Soud odročil kauzu smrti výsadkáře kvůli nemoci obhájce

ČTK ČTK
4. 4. 2011 11:37
Parašutista se zřítil v lednu 2009 z výšky 900 metrů
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Chrudim - Okresní soud se začal zabývat případem smrti výsadkáře při zkoušce padáku před dvěma lety v Chrudimi. Pro nepřítomnost jednoho z obhájců však musel líčení odročit.

Obžaloba viní dva techniky Petra Suchomela a Jana Šturce, kteří podle ní padák ve zkušební laboratoři chybně otestovali.

Oba v době neštěstí pracovali ve Zkušební laboratoři záchranných prostředků a padákové techniky. Testy padáku ale provedli nedbale, některé údaje neuvedli do protokolu a svévolně snížili počet zkušebních seskoků. Parašutista, který v lednu 2009 v rámci vojskových zkoušek padák testoval, se zřítil z výšky 700 metrů a na místě zemřel.

Po zahájení líčení Šturc omluvil svého advokáta, kterého prý od neděle bolí záda, a požádal soud o odročení jednání. Soudce Petr Žanda byl tímto průběhem procesu zklamán. "Je to složitá věc, spis jsem četl asi šest dní," řekl.

Řešení kauzy dále komplikuje absence několika vojáků, kteří měli být předvoláni jako svědci. Nyní ale jsou na misi v Afghánistánu, odkud se vrátí v červnu. Další svědek je v Německu. Soud bude pokračovat 16. a 17. května.

 

Právě se děje

před 57 minutami

Afghánec, který vraždil v Rakousku u hranic s Českem, dostal doživotí

Afghánského žadatele o azyl, který loni v říjnu v severorakouské obci Wullowitz u jihočeských hranic ubodal dva lidi, dnes poslal soud v Linci na doživotí do vězení. Informovala o tom agentura Reuters. Případ vyvolal velkou pozornost nejen v Rakousku, ale také v Česku. Zpočátku totiž nebylo vyloučeno, že Afghánec se pokusí utéct do Česka, proto byla česká policie v pohotovosti.

Soudní porota uznala vinu 33letého Afghánce jednomyslně. Verdikt ale není pravomocný, odsouzený se odvolal. Soud vedle doživotního trestu nařídil muži zaplatit za citovou újmu rodinám obou zavražděných částky v rozmezí 5000 až 10 000 euro (až 266 000 korun). I proti těmto nárokům se chce Afghánec podle APA odvolat.

Jako polehčující okolnost soud uznal přiznání muže, za přitěžující naopak to, že se naráz dopustil tří trestných činů. Vedle dvou vražd, které soudce označil za velmi brutální a chladnokrevné, se Afghánec za použití zbraně zmocnil auta jedné z obětí.

Afghánec nejprve nožem zabil pracovníka ubytovny pro žadatele o azyl a poté při útoku ubodal místního zemědělce, s jehož autem odjel. Krátce poté ho policie dopadla v Linci. Úřady ubytovnu ve Wullowitzu, ve které žilo asi dvacet žadatelů o azyl a ve které v minulosti bydlel i útočník, nechaly mezitím uzavřít, což požadovali obyvatelé obce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy