Boj o kácení v Pardubicích pokračoval happeningem

Domácí ČTK Domácí, ČTK
13. 9. 2011 19:41
Stromy ke kácení byly v Tyršových sadech označeny páskami, aby si lidé učinili představu
"Zachraňme zdravé stromy v Tyrších," vyzývají organizátoři petice, ale zároveň dodávají: "...není-li tedy už pozdě..."
"Zachraňme zdravé stromy v Tyrších," vyzývají organizátoři petice, ale zároveň dodávají: "...není-li tedy už pozdě..." | Foto: Zuzana Hronová

Pardubice - Odhadem 150 lidí přišlo v úterý do Tyršových sadů v Pardubicích na protestní happening proti kácení stromů a keřů. Nesouhlasí s projektem radnice, podle nějž má z parku zmizet asi 400 kmenů.

Velká část z nich byla označena páskami, aby si veřejnost udělala obrázek o rozsahu kácení. K obnově sadů by stačily podstatně menší zásahy, řekl jeden z organizátorů akce Vladimír Lemberk.

Podle něj nikdo neprotestuje proti obnově laviček, cest, instalaci osvětlení a odvodnění ani vzniku kavárny. Organizátoři chtějí s městem spolupracovat na novém návrhu úprav parku. 

"Debata je pouze o současném návrhu kácení a výsadby. Má přijít skácet 415 stromů a veškeré keře. Chceme předejít zrealizování této koncepce, i když je možná už minutu po dvanácté," uvedl Lemberk.

Přišel i představitel radnice

Před shromážděnými lidmi vystoupil i náměstek primátorky František Brendl (Pardubáci), který projekt obhajoval. "Jde o to, aby Tyršovy sady vypadaly dobře i za 30, možná i 40 let, aby se vysadily dřeviny, které přežijí mojí i vaší generaci," řekl Brendl.

Podle něj je potřebné také rozšířit travnaté plochy a umožnit volný pohled na sousední zámek. Odmítl také podezření, že za kácením stojí zájem o vytěžené dřevo. To odveze stavební firma, jeho cena je podle něj asi 200 000 korun a tato částka bude odečtena od nákladů projektu. 

Organizátoři petice sbírali podpisy proti kácení stromů i na úterním happeningu.
Organizátoři petice sbírali podpisy proti kácení stromů i na úterním happeningu. | Foto: Zuzana Hronová

Radnice oficiálně hovořila pouze o cca 200 stromech k likvidaci. 

"I podle oficiální projektové dokumentace, zveřejněné na webových stránkách magistrátu, je ke skácení určeno 415 stromů. Pouze cca 200 z nich však podléhá díky svému vzrůstu zákonné podmínce povolení kácení dle § 8 vyhlášky č. 395/1992 Sb., tj. má obvod kmene ve výšce 130 cm nad zemí větší než 80 cm. Ostatní, včetně nevyčíslených rozsáhlých keřových porostů lze skácet bez povolení," vysvětluje Aktuálně.cz tento rozpor petiční výbor. 

Na Tyršovy sady se nesáhlo 60 let

V sadech nebyla více než 60 let prováděna pravidelná a odborná údržba, a je proto značně zanedbaný.

Podle projektu úprav má mlatovou cestu prostředkem parku nahradit centrální promenáda s betonovým povrchem, souběžně s ní povede vodní kanál s bazénky a dřevěný chodník, vznikne rovněž několik mostků a lávek.

Nově bude vybudováno osvětlení, rozvody elektřiny a vody, přibudou lavičky, stojany na kola a informační panely a dětské herní prvky. Obnovit by se měly i všechny trávníky, nově bude vysazeno kolem 200 dřevin.  

Ještě dlouho po skončení oficiální části programu se mezi zatím neskácenými stromy debatovalo a poslouchala se živá hudba. Zkrátka happening.
Ještě dlouho po skončení oficiální části programu se mezi zatím neskácenými stromy debatovalo a poslouchala se živá hudba. Zkrátka happening. | Foto: Zuzana Hronová

Radnice si nechala rozsah kácení posoudit znalcem, který jej potvrdil, odpůrci namítají, že se vyjadřoval pouze ke shodě kácení s projektem.

Na Tyršovy sady má magistrát vyčleněno 70 milionů korun, z nichž 85 procent získal z evropských fondů. Práce by měly začít již za několik týdnů a skončit by měly do konce příštího roku.

Po petici přivazování ke stromům?

Proti kácení před časem vznikla petice, kterou podepsalo přes 1200 lidí. V současné době je v běhu další petiční akce, podepsat ji mohli přítomní na místě. Organizátoři také vyzvali veřejnost, aby ještě přišla 20. září před divadlo. Následně se chtějí vydat na jednání zastupitelstva města.

Ty stromy, které by podle jejich názoru padly zbytečně, jsou členové petičního výboru a jejich podporovatelé připraveni chránit dokonce i vlastními těly.

"Ano, je to pravda, zaznívají i takovéto hlasy, ale my doufáme, že město hlas občanů konečně vezme vážně a k takovémuto způsobu řešení vůbec nedojde," řekli serveru Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

Další zprávy