Litovel - Spodní vody v části Litovle na Olomoucku znečistily nebezpečné látky z bývalé skládky odpadu. Na odstranění starých zátěží a vyčištění vody bude město potřebovat až 250 milionů korun.
Pitnou vodu musí obyvatelé litovelské části Nasobůrky odebírat z obecního vodovodu, vodu ze studní lze použít jen na zalévání. Karcinogenní látky mohou ale v budoucnu ohrozit i obyvatele Olomouce.
"Lidé ví, že se voda z těch studní nedá pít a nedoporučuje se ani na koupání nebo sprchování," řekl deníku MF Dnes místostarosta Litovle Petr Šrůtek. Podle něj škodlivé látky z vody vyprchají až po delším odstátí.
Město teď řeší, kde vzít peníze na odstranění kontaminace v prostoru skládky. Zatím zaplatilo dva miliony na probíhající průzkum a studii. Na likvidaci škod ale bude potřeba mezi 50 až 250 miliony korun, podle náročnosti prací.
"Musí se najít ložisko, které je nejspíš až pod nějakou fólií. A na ní leží komunální odpad. Jeho vrstva se bude muset pravděpodobně nejprve odebrat, a poté případně zlikvidovat kontaminovaná půda a zdroj znečištění," dodal Šrůtek.
Pomůže kraj, možná i Evropská unie
Kontaminovaná podzemní voda se v dalších letech zřejmě rozšíří do dalších oblastí, mohla by pak zasáhnout i vodní zdroj, který zásobuje část Olomouce. O problému budou zástupci Litovle jednat s krajem.
"Pokud jde o starou ekologickou zátěž, je samozřejmé, že se budeme snažit vyjít Litovli co možná nejvíc vstříc," řekl náměstek hejtmana Pavel Horák.
Radnice si chce vypomoci také s prostředky z evropských fondů, o dotace ale může žádat jen do konce června.