Pardubice ve střehu. Hrozí nález pumy a evakuace

ČTK ČTK
28. 1. 2013 12:17
U pardubické rafinerie Paramo probíhají výkopy. V zemi leží až 130 nevybuchlých pum
Případný nález letecké pumy u rafinérie Paramo není čirá spekulace. Narazily na ni i výkopové práce v roce 1995.
Případný nález letecké pumy u rafinérie Paramo není čirá spekulace. Narazily na ni i výkopové práce v roce 1995. | Foto: Magistrát města Pardubice

Pardubice - Stavební stroje v pondělí začaly výkopové práce u pardubické rafinerie Paramo.

Hrozí při nich nález nevybuchlých leteckých pum z druhé světové války, část města by se musela v takovém případě evakuovat. Opatření by se dotkla až 10 000 lidí.

Zemní práce souvisejí se sanací areálu rafinerie. "Bude nutné vyhloubit dva sanační drény, z nichž se bude odčerpávat voda znečištěná ropnými látkami, aby se snížila stará ekologická zátěž podniku," uvedl Vladimír Vavruška ze společnosti Geotest Brno, která sanaci provádí.

Riziko, že při sanaci dělníci narazí na nevybuchlou munici, ležící v zemi desítky let, je značné.

Na území Pardubic může být z období náletů na město během druhé světové války v zemi podle odhadu pyrotechniků až 130 nevybuchlých leteckých pum, podstatná část právě v lokalitě u Parama, které bylo opakovaně cílem spojenců.

Nález pumy by zastavil i hlavní železniční koridor

V případě nálezu některé z nich by čekala obyvatele v okruhu 600 a následně 1100 metrů evakuace, podobně jako obyvatele žijící podél trasy, po níž by záchranáři nevybuchlou bombu převáželi k případné likvidaci.

Při nálezu letecké pumy budou obyvatelé muset svoje domovy opustit na osm až 12 hodin. Pokud bude nalezena puma s nestabilním chemickým spínačem, doba evakuace se ještě prodlouží, a to i na více než 24 hodin.

Nález pumy by ochromil i hlavní železniční koridor. Areál Parama totiž leží v bezprostředním sousedství pardubického hlavního nádraží.
Nález pumy by ochromil i hlavní železniční koridor. Areál Parama totiž leží v bezprostředním sousedství pardubického hlavního nádraží. | Foto: Zuzana Hronová

Radnice počítá s tím, že jako evakuační střediska využije zimní stadion, případně některá školská zařízení.

Nález pumy by také omezil nebo přechodně zastavil dopravu na automobilovém průtahu Pardubicemi a na železničním koridoru.

Vlaky z Prahy na Olomouc by jezdily po odkloněné trase přes Hradec Králové, z Prahy do Brna přes Havlíčkův Brod. Regionální vlaky by musely být nahrazeny v blízkosti Pardubic autobusy. Dopravní podnik už naplánoval změny vedení linek MHD.

Do dvou hodin dostaneme lidi z oblasti

Na organizaci případné evakuace v Pardubicích se budou podílet desítky lidí - úředníci magistrátu, policisté, strážníci nebo hasiči. Dneškem začaly u rafinérie Paramo výkopové práce a hrozí nález nevybuchlých leteckých bomb z druhé světové války. Z rizikových zón by se muselo evakuovat až 10 000 lidí, sdělil vedoucí oddělení krizového řízení magistrátu Jiří Kyncl.

"Lidé jsou povinni uposlechnout výzvy velitele zásahu hasičů, jinak jim hrozí pokuta až 20.000 korun. Proškolili jsme 75 úředníků, o 25 víc, než bude potřeba, počítáme s dovolenými a nemocností," řekl Kyncl.

Záchranné složky doufají, že do dvou hodin od oznámení nálezu se podaří všechny lidi dostat z rizikové oblasti. Magistrát, hasiči, strážníci, záchranáři i policie mají evakuační plány jak postupovat. Své zaměstnance několikrát proškolili. Všichni zatím pracují jako jiný běžný den.

"Máme co dělat, abychom uživili veškerý provoz. Krizový plán samozřejmě máme, ale neválí se nám tady zbytečně desítky záchranářů a nové sanity," řekl ředitel Záchranné zdravotnické služby Pavel Svoboda.

Evakuovali by úředníci z magistrátu a strážníci

Pokud stavební firma narazí na nevybuchlé letecké pumy, z magistrátu vyrazí 50 úředníků v reflexních vestách informovat obyvatele rizikových zón v oblasti 1100 metrů, kde žije asi 2000 lidí. Dvě desítky městských strážníků půjdou do oblasti 600 metrů od místa nálezu. Přímo u Parama bydlí přibližně 220 lidí.

"Budeme na obyvatele zvonit dům od domu. Zatím jedeme v běžném režimu, nechceme vyvolávat zmatky. Jakmile nastane důvod k evakuaci, máme na to proškolené lidi," řekl mluvčí městské policie Pavel Čejka.

Případná evakuace ideálně potrvá osm až 12 hodin a dotkne se až 10.000 lidí, protože bude nutné bombu odvést na bezpečné místo ke Starému Máteřovu, kde ji pyrotechnici zlikvidují. I na trase nákladního vozu by lidé museli opustit své domovy.

Hasiči mají připravený takzvaný dokončovací stroj pro vyzvednutí a obnažení pumy. Využijí ho, když nebude možné použít jeřáb. K dispozici mají i speciální nákladní auto Tatra. "Korba vozidla je zesílena rámem. Na korbě nákladního vozidla je naložen písek a puma se do něj uloží. Tímto je zajištěna proti případným otřesům při převozu," uvedla mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková.

Zatím naposledy byla nevybuchlá letecká puma nalezena v areálu Paramo v roce 1995 a podařilo se jí úspěšně zlikvidovat. Jiří Kyncl však upozorňuje obyvatele, aby výzvu k evakuaci nepodceňovali. Jako příklad uvedl neštěstí v německém Göttingenu, kde v roce 2009 vybuchla při deaktivaci letecká bomba nalezená v zemi. Sedmikilová střepina prorazila střechu 800 metrů vzdáleného rodinného domu a spadla do dětského pokoje. "Tři pyrotechnici zahynuli, v domě naštěstí nikdo nebyl," uvedl Kyncl.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Koronavirus odsouvá zrušení střídání zimního a letního času, zřejmě na dlouho

Koronavirová krize odsouvá možné zrušení pravidelného střídání času, zřejmě na dlouhou dobu. Evropská komise původně navrhovala zrušení střídání času na letošní nebo příští rok, v současnosti se však o věci nejedná a je otázkou, zda se s ohledem na současnou krizi a její dopady téma na jednací stůl vůbec vrátí. Řekl to mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka. V noci na neděli 25. října se hodinové ručičky ve 03:00 posunou o hodinu zpět.

Evropská komise v roce 2018 navrhla zrušení střídání času, ponechala však na členských státech, aby se dohodly na tom, který čas bude zaveden celoročně. Česká vláda předloni podpořila zavedení zimního, tedy standardního středoevropského astronomického času. Návrh komise ovšem ještě musí schválit unijní Rada a Evropský parlament, do té doby se nic nemění.

Zdroj: ČTK
Další zprávy