Městský úřad z domova: Přerov elektronizuje systém

ČTK ČTK
3. 10. 2011 15:25
Projekt za zhruba 100 milionů korun dotuje Evropská unie
Přerovský magistrát (Ilustrační foto)
Přerovský magistrát (Ilustrační foto) | Foto: fotoprerov.cz

Přerov - Přerovská radnice se pouští do rozsáhlého projektu, jehož cílem je zjednodušit komunikaci mezi občany a úřadem. Elektronizace veřejné správy by měla přijít až na sto milionů korun.

Většinu této částky by měla pokrýt evropská dotace. Město si na tento projekt však musí vzít nejprve stomilionový úvěr, aby do doby, než přijde dotace, bylo schopno náklady pokrýt z vlastního rozpočtu.

Podle zástupců radnice jde v celostátním měřítku o unikátní projekt, který lidem umožní vyřizovat si úřední věci ze svého domova.

"Účelem této elektronizace veřejné správy je podstatně rychlejší a efektivnější poskytování služeb občanům a zjednodušení komunikace občan - úřad," uvedl tajemník přerovského magistrátu Jiří Bakalík.

Úředníci mají v tuto chvíli v rukou stopadesátistránkovou studii a čekají na další kroky.

Město zaplatí jen 15 procent

"Rada města teď schválí podmínky dvou výběrových řízení. Jedno na zpracovatele projektu, který projekt takřka vypiluje do detailů a vypracuje podrobnou dokumentaci. Druhý na výběr banky, která městu na záměr vypůjčí 100 milionů korun," řekl primátorův náměstek Josef Kulíšek (ODS).

"Za pomocí evropských peněz z Integrovaného operačního programu nám má na tento projekt přijít dotace ve výši 85 procent, takže město Přerov by uhradilo jen 15 procent," dodal.

Na stomilionovou zakázku bude dohlížet právní kancelář. "Dá se očekávat, že o samotnou realizaci budou soutěžit významné firmy z oblasti informačních technologií. Rozhodující pro nás bude cena, za kterou nám elektronizaci v následujících dvou letech provedou," doplnil Kulíšek.

V roce 2012 by se mělo na projekt uvolnit 54 milionů korun, které půjdou například na vybudování metropolitní sítě. V roce 2013 bude uvolněno dalších 40 milionů korun. Mají zajistit například digitalizaci či zřízení datového skladu.

V projektu uspělo jen 10 statutárních měst

"Pokud vše vyjde podle plánu, budeme patřit k prvním městům v České republice, která v tak velké míře přinesou elektronizaci veřejné správy. Jsem rád, že jsme se do této výzvy ministerstva vnitra zapojili. Příležitost, kdy město získá dotaci ve výši zhruba 81 milionů nákladu, se už nikdy nebude opakovat," míní tajemník Bakalík.

Podotkl, že žádost si do tohoto projektu podala téměř všechna statutární města. Uspělo pouze deset z nich.

Podle zástupců radnice díky projektu už nebudou obyvatelé závislí na úředních hodinách magistrátu a ušetří si cestu za vyřizováním úředních záležitostí. Město by tím mělo ušetřit až 20 procent nákladů za chod administrativy.

Díky elektronizaci ušetří čas i úředníci. Součástí projektu je také digitalizace archivu, který umožní uložení, ochranu a zpřístupnění dokumentů z oblasti archivních knižních fondů nebo významných dokumentů z kulturní, politické a náboženské oblasti.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Bývalý šéf Interpolu dostal 13,5 roku vězení, Čína ho viní z braní úplatků

Bývalý šéf mezinárodní policejní organizace Interpol Meng Chung-wej byl v Číně odsouzen k trestu 13,5 roku vězení za úplatkářství a zneužití moci. Verdikt vynesl soud v severočínském městě Tchien-ťin, který Mengovi rovněž udělil pokutu ve výši dvou milionů jüanů (6,55 milionu korun), informovala agentura Reuters.

Podle vyjádření soudu přijal Meng na úplatcích více než 14,46 milionu jüanů (47,4 milionu korun) a zneužíval svého postavení, když mezi roky 2005 a 2017 působil jako náměstek čínského ministra pro vnitřní bezpečnost a šéf námořní policie.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Při požáru ubytovny na Sibiři zemřelo 11 lidí, další dva jsou zranění

Jedenáct lidí zemřelo a další dva utrpěli zranění při požáru dřevěné ubytovny pro zahraniční pracovníky v Tomské oblasti na západní Sibiři. S odkazem na místní úřady o tom informovala agentura TASS. Podle uzbeckého ministra pro mimořádné situace pocházelo deset obětí z Uzbekistánu. Jedenáctý mrtvý byl Rus.

Podle ruského ministerstva pro mimořádné události požár vypukl v 04:00 místního času (23:00 SEČ) a zcela zničil objekt o rozloze kolem 200 metrů čtverečních. "Podle posledních informací tam žilo 14 lidí, dvěma se podařilo utéct a 11 dalších zemřelo. Osud zbývající osoby je neznámý," sdělil agentuře TASS místní představitel.

Všechny oběti pracovaly pro dřevařskou společnost Greenwood. Shořelá budova přitom podle ruských úřadů nebyla určena pro bydlení. Na místo neštěstí dorazil gubernátor Tomské oblasti Sergej Žvačkin a nařídil požární bezpečnostní kontrolu v celém regionu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Bývalé sídlo Tuzexu v centru Prahy koupila skupina Generali, plánuje rozsáhlou rekonstrukci objektu

Dům v centru Prahy, v němž v minulosti sídlil například Tuzex, získala skupina Generali. Budovu na rohu ulic Jeruzalémská a U Půjčovny čeká rozsáhlá rekonstrukce. Cenu transakce ani plánované využití domu Generali neuvedla. V roce 2017 změnil majitele za 355 milionů korun. Podle odborníků by vzhledem k lokalitě byla vhodná přestavba na hotel nebo rezidenční bydlení. Informuje o tom deník E15.

Objekt U Půjčovny 10 je v památkově chráněné lokalitě. Jde o rohový dům se dvěma nezávislými vchody a vjezdem. V budově je kromě komerční plochy 14 bytů. Celá budova má pět nadzemních podlaží. Objekt je z poloviny dřevěná vestavba se zděnými obvodovými zdmi. Součástí areálu je velký sál, který lze využívat na konference. K objektu patří sousední parcela, která byla využívána jako hřiště.

Zdroj: ČTK
Další zprávy