné setkání s občany a chataři z Bezpráví, kde bude záměr znovu projednán.

Zástupci obcí ocenili hlavně snahu o zlepšení návaznosti vlakových a autobusových spojů v regionu i plánované zavedení zónově-relačního tarifu, který umožní nákup jízdenek dle daných tarifů a umožní přestupování mezi vlaky a autobusy bez placení na každém přestupu. Tarifní jízdné by mělo fungovat v rámci Pardubického a Královéhradeckého kraje, do budoucna je počítáno s jeho rozšířením do dalších krajů.

 

Právě se děje

před 33 minutami

Státy EU by mohly čerpat první peníze ze záchranného balíčku v září

Země Evropské unie by na konci prázdnin mohly začít těžit ze dvou částí společného balíčku krizové pomoci schváleného v reakci na koronavirový útlum ekonomik. První členské státy by během dvou měsíců mohly získat půjčky v rámci unijní podpory krátkodobých pracovních míst stejně jako záruky pro podniky v problémech. Po pátečním jednání ministrů financí unijních zemí to prohlásil místopředseda Evropské komise Valdis Dombrovskis.

Evropské společenství na jaře schválilo první sérii záchranných stimulů, mezi něž patří vedle využití fondu ESM určeného pro eurozónu také až 100 miliard eur (2,65 bilionu Kć) půjček od EK na podporu kurzarbeitu a 200 miliard eur záruk od Evropské investiční banky pro podniky zasažené výpadkem. Ministři tento pátek debatovali o postupu zavádění této pomoci.

Pokud státy rychle dokončí administrativní proces, "první půjčky by do členských zemí mohly doputovat po prázdninách," řekl Dombrovskis. Které země budou z fondu čerpat jako první, člen EK nespecifikoval. 

Zdroj: ČTK
před 39 minutami

Lucemburský premiér kritizuje výroky polského prezidenta o LGBT komunitě

Lucemburský premiér Xavier Bettel, který žije v homosexuálním manželském svazku, ostře kritizoval předvolební kampaň polského prezidenta Andrzeje Dudy namířenou proti komunitě lesbiček, gayů, bisexuálů a transgenderových osob (LGBT), o níž hovořil jako o nebezpečné ideologii. Bettel podle německého magazínu Der Spiegel řekl, že na tato vyjádření nezapomene.

Konzervativec Duda se v neděli utká v druhém kole prezidentských voleb s liberálním varšavským starostou Rafalem Trzaskowským. Očekává se těsný souboj. Kampaň stávajícího prezidenta Dudy vyvolává vášně kvůli kontroverzním vyjádřením na adresu LGBT. Jejich práva nedávno označil za ideologii horší než komunismus a v pondělí formálně navrhl ústavní dodatek, jenž by zakázal adopci dětí dvojicemi stejného pohlaví.

"Člověk zřejmě v předvolebních kampaních někdy říká věci, které by říkat neměl," cituje Bettela Der Spiegel. "Já je nezapomenu," ujistil šéf lucemburské vlády.

Bettel vstoupil do manželského svazku se svým partnerem v roce 2015, rok poté, co v převážně římskokatolickém Lucembursku byly tyto sňatky povoleny.
"Byl jsem docela překvapen tím, co pan Duda řekl," pokračoval Bettel v kritice hlavy polského státu. "Několikrát jsem se s ním setkal a on mě dokonce pozval do Polska spolu s mým manželem," tvrdí Bettel.

Zdroj: ČTK , Zahraničí
Další zprávy