Dohadování skončilo. Chrudim má konečně starostu

Domácí ČTK Domácí, ČTK
6. 12. 2010 17:18
Do křesla starosty usedl Petr Řezníček z SNK ED

Chrudim - Bezmála dva měsíce trvající dohadování o nové vládě v Chrudimi dospělo ke konci.

Starostou města se stal dosavadní místostarosta Petr Řezníček (SNK ED). Zastupitelé mu dali 17 hlasů z 26, devět hlasů bylo neplatných.

Rada města se rovněž v tomto volebním období rozšíří ze sedmi na devět členů.

"Přeji si, aby naše město neztratilo na dobré pověsti," řekl Řezníček v projevu po svém zvolení.

Vyjednávání o koalici pro vedení města se dlouho nedařilo. Volby vyhrála ČSSD, která získala šest zastupitelů z 27, předtím vedla město ODS.

SNK ED drží pět křesel stejně jako ODS. Tři mandáty má Koalice pro Chrudim, po dvou Volba pro město, KSČM a Strana svobodných občanů. Po jednom zastupiteli získaly TOP 09 a Věci veřejné.

Po volbách vytvořily společný blok ČSSD, Koalice pro Chrudim, TOP 09, Strana svobodných občanů a Věci veřejné, dohoda s SNK ED však dlouho ztroskotávala kvůli neshodám o osobě starosty.

Původně kandidoval na starostu lídr ČSSD Jaroslav Trávníček. Na ustavující schůzi zastupitelů však nezískal dostatečný počet hlasů a jednání bylo poté přerušeno.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Trump omilostnil exporadce Flynna, zapleteného do ruského vlivu na přechozí volby

Americký prezident Donald Trump na Twitteru oznámil, že omilostnil svého někdejšího bezpečnostního poradce Michaela Flynna, který se na konci roku 2017 přiznal, že lhal Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI). Ten ho vyslýchal v rámci vyšetřování údajného vlivu Ruska na prezidentské volby v roce 2016. Informovala o tom agentura Reuters.

Udělení milosti Flynnovi je vyvrcholením čtyřleté politické a právní aféry. O chystané milosti pro Flynna psal už dříve dnes server Axios s odvoláním na nejmenované zdroje. Udělení milosti Flynnovi podle něj znamená, že do záležitosti už dál nebudou moci promluvit soudy ani ministerstvo spravedlnosti poté, co se v lednu podle všeho stane prezidentem demokrat Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Maďarský zákon, který zakazuje úřední změnu pohlaví, přezkoumá ústavní soud

Soud v Miskolci (Miškovci) požádal maďarský ústavní soud o přezkoumání zákona, jenž zakazuje transgenderovým osobám změnit si v oficiálních dokladech jméno a pohlaví. Informuje o tom agentura AP s odvoláním na maďarskou nevládní organizace Háttér, která se zabývá ochranou práv LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob).

Soud v Miškovci tak vyhověl signatářům petice, kteří tvrdí, že zmíněný zákon porušuje ústavní právo na lidskou důstojnost a soukromý život. Podle AP má nyní ústavní soud na přezkoumání zákona 90 dní.

Autoři zákona, který maďarský parlament schválil letos v květnu, tvrdí, že "biologické pohlaví" člověka určují od narození chromozomy a nemůže být tudíž změněno. Proto je podle nich nezbytné aplikovat stejná pravidla v úředních dokladech. Kritici upozorňují, že zákon bude v důsledku znamenat větší diskriminaci transgenderových osob.

Zdroj: ČTK
Další zprávy