Na Litoměřicku se patrně toulá levhart, lidé by neměli chodit do lesa

Domácí Domácí
10. 5. 2023 17:10
Řidičce na Litoměřicku se podařilo vyfotografovat kočkovitou šelmu, která jí přeběhla přes cestu a zmizela v lese nedaleko obce Levín. Podle odborníků by se mohlo jednat o levharta skvrnitého, který může být pro okolí nebezpečný. Žádná okolní zoologická zahrada však zvíře nepostrádá. Policisté varují, aby lidé v oblasti nechodili do lesa.
V lesích na Litoměřicku se nejspíš toulá levhart.
V lesích na Litoměřicku se nejspíš toulá levhart. | Foto: Policie ČR

"Dnes v poledne se na policii dostavila oznamovatelka s tím, že jí při cestě kolem obce Horní Bukovina před autem přeběhla šelma. Žena ji stihla vyfotit ještě předtím, než utekla," řekla serveru iDNES.cz policejní mluvčí Ilona Gazdošová.

Podle policejní mluvčí žena přišla oznámit, že by mohlo jít o šelmu, která utekla z některé zoologický zahrady. Policistům poskytla fotografii, kterou poté poslali pracovníkům zoologické zahrady v Ústí nad Labem "Podle nich by se mohlo jednat o levharta skvrnitého, jim ale žádná šelma neutekla," podotkla policejní mluvčí.

Policie vyzvala starosty okolních obcí, aby varovali občany. Lidé by se měli raději vyhnout návštěvě lesa a v případě že by zvíře zahlédli, mají volat na linku 158.

Levhart skvrnitý je statná kočkovitá šelma, která může mít velkou sílu a pohybuje se nejen po zemi, ale útočí často také z korun stromů. Ve volné přírodě dokáže ulovit například gazelu, antilopu nebo prase. Den využívá spíše k odpočinku, nebezpečný je především v noci, kdy se vydává na lov. K přiblížení ke kořisti využívá stromy, křoviny, vysokou trávu nebo skály, krátkodobě dokáže běžet až 60 km/h. Napadnout může jak člověka, tak chovaná domácí zvířata. Černě zbarvení levharti jsou nejrozšířenější v jihovýchodní Asii či v Africe, v Evropě se dnes volně nevyskytují.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Senát schválil snazší odstraňování nelegálních poutačů u silnic

Odstraňování nelegálních reklamních poutačů, které se objevily u silnic, by měli řešit správci nebo vlastníci komunikací. Senát to dnes schválil v rámci vládní novely, která transformuje Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) z příspěvkové organizace na státní podnik. Transformace má podle vlády zlepšit prověrku finančních toků a také přinést větší konkurenceschopnost na trh práce, aby ŘSD jako státní podnik mohlo lépe platit svoje odborníky.

Pokud vlastník nebo správce komunikace zjistí, že se u komunikace objevilo reklamní zařízení, obrátí se na příslušný úřad s dotazem, zda je povoleno. Pokud povoleno není, bude mít povinnost ho odstranit. Vlastníka reklamního poutače pak bude muset informovat například na internetu a poutač bude skladovat až tři roky na jeho náklady. Pokud si ho vlastník nevyzvedne, nechá nelegální poutač sešrotovat.

Novela, kterou nyní dostane k podpisu prezident, z odstraňování nepovolených poutačů vypouští správní řízení, které je komplikované hlavně kvůli doručování různých výzev vlastníkům. Navíc se vlastníci mohou změnit nebo mohou sídlit v zahraničí, kam se jim musí doručovat korespondence.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Piráti vyloučili ze strany tři zastupitele z Prahy 1, neplnili úkoly. Trojice to odmítá

Piráti vyloučili ze strany kvůli neplnění úkolů tři zastupitele z Prahy 1 - místostarostu čtvrti Davida Bodečka, radní pro sociální oblast Ivanu Antalovou a uvolněného člena zastupitelstva Martina Ardena. Rozhodnutí strana zveřejnila na svých stránkách. Upozornil na to server Deník N. Trojice vyloučených vytvořila na radnici Prahy 1 koalici s ODS, TOP 09, ANO a Rezidenty 1, přestože členská základna Pirátů byla proti. Následně trojice odmítla z koalice vystoupit. Vyloučení na webu strany uvádějí, že většinu povinností splnili. Bodeček Deníku N řekl, že zvažuje vystoupení z pirátského klubu na pražském magistrátu.

Členská základna Pirátů už loni v listopadu rozhodla poměrem 277 ku 167 hlasů, že se Piráti nemají účastnit koalice s ODS, TOP 09, ANO a Rezidenty 1. Tři zmínění zastupitelé Pirátů v čele s Bodečkem ale již tehdy oznámili, že koaliční smlouvu vypovídat nehodlají. Rozhodčí komise pirátské strany uložila letos v únoru třem zastupitelům z Prahy 1, aby buď vyjednali novou koaliční smlouvu, nebo současnou smlouvu vypověděli a vzdali se funkcí ve vedení radnice. Zadané úkoly doteď podle komise nesplnili.

Bodeček, Antalová a Arden ve společném prohlášení na webu strany naopak tvrdí, že většinu úkolů splnili, včetně předložení nové koaliční smlouvy. "Konstatujeme, že v průběhu mimořádného přezkumu jsme se opakovaně setkali se situacemi, kdy došlo k porušování pravidla subsidiarity, šíření dezinformací a manipulacím, které negativně ovlivnily naši pozici a poškozovaly nás," sdělili. Podle rozhodčí komise však trojice předložila jen dodatek ke koaliční smlouvě, a to navíc až po uplynutí lhůty stanovené komisí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy