Přisedněte si, láká socha Leoše Janáčka s lavičkou. Ostrava chystá i Špinarovou a Kryla

ČTK ČTK
23. 12. 2017 19:50
Bronzová socha slavného skladatele s liškou v náručí stojí v centru Ostravy. Kamenný podstavec mohou lidé využívat jako lavičku.
Leoš Janáček s liškou Bystrouškou.
Leoš Janáček s liškou Bystrouškou. | Foto: ČTK

Ostrava - Lavičku v centru Ostravy zdobí od soboty socha Leoše Janáčka. Slavný hudební skladatel je zachycen v životní velikosti a s liškou Bystrouškou v náručí.

Lidé si k němu mohou přisednout na Jiráskově náměstí, uvedla mluvčí centrálního městského obvodu Jana Pondělíčková.

V budoucnu by mohly prostor obohatit i lavičky věnované zesnulé zpěvačce Věře Špinarové či Karlu Krylovi.

Socha hudebního skladatele Leoše Janáčka je vyrobena z bronzu. Její součástí je kamenný podstavec, který mohou lidé využívat jako lavičku.

"Leoš Janáček je jeden z nejúspěšnějších hudebních skladatelů a rodák našeho kraje. V Ostravě v roce 1928 zemřel, a v příštím roce si tak připomeneme 90 let od jeho úmrtí v Městské nemocnici v Ostravě-Fifejdách," vysvětlila mluvčí důvod, proč si nyní vedení obvodu vybralo právě tohoto skladatele.

Do budoucna to ale nemá být jediná lavička se sochou slavné osobnosti. Podle mluvčí mají taková díla přispět k oživení prostoru v centru města a už v příštím roce by se v centrální městské části mohly objevit i sochy Karla Kryla či Věry Špinarové.

Památník Karla Kryla, který by měl symbolizovat svobodu slova a demokracii, chtějí v blízkosti budovy Českého rozhlasu Ostrava umístit studenti. Socha oblíbené zpěvačky Špinarové by měla stát v Husově sadu, podrobnosti nyní obvod domlouvá s rodinou. V rozpočtu pro příští rok má na pořízení sochy připraveno 700 tisíc korun.

Janáčkovu sochu vytvořil David Moješčík, který už v Ostravě má například sochu Levitace, je také spoluautorem pomníku operaci Anthropoid v Praze.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 37 minutami

Bývalý prezident Václav Klaus byl opět hospitalizován. Vrátil se kvůli doléčení předchozích potíží

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Šuráň po deseti letech končí jako prezident svazu minipivovarů, vystřídá ho Voldřich ze Zvíkova

Za nového prezidenta Českomoravského svazu minipivovarů zvolila čtvrteční valná hromada Michala Voldřicha z Pivovarského dvoru Zvíkov. Po deseti letech vystřídá ve vedení Jana Šuráně, který byl v čele svazu od jeho vzniku. Na pozici už znovu nekandidoval, chce ale nadále organizovat hlavní svazové akce, jako je Festival minipivovarů na Pražském hradě a Jarní cenu sládků, která se koná právě na Zvíkově. Pro zvolení Voldřicha bylo všech 64 přítomných členů svazu.

Místopředsedy svazu se stali Radovan Koudelka ze Zámku Zábřeh - Ostrava a Miloš Hrabák z Pivovaru Welzl Zábřeh. "Bylo to hezkých deset let, podařilo se nám svaz založit a vybudovat to, že nás začali vnímat velcí (výrobci), malí i veřejnost," řekl končící prezident Šuráň.

Zdroj: ČTK
Další zprávy