Nemocnice Pardubického kraje prodělaly 171 milionů

ČTK ČTK
25. 5. 2011 5:09
Namísto očekávaných 81 milionů loni pardubické nemocnice prodělaly 171 milionů korun
Svitavská nemocnice finanční plány dodržela, a dokonce mírně zlepšila. Přesto zůstává v červených číslech.
Svitavská nemocnice finanční plány dodržela, a dokonce mírně zlepšila. Přesto zůstává v červených číslech. | Foto: Nemocnice Svitavy

Pardubice - Nemocnice vlastněné Pardubickým krajem loni prodělaly dohromady víc než dvakrát tolik, než původně počítaly. Pět nemocnic celkově namísto očekávaných minus 81 milionů korun dosáhlo ztráty minus 171 milionů korun.

Výjimkou jsou nemocnice v Chrudimi a Svitavách. Těm se podařilo finanční plány dodržet, a dokonce mírně zlepšit. Přesto zůstávají v červených číslech.

Největší podíl na loňských ztrátách má Pardubická krajská nemocnice (PKN). Místo plánovaných minus 27 milionů korun skončila na konci roku s výsledkem minus 97 milionů korun.

"Vliv na to mělo více faktorů. Kromě růstu mezd například úhradová vyhláška, která nastavila platby podle roku 2008, kdy byly nízké výkony spojené s tehdejším odchodem personálu," uvedla krajská radní pro zdravotnictví Markéta Tauberová (ČSSD). Podle ní ztráta krajské nemocnice v porovnání s jejím obratem není tak hrozivá.

Hluboko pod plánovanými výsledky skončily z podobných příčin také nemocnice v Litomyšli a Ústí nad Orlicí. Podle politiků se na ztrátách kromě nepříznivého systému úhrad zdravotní péče podílejí i některá rozhodnutí managementu a zčásti i odpisy.

Svitavské nemocnici se podle ekonomického náměstka Pavla Špačka podařilo udržet osobní náklady v plánované výši. Zvýšené výdaje na materiál a služby pokryli vyššími příjmy od zdravotních pojišťoven i příjmy z komerčních činností.

Chrudimské nemocnici zase podle Tauberové pomohlo to, že navíc získala od pojišťovny část plateb za rok 2008.

Do dvou let to vyrovnáme, doufal kraj

Minulý rok v dubnu vedení kraje uvedlo, že chce do dvou let zajistit vyrovnané hospodaření svých nemocnic. Kraj by však musel pro tyto účely získat peníze z evropských dotací, nebo si vzít půjčku.

Kraj je krátkodobě schopen pardubické nemocnici pomoci hotovými penězi, říká vicehejtman Roman Línek.
Kraj je krátkodobě schopen pardubické nemocnici pomoci hotovými penězi, říká vicehejtman Roman Línek. | Foto: Zuzana Hronová

Loňské výsledky a finanční plány zdravotnických zařízení na letošní rok zatím zlepšení nenasvědčují. Celková ztráta má být jen o málo nižší než v roce 2010.

Management pardubické nemocnice má obavy z toho, že kumulovaná ztráta 144 milionů korun při základním kapitálu 209 milionů korun vytváří riziko insolvence.

Hejtmanův náměstek Roman Línek (KDU-ČSL) uvedl, že kraj je krátkodobě schopen nemocnici pomoci hotovými penězi. Také popřel spekulace, že vedení kraje jednalo o změnách ve struktuře akcionářů, nebo uvažovalo o prodeji pardubické nemocnice.

"Dohodli jsme se na společném hledání programu stabilizace krajského zdravotnictví," uvedl Línek. S návrhy musí přijít hlavně managementy nemocnic. Dotovat provoz zdravotnických zařízení kraj už nechce.

 

Právě se děje

Další zprávy