Soud zahájil exekuci proti majiteli domů v Přednádraží

Domácí ČTK Domácí, ČTK
13. 5. 2013 13:53
Dluží vodárnám. Situace spěje k dražbě, uvedla exekutorská komora
Ostravské ghetto Přednádraží.
Ostravské ghetto Přednádraží. | Foto: Ludvík Hradilek

Ostrava - Soud zahájil exekuci proti majiteli domů v ostravském ghettu Přednádraží, firmě Domy Přednádraží, s. r. o.

Rozhodl tak na návrh Ostravských vodáren a kanalizací, dluh činí několik set tisíc korun.

Situace spěje k dražbě, uvedla exekutorská komora.

Majitel domů Oldřich Roztočil prohlášení exekutorské komory vnímá jako další institucionální nátlak a komplot.

Problematická situace v Přednádraží trvá od loňského léta, kdy stavební úřad rozhodl, že obyvatelé musejí lokalitu opustit, protože domy jsou nebezpečné. Většina lidí z místa odešla, ale někteří v domě číslo osm dodnes bydlí.

Zájem o lokalitu znovu ožil před několika dny, kdy majitel objektů s lidmi podepsal nové nájemní smlouvy. Nedokázal se však dohodnout se stavebním úřadem, aby obývaný dům přestal katastr vést jako takzvanou jinou stavbu, ale vedl ho jako bytový dům.

Lidé by tak mohli mít nárok na příspěvek na bydlení. Majitel objektů Oldřich Roztočil pak lidem oznámil, že se musí vystěhovat, což většina neučinila. Majitel se proto obrátil na policii.

Objekty, jejichž vlastníkem je uvedená firma, nyní podle mluvčí exekutorské komory ocení znalec. "Následně bude vydána dražební vyhláška, kde se mimo jiné stanoví nejnižší podání," uvedla.

Dražba se prý bude s největší pravděpodobností konat elektronicky, a to o letních prázdninách.

Báčová dodala, že soudem pověřený exekutor jedná se subjekty zainteresovanými na pomoci obyvatelům domů.

"Očekává se, že exekuce nařízená na stávajícího majitele může přispět k nalezení východiska z dlouhodobě neshodných poměrů. Novým vlastníkem nebytových domů by se mohla stát například některá nadace nebo občanské sdružení, které by v místě vytvořilo vesničku soužití či centrum poskytování sociálních služeb," uvedla mluvčí exekutorské komory.

Život v Přednádraží. Podívejte se:

Roztočil v pondělí řekl, že návrh na exekuci vnímá jako oprávněný požadavek věřitele, který se domáhá svých peněz.

"Do této situace se společnost dostala díky druhotné platební neschopnosti. To, že se mluví o dražbě, mi přijde hodně přehnané," míní Roztočil. Dodal, že v osobní rovině ale celou situaci vnímá jako další pokus o jeho sražení na kolena.

"Když se podíváte na vlastnickou strukturu OVAK, tak každému musí být jasné, jak velký podíl tam mám magistrát, se kterým srdnatě už tři čtvrtě roku bojujeme," uvedl Roztočil. Dodal, že až bude znát přesnou výši dluhu, rozhodne se o dalším postupu.

"Pokud to bude mít efekt, tak pořád je tady možnost vyrovnání, tedy zasanovat dluhy. Jestliže se situace bude odehrávat pořád nějakými útoky, aby kolonie nebyla, tak prostě půjdeme tou cestou dražby," řekl Roztočil, podle něhož by dražba neměla zasáhnout veškerý majetek společnosti.

Vlastník by musel provést opravy

Majitele rozhořčilo vyjádření exekutorské komory vztahující se k možné budoucnosti lokality. Podle jeho mínění to této instituci absolutně nepřísluší.

Mluvčí městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz Jana Pondělíčková řekla, že případný nový vlastník by musel na základě nařízení stavebního úřadu provést opravy. Šlo by o opravy elektroinstalace, vnitřní kanalizace, kanalizačních přípojek, opravy střech, hromosvodů, vyčištění suterénů od splašků či vnitřní úpravy.

"Vlastník by musel doložit dokumentaci ke stavbě, na jejímž základě bychom mohli posoudit, zda vyhovují požadavkům na bytové domy. Pokud by vlastník splnil tyto podmínky, opravy a doložení dokumentace, je možné, že by mohly být domy opět využívány jako bytové," řekla Pondělíčková.

V lokalitě je nyní deset domů, pozemky by podle informací ČTK měly mít rozlohu 3058 metrů čtverečních. Až na dům číslo osm, jediný obývaný, jsou domy ve zdevastovaném stavu, v některých jsou propadlé vnitřní části.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Požár na Říčansku mohl kontaminovat vodu v Lítožském rybníce, platí v něm zákaz koupání

V Lítožnickém rybníce v pražské Dubči a v Říčanském potoce byl v úterý vyhlášen zákaz koupání a rybolovu. Voda může být kontaminovaná po požáru skladovací haly v Uhříněvsi. Na Ttwitteru o tom dnes vpodvečer informovali pražští hasiči. Požár uhasili v úterý odpoledne.

V Lítožnickém rybníce v Praze 10 a v Říčanském potoce, který rybníkem protéká, by mohla být závadná voda z čističky odpadních vod. Byl proto vydán zákaz koupání, odebírání vody a lovu ryb v této oblasti. Na místě jsou chemici, uvedli pražští hasiči.

Hala s drogistickým zbožím v Uhříněvsi začala hořet v neděli odpoledne. Plameny se hasičům podařilo dostat pod kontrolu zhruba po dvou hodinách. Dnes dopoledne byla na místě ještě jedna jednotka, která vyhledávala a dohašovala skrytá ohniska.

Vodu použitou při hašení, která měla zvýšené pH, hasiči nejprve nechávali odtéct kanalizací do nedaleké čističky odpadních vod. Ta ale nedokázala zpracovat všechnu kontaminovanou vodu, a i když hasiči s přečerpáváním přestali, část přetekla do Říčanského potoka. Na problém podle mluvčího pražských hasičů Martina Kavky upozornil úhyn několika ryb.

Zdroj: ČTK
Další zprávy