Soud zahájil exekuci proti majiteli domů v Přednádraží

Domácí ČTK Domácí, ČTK
13. 5. 2013 13:53
Dluží vodárnám. Situace spěje k dražbě, uvedla exekutorská komora
Ostravské ghetto Přednádraží.
Ostravské ghetto Přednádraží. | Foto: Ludvík Hradilek

Ostrava - Soud zahájil exekuci proti majiteli domů v ostravském ghettu Přednádraží, firmě Domy Přednádraží, s. r. o.

Rozhodl tak na návrh Ostravských vodáren a kanalizací, dluh činí několik set tisíc korun.

Situace spěje k dražbě, uvedla exekutorská komora.

Majitel domů Oldřich Roztočil prohlášení exekutorské komory vnímá jako další institucionální nátlak a komplot.

Problematická situace v Přednádraží trvá od loňského léta, kdy stavební úřad rozhodl, že obyvatelé musejí lokalitu opustit, protože domy jsou nebezpečné. Většina lidí z místa odešla, ale někteří v domě číslo osm dodnes bydlí.

Zájem o lokalitu znovu ožil před několika dny, kdy majitel objektů s lidmi podepsal nové nájemní smlouvy. Nedokázal se však dohodnout se stavebním úřadem, aby obývaný dům přestal katastr vést jako takzvanou jinou stavbu, ale vedl ho jako bytový dům.

Lidé by tak mohli mít nárok na příspěvek na bydlení. Majitel objektů Oldřich Roztočil pak lidem oznámil, že se musí vystěhovat, což většina neučinila. Majitel se proto obrátil na policii.

Objekty, jejichž vlastníkem je uvedená firma, nyní podle mluvčí exekutorské komory ocení znalec. "Následně bude vydána dražební vyhláška, kde se mimo jiné stanoví nejnižší podání," uvedla.

Dražba se prý bude s největší pravděpodobností konat elektronicky, a to o letních prázdninách.

Báčová dodala, že soudem pověřený exekutor jedná se subjekty zainteresovanými na pomoci obyvatelům domů.

"Očekává se, že exekuce nařízená na stávajícího majitele může přispět k nalezení východiska z dlouhodobě neshodných poměrů. Novým vlastníkem nebytových domů by se mohla stát například některá nadace nebo občanské sdružení, které by v místě vytvořilo vesničku soužití či centrum poskytování sociálních služeb," uvedla mluvčí exekutorské komory.

Život v Přednádraží. Podívejte se:

Roztočil v pondělí řekl, že návrh na exekuci vnímá jako oprávněný požadavek věřitele, který se domáhá svých peněz.

"Do této situace se společnost dostala díky druhotné platební neschopnosti. To, že se mluví o dražbě, mi přijde hodně přehnané," míní Roztočil. Dodal, že v osobní rovině ale celou situaci vnímá jako další pokus o jeho sražení na kolena.

"Když se podíváte na vlastnickou strukturu OVAK, tak každému musí být jasné, jak velký podíl tam mám magistrát, se kterým srdnatě už tři čtvrtě roku bojujeme," uvedl Roztočil. Dodal, že až bude znát přesnou výši dluhu, rozhodne se o dalším postupu.

"Pokud to bude mít efekt, tak pořád je tady možnost vyrovnání, tedy zasanovat dluhy. Jestliže se situace bude odehrávat pořád nějakými útoky, aby kolonie nebyla, tak prostě půjdeme tou cestou dražby," řekl Roztočil, podle něhož by dražba neměla zasáhnout veškerý majetek společnosti.

Vlastník by musel provést opravy

Majitele rozhořčilo vyjádření exekutorské komory vztahující se k možné budoucnosti lokality. Podle jeho mínění to této instituci absolutně nepřísluší.

Mluvčí městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz Jana Pondělíčková řekla, že případný nový vlastník by musel na základě nařízení stavebního úřadu provést opravy. Šlo by o opravy elektroinstalace, vnitřní kanalizace, kanalizačních přípojek, opravy střech, hromosvodů, vyčištění suterénů od splašků či vnitřní úpravy.

"Vlastník by musel doložit dokumentaci ke stavbě, na jejímž základě bychom mohli posoudit, zda vyhovují požadavkům na bytové domy. Pokud by vlastník splnil tyto podmínky, opravy a doložení dokumentace, je možné, že by mohly být domy opět využívány jako bytové," řekla Pondělíčková.

V lokalitě je nyní deset domů, pozemky by podle informací ČTK měly mít rozlohu 3058 metrů čtverečních. Až na dům číslo osm, jediný obývaný, jsou domy ve zdevastovaném stavu, v některých jsou propadlé vnitřní části.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Zprostředkovatelé ubytování typu Airbnb mají s úřady sdílet údaje o smlouvách

Zprostředkovatelé turistického ubytování v soukromí formou digitálních platforem typu Airbnb zřejmě budou povinni sdílet s českými úřady informace o uzavřených smlouvách. Předpokládá to novela zákona o podmínkách podnikání v cestovním ruchu, který ve středu zrychleně ve stavu legislativní nouze schválila Sněmovna. Nová povinnost by mohla podle ministerstva pro místní rozvoj pomoci při trasování lidí, kteří přišli do styku s člověkem nakaženým novým typem koronaviru.

Projednání zákona ve stavu legislativní nouze zpochybňovali politici ODS. "Airbnb je vyřešeno na několik let," podotkl Marek Benda v souvislosti s nynějším zákazem vstupu cizinců do Česka. Podle předsedy poslanců ODS Zbyňka Stanjury by byl návrh i v obvyklém schvalovacím režimu přijat dřív, než do Česka dorazí první turisté.

Ministryně Klára Dostálová (ANO) dala zákon do souvislosti s chytrou karanténou. Projekt má díky údajům z mobilních telefonů či platebních karet pomáhat odhalit, koho mohli nakazit lidé trpící nemocí covid-19.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

LFA nabízí fotbalovým klubům předčasné vyplacení části financí

Ligová fotbalová asociace nabídla pomoc účastníkům první a druhé ligy, jimž pandemie nového typu koronaviru způsobila finanční problémy. Jednotlivé kluby budou moci v předstihu získat část květnové splátky peněz, které od LFA dostávají.

"Ligový výbor odsouhlasil možnost podpory členských klubů LFA, které se dostaly v důsledku aktuální situace do finančních potíží. Nabídne jim možnost předčasné úhrady části květnové splátky odměny hrazené klubům ze strany LFA," uvedl v tiskové zprávě předseda LFA Dušan Svoboda. Ligový výbor schválil pomoc klubům na dnešním jednání jednomyslně.

LFA vyplácí jednotlivým účastníkům první a druhé ligy, které řídí, podíl z prodeje televizních a marketingových práv a také ze sponzorských příspěvků. Kluby získávají finance v pěti ročních splátkách a právě jedna z nich měla přijít na řadu v květnu.

Další zprávy