Soud potrestal hon na Romy vězením i podmínkami

ČTK ČTK
23. 3. 2012 11:18
Jednoho mladíka útočníci podle obžaloby vážně zranili. Chlapec utrpěl poranění lebky

Ostrava - Tři nepodmíněné a tři podmíněné tresty udělil senát Krajského soudu v Ostravě skupině pravicových extremistů, kteří v listopadu 2008 napadli v Havířově několik Romů.

Jednoho mladíka útočníci podle obžaloby vážně zranili. Chlapec utrpěl poranění lebky, nyní má mentální problémy a je částečně ochrnutý.

Ze sedmi obžalovaných tři stráví ve vězení od tří do čtyř let, další tři dostali tříletý podmíněný trest se zkušební dobou na tři či čtyři roky. Posledního muže soud zprostil obžaloby. "Nepotvrdilo se, že by se útoků účastnil," řekla soudkyně.

Skupina pravicových radikálů podle obžaloby začátkem listopadu 2008 napadala Romy, které potkala. Honili je po celém Havířově.

Nejhůře dopadl patnáctiletý mladík, kterého násilníci zbili tak, že nebýt rychlého ošetření, zemřel by. Poranili mu hlavu a následky má dodnes.

Jednoho Roma zachránila skupina ukrajinských dělníků, kteří se útočníkům v hotelovém domě postavili. Dalším dvěma se podařilo uprchnout.

Muži byli odsouzeni za rasově motivované těžké ublížení na zdraví. Někteří ve stádiu přípravy, další za pokus.

Původně bylo souzeno osm lidí. Ostravský soud už před rokem za rasově motivované těžké ublížení na zdraví třem z těchto osmi obžalovaných uložil nepodmíněné a třem podmíněné tresty a dva muže obvinění zprostil.

Vrchní soud v Olomouci rozsudek zrušil a vrátil k dalšímu řízení. V případě jednoho odsouzeného ale rozsudek už nabyl právní moci, na lavici obžalovaných tak dnes usedlo jen sedm mužů.

Kukly, kapuce, hole a palice

Podle svědků se pogromu, jak útokům říkali romští aktivisté, účastnilo mnohem více lidí. I soudkyně dnes mluvila o tom, že hledat Romy vyjela tři auta. Policistům se ale podařilo identifikovat posádky jen dvou z nich. Kdo seděl ve třetím autě, se nepodařilo zjistit.

Všichni útočníci byli maskováni kuklami či kapucemi. Někteří byli ozbrojeni holemi a palicemi.

Do vězení by měli jít na čtyři roky Karel Takáč a Michal Šebela. Tříletý trest dostal mladík, jemuž v době útoku ještě nebylo 18 let. Hlavní líčení bylo proto neveřejné.

Mladistvý byl při útoku prý nejaktivnější. Jako člen radikálního jádra fanoušků Baníku Ostrava byl už odsouzen za násilnosti na stadionu v Praze a také napadl policistu doprovázejícího fanoušky ve vlaku. Proto nesmí další dva roky chodit na fotbalové zápasy.

Soudkyně: Způsob útoku byl brutální

Podle soudkyně v jejich případě nemohly padnout jiné než nepodmíněné tresty. "Způsob útoku byl brutální," řekla s tím, že podle obžaloby mohlo jít i o pokus o rasově motivovanou vraždu. "Neprokázalo se ale, že by napadeného Roma chtěli zabít. Svého jednání sami zanechali a podle svědků nepoužili žádné zbraně," řekla soudkyně.

Další tři odsouzení dostali podmínku. I proto, že žijí řádným životem, založili rodiny a pracují.

Rozsudek ještě není pravomocný. Většina obžalovaných k soudu nepřišla a nevyjádřila se k němu. Státní zástupce si ponechal lhůtu na rozmyšlenou.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 25 minutami

Vláda o měsíc prodloužila termín pro podání daňového přiznání

Vláda o měsíc prodloužila termín pro podání daňového přiznání. V papírové podobě ho bude možné podat do 3. května, v elektronické verzi pak až do 1. června. Na Twitteru to uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Lhůtu pro podání přiznání k dani z příjmu stát prodlužoval kvůli koronavirové krizi už loni. 

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Vláda prodloužila nulovou sazbu DPH na respirátory o dva měsíce

Vláda prodloužila zrušení daně z přidané hodnoty (DPH) na respirátory kategorie FFP2 a vyšší. Nulová sazba bude platit další dva měsíce až do 3. června. Na Twitteru to uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Dočasné zrušení 21procentní daně vláda zavedla na začátku února a původně měla platit dva měsíce. Chtěla tím podpořit snížení cen respirátorů při jejich povinném zavádění.

Zdroj: ČTK
Další zprávy