Břehy Chrudimky v Pardubicích prokouknou, za 25 milionů

ČTK ČTK
31. 10. 2012 17:23
Pardubice chtějí upravit oba břehy řeky od soutoku s Labem po park Vinice
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Zuzana Hronová

Pardubice - Pardubice chtějí upravit oba břehy řeky Chrudimky od soutoku s Labem po park Vinice.

Na projekt nazvaný poeticky Náhrdelník Chrudimky již odbor hlavního architekta města zpracoval studii. Revitalizace by měla propojit parky podél řeky a zatraktivnit je pro veřejnost.

Kromě obnovy zeleně počítá studie s opravou a doplněním systému cest a přístupů k vodě, vybavením území mobiliářem, osvětlením a uměleckými díly a prvky drobné architektury.

Nábřeží bude možné využívat pro různé aktivity, například pořádání menších kulturních akcí spojených s vodou, pro sport, odpočinek i rekreaci nebo jako přírodní galerii.

Na studii navážou další stupně projektové dokumentace. Pozemky patří z velké části městu. "Jediný další vlastník je Povodí Labe, s nímž jsme už jednali o součinnosti," uvedl na jednání zastupitelstva náměstek primátorky František Brendl (Pardubáci).

Město předpokládá, že na revitalizaci získá až 85 procent uznatelných nákladů z dotace z Integrovaného operačního programu. Cena se odhaduje na 25 milionů korun včetně DPH.

Podle Brendla by měly práce začít koncem roku 2013 nebo začátkem roku dalšího.

Náhrada za Tyršovy sady

Náhrdelník Chrudimky by mohl být podle primátorky Štěpánky Fraňkové (Sdružení pro Pardubice) jedním z náhradních projektů místo projektu úprav Tyršových sadů.

Město na něj získalo příslib dotace, kvůli odporu části veřejnosti a ekologických sdružení a pro odstoupení stavební firmy od smlouvy však není jisté, zda jej stihne včas uskutečnit.

Na úpravu nábřeží navazují další projekty, které jsou v různé fázi příprav. Revitalizovat by se měl park Na Špici na soutoku Chrudimky a Labe, park Vinice pod nemocnicí a stará vojenské plovárna.

 

Právě se děje

Další zprávy