Likvidace chemikálií v Bělé bude stát miliony

Domácí ČTK Domácí, ČTK
4. 11. 2010 15:26
Náklady zatím hradí kraj, hejtman chce spoluúčast státu
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Pardubice - Likvidace nebezpečných látek v Bělé nad Svitavou zabere až čtyři měsíce a přijde zhruba na tři miliony korun.

Novinářům to řekl hejtman Pardubického kraje Radko Martínek s tím, že vše zatím platí kraj.

Zbraně, chemikálie i výbušniny objevila policie na začátku října v jednom z domů. Skladoval je tam pětačtyřicetiletý muž s trvalým pobytem v Německu.

Hejtman chce pomoc státu

"Mimo jiné zítra (v pátek) jedu za ministrem financí, abychom zajistili spoluúčast státu. Dům má hodnotu maximálně několik set tisíc, od těch lidí my ani stát nedostaneme nic zpátky," vysvětlil Martínek.

Vadí mu, že kdyby se kraj nezaručil, že likvidaci zaplatí, nic by se nedělo, situace by se neřešila a objekt by maximálně hlídala policie. Stát by měl být na tyto případy připravený a myslet na ně v zákonech, míní.

"Kdyby se tam něco stalo, tak by vše šlo jako na drátkách, ale když to policie zachytila předem, šlo o preventivní akci, nastal problém," uvedl hejtman.

Obviněný měl chemikálie jako koníček

Kraji už přišla jedna faktura od firmy, která má látky zlikvidovat. Zatím částka není vysoká. Nejnebezpečnější zbraně či výbušniny odborníci odváží bezprostředně, ostatní třídí na místě.

"Ten barák je od sklepa po půdu nacpán nejrůznějším materiálem. Pro mě je záhadou, jak ten člověk mohl látky nashromáždit a hlavně získat," podotkl hejtman.

Policie už před časem uvedla, že shromažďování sloučenin s obsahem uranu nebo vojenských samopalů bylo pro obviněného muže koníčkem. Za to mu v Česku hrozí až pět let ve vězení.

Muže vyšetřuje i německá policie. Velké množství chemikálií, munici či rozbušky našli policisté rovněž v jeho bytě v Koblenci.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Nováček Granada dál stíhá ve španělské lize vedoucí Real

Nováček španělské fotbalové ligy Granada porazila Pamplonu 1:0 a v tabulce je druhá o bod za Realem Madrid. "Bílý balet" ji v minulém kole v souboji o první místo zdolal 4:2. Na čtyřbodový rozdíl může Granadě znovu odskočit v sobotním utkání na Mallorce.

O vítězství Granady nad Pamplonou rozhodl v 38. minutě hlavičkou po standardní situaci portugalský obránce Domingos Duarte, který skóroval i před dvěma týdny proti Realu.

Další zprávy