Žádné černé duše, zjistila kontrola u ČSSD v Pardubicích. Kritiky nepřesvědčila

ČTK ČTK
26. 10. 2016 15:34
Patnáct pardubických sociálních demokratů před časem napsalo, aby se prošetřili noví příchozí členové do strany. Upozorňovali na to, že se v pardubických organizacích Dubina a Hůrka objevily nábory takzvaných černých duší. Mimořádná kontrolní komise však nic takového nezjistila. Kritiky náborů v Dubině a Hůrkách závěry kontrolní komise zcela nepřesvědčily.
Foto: Aktuálně.cz

Pardubice – Mimořádná kontrolní komise okresní organizace ČSSD Pardubice nezjistila žádné nestandardní kroky v příchodech nových členů v Pardubicích. Někteří členové strany upozorňovali na to, že se v pardubických organizacích Dubina a Hůrka objevily nábory takzvaných černých duší. Podle předsedy krajského výkonného výboru ČSSD Pardubického kraje Pavla Svobody to však kontroly nepotvrdily. Kritiky náborů v Dubině a Hůrkách závěry kontrolní komise zcela nepřesvědčily.

"Svědomitě jsme probírali zápisy a procedurální věci ze schůzí až do roku 2011 a nebylo shledáno žádné pochybení a porušení stanov. Z mé strany je to uzavřené," řekl Svoboda, který se jednání komise zúčastnil jako host. Přítomen byl i člen ústřední kontrolní komise.

Jak uvedlo Aktuálně.cz, patnáct pardubických sociálních demokratů před časem napsalo dopis nejvyššímu vedení strany, aby celou věc prošetřilo. Obávají se manipulací s členskou základnou, a to krátce před okresní konferencí, která se koná v pátek 28. října a kde se bude volit nové vedení okresní organizace.

Podle Svobody v buňkách Dubina a Hůrka přibylo za rok pět až deset nových členů, což se nevymyká z běžných poměrů. Podobné zvýšení členské základny zaznamenala ČSSD i v Hlinsku nebo ve Svitavách. Některé místní organizace v kraji jsou i větší než buňky Dubina a Hůrka. V okrese Pardubice je asi 400 členů strany.

Za standardní považuje příchod nových členů i člen Okresního výkonného výboru ČSSD Pardubice Libor Malý, který byl na jednání kontrolního výboru rovněž přítomen. "Jsou to naprosto běžné počty. Díky zvýšení počtu členů bude mít každá z organizací Dubina a Hůrka o jednoho delegáta na okresní konferenci více, což je při celkovém počtu přes 100 delegátů zcela zanedbatelná změna," řekl Malý.

Kritiky náborů v Dubině a Hůrkách závěry kontrolní komise zcela nepřesvědčily. "Vysvětlení mi samozřejmě nestačí. Každý člen by měl být přijat v souladu se stanovami. Z jednání okresního výboru bylo zřejmé, že některá ustanovení stanov nejsou úplně dodržována," řekla Ladislava Zelenková, bývalá poslankyně ČSSD. K věci se však nechtěla konkrétněji vyjadřovat s odkazem na to, že komunikovat s médii může pouze Ján Kasič, předseda okresní organizace a zároveň šéf buňky na Dubině.

Kasič pracuje jako vykonavatel exekučního úřadu. A právě lidé pod exekucí tvoří významnou část jeho stranické buňky. Z 45 členů jich čelí výkonu exekuce 11, někteří z nich přímo pod úřadem, kde Kasič pracuje, jiní členové jsou "bez domova", mají doručovací adresy na pardubické radnici. Podle krajského předsedy Svobody však není na místě lustrovat nové členy.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Stav jednoho muže po pátečním úniku chemikálií v Plzni se mírně zlepšil

Zdravotní stav jednoho muže po pátečním úniku chemikálií v Plzni - Skvrňanech se mírně zlepšil, druhý je stále ve vážném stavu. Oba zůstávají v plzeňské fakultní nemocnici v intenzivní péči. Nebezpečné chemikálie unikly v areálu firmy, která se zabývá zpracováním tekutých průmyslových kalů. 

"Stav jednoho muže je již stabilizovaný, druhý zůstává ve velmi vážném stavu. Oba zůstávají na intenzivní péči," řekla administrátorka nemocnice Libuše Kufnerová.

Po úniku chemikálií zůstali v prostorách firmy čtyři lidé v bezvědomí. Zasažení byli muži ve věku 40 až 60 let. Záchranáři vyhlásili hromadné postižení osob. Obyvatelé v okolí únik neohrozil, nebezpečné látky se nedostaly do kanalizace. Hasiči v pátek lidem preventivně doporučili, aby nevětrali.

Zdroj: ČTK
Další zprávy