Na Litoměřicku se patrně toulá levhart, lidé by neměli chodit do lesa

Domácí Domácí
10. 5. 2023 17:10
Řidičce na Litoměřicku se podařilo vyfotografovat kočkovitou šelmu, která jí přeběhla přes cestu a zmizela v lese nedaleko obce Levín. Podle odborníků by se mohlo jednat o levharta skvrnitého, který může být pro okolí nebezpečný. Žádná okolní zoologická zahrada však zvíře nepostrádá. Policisté varují, aby lidé v oblasti nechodili do lesa.
V lesích na Litoměřicku se nejspíš toulá levhart.
V lesích na Litoměřicku se nejspíš toulá levhart. | Foto: Policie ČR

"Dnes v poledne se na policii dostavila oznamovatelka s tím, že jí při cestě kolem obce Horní Bukovina před autem přeběhla šelma. Žena ji stihla vyfotit ještě předtím, než utekla," řekla serveru iDNES.cz policejní mluvčí Ilona Gazdošová.

Podle policejní mluvčí žena přišla oznámit, že by mohlo jít o šelmu, která utekla z některé zoologický zahrady. Policistům poskytla fotografii, kterou poté poslali pracovníkům zoologické zahrady v Ústí nad Labem "Podle nich by se mohlo jednat o levharta skvrnitého, jim ale žádná šelma neutekla," podotkla policejní mluvčí.

Policie vyzvala starosty okolních obcí, aby varovali občany. Lidé by se měli raději vyhnout návštěvě lesa a v případě že by zvíře zahlédli, mají volat na linku 158.

Levhart skvrnitý je statná kočkovitá šelma, která může mít velkou sílu a pohybuje se nejen po zemi, ale útočí často také z korun stromů. Ve volné přírodě dokáže ulovit například gazelu, antilopu nebo prase. Den využívá spíše k odpočinku, nebezpečný je především v noci, kdy se vydává na lov. K přiblížení ke kořisti využívá stromy, křoviny, vysokou trávu nebo skály, krátkodobě dokáže běžet až 60 km/h. Napadnout může jak člověka, tak chovaná domácí zvířata. Černě zbarvení levharti jsou nejrozšířenější v jihovýchodní Asii či v Africe, v Evropě se dnes volně nevyskytují.

 

Právě se děje

Další zprávy