Přisedněte si, láká socha Leoše Janáčka s lavičkou. Ostrava chystá i Špinarovou a Kryla

ČTK ČTK
23. 12. 2017 19:50
Bronzová socha slavného skladatele s liškou v náručí stojí v centru Ostravy. Kamenný podstavec mohou lidé využívat jako lavičku.
Leoš Janáček s liškou Bystrouškou.
Leoš Janáček s liškou Bystrouškou. | Foto: ČTK

Ostrava - Lavičku v centru Ostravy zdobí od soboty socha Leoše Janáčka. Slavný hudební skladatel je zachycen v životní velikosti a s liškou Bystrouškou v náručí.

Lidé si k němu mohou přisednout na Jiráskově náměstí, uvedla mluvčí centrálního městského obvodu Jana Pondělíčková.

V budoucnu by mohly prostor obohatit i lavičky věnované zesnulé zpěvačce Věře Špinarové či Karlu Krylovi.

Socha hudebního skladatele Leoše Janáčka je vyrobena z bronzu. Její součástí je kamenný podstavec, který mohou lidé využívat jako lavičku.

"Leoš Janáček je jeden z nejúspěšnějších hudebních skladatelů a rodák našeho kraje. V Ostravě v roce 1928 zemřel, a v příštím roce si tak připomeneme 90 let od jeho úmrtí v Městské nemocnici v Ostravě-Fifejdách," vysvětlila mluvčí důvod, proč si nyní vedení obvodu vybralo právě tohoto skladatele.

Do budoucna to ale nemá být jediná lavička se sochou slavné osobnosti. Podle mluvčí mají taková díla přispět k oživení prostoru v centru města a už v příštím roce by se v centrální městské části mohly objevit i sochy Karla Kryla či Věry Špinarové.

Památník Karla Kryla, který by měl symbolizovat svobodu slova a demokracii, chtějí v blízkosti budovy Českého rozhlasu Ostrava umístit studenti. Socha oblíbené zpěvačky Špinarové by měla stát v Husově sadu, podrobnosti nyní obvod domlouvá s rodinou. V rozpočtu pro příští rok má na pořízení sochy připraveno 700 tisíc korun.

Janáčkovu sochu vytvořil David Moješčík, který už v Ostravě má například sochu Levitace, je také spoluautorem pomníku operaci Anthropoid v Praze.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 14 minutami

Dálnici D5 u Berouna zavřela nehoda tří aut

Dálnici D5 poblíž Berouna v neděli večer zhruba na hodinu zavřela ve směru na Plzeň nehoda dvou osobních aut a kamionu. Jeden muž je těžce zraněný, záchranáři na místo poslali i vrtulník. Vyplývá to z informací od policejní mluvčí Lucie Novákové a Národního dopravního informačního centra.

"Máme tam havarovaná dvě osobní vozidla. Kousek před nimi je zastavený ještě kamion, který byl taky účastníkem dopravní nehody," popsala Nováková místo havárie. Těžce zraněný muž je z jednoho z osobních aut, dodala.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

České basketbalistky vyhrály v kvalifikaci ME i podruhé

České basketbalistky vyhrály i druhý zápas v kvalifikaci o postup na mistrovství Evropy. V pražské hale Královka rozhodla o výhře 60:59 nad Rumunskem sekundu před koncem Kateřina Elhotová. Výběr trenéra Štefana Svitka navázal na čtvrteční vítězství 62:52 na palubovce favorita skupiny Itálie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy