Opava odmítá pomník německým obyvatelům

ČTK ČTK
10. 1. 2012 6:18
V roce 1930 žilo v Opavě dvakrát více Němců než Čechů. Dnes jich je tam jen 80
Pomník opavským Němcům v místním parku asi nebude. Ale stále se jedná, upozorňuje primátor města Zdeněk Jirásek (ČSSD).
Pomník opavským Němcům v místním parku asi nebude. Ale stále se jedná, upozorňuje primátor města Zdeněk Jirásek (ČSSD). | Foto: Aktuálně.cz

Opava - Opavská radnice zatím nepodpořila záměr několika spolků vybudovat ve městě pomník bývalým německy hovořícím obyvatelům. O to usiluje například Slezský německý svaz Opava.

Jednu žádost o vypůjčení pozemku v opavském parku rada už zamítla. Navrhla ale umístění pamětní desky. S tím zase nesouhlasí zástupci německé menšiny.

"Přišlo to do rady a ta s umístěním na daný pozemek nesouhlasila," potvrdil primátor města Zdeněk Jirásek (ČSSD). Jednání ale nepovažuje za zcela uzavřená a je pravděpodobné, že se bude hovořit i o dalších možnostech. "Dále se jedná," konstatoval Jirásek.

Rada o požadavku německé menšiny jednala již před několika týdny. Slezský německý svaz Opava požadoval pronájem pozemku v lokalitě Městské sady. Na něm by ležel přírodní kámen, na kterém by byla upevněna deska s textem připomínajícím, že v Opavě po staletí žila silná německá menšina.

"Tento prostor se nám ale nezdál vhodný. Vydali jsme doporučení, aby se jednalo pouze o pamětní desku a byla umístěna na budovu, kde má svaz úřadovnu," vysvětlil tajemník radnice Tomáš Elis. Od představitelů opavských Němců nedostal magistrát zatím žádné stanovisko.

Německý časopis: Bojí se Opava o slovanský charakter?

Informaci o pomníku v Opavě zveřejnil čtrnáctideník Landeszeitung, který vychází v ČR v německém jazyce. Podle něj chtěl pomník zaplatit Slezsko-německý svaz Opava a také Svaz opavských Němců v německém Bambergu. Podle listu se radnice strachuje o slovanský charakter města a odmítá se svazem spolupracovat.

"Postup radnice je pro nás zklamáním. Jednáme o pomníku už rok," postěžoval si druhý místopředseda Slezského německého svazu Opava Richard Neugebauer.

Z česko-německých dějin Opavy: vypálená židovská synagoga
Z česko-německých dějin Opavy: vypálená židovská synagoga | Foto: www.staraopava.cz

Tvrdí, že pozemek v Městských sadech vybrali už dříve přímo ve spolupráci s architektem města. "Museli jsme zařídit stanovisko památkářů, vyřídit řadu povolení, zpracovat vizualizaci a po tom všem dostaneme další vyhýbavé stanovisko," řekl s tím, že postoj radnice nechápe. "Nejde přece o žádnou politickou věc, ale pouze o historický fakt. Čekali jsme jiný přístup," uvedl.

V Opavě žilo 22 000 Němců, dnes jen 80

Umístění pamětní desky na budovu, kde má svaz kancelář, podle něj šťastné není. "Budova patří soukromníkovi a ten by moc nadšený taky nebyl," vysvětlil místopředseda.

V Opavě podle Landeszeitung žilo v roce 1930 zhruba 22 000 Němců a 11 000 Čechů. Dnes žije v Opavě zhruba 80 příslušníků německé menšiny, z nichž 90 procent se narodilo před rokem 1945.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 16 minutami

Merkelová a Biden vyzvali Rusko, aby stáhlo vojáky od ukrajinských hranic

Německá kancléřka Angela Merkelová a americký prezident Joe Biden ve středu vyzvali Rusko, aby stáhlo své vojáky od ukrajinských hranic a snížilo tak napětí v regionu. Uvedl to mluvčí německé vlády. Americký ministr obrany Lloyd Austin uvedl, že Spojené státy chtějí nadále Ukrajině poskytovat materiální pomoc, píše agentura Reuters.

Vyhrocenou situaci mezi Ruskem a Ukrajinou ve středu Biden a Merkelová probrali při telefonickém hovoru. "Kancléřka a prezident se shodli, že by Rusko mělo snížit počty armádních sil, aby situaci uklidnilo," uvedl mluvčí německého kabinetu Steffen Seibert.

Rusko na východě Ukrajiny v oblastech ovládaných proruskými separatisty a na Krymu v poslední době shromáždilo velké armádní síly. Kyjev varuje, že soustřeďování ruských vojsk u hranic s Ukrajinou znamená riziko ruské ozbrojené agrese, Moskva se však brání, že jen chrání svou bezpečnost. Při obnovených bojích zemřelo podle ukrajinské strany několik vojáků.

Austin, který je společně se šéfem americké diplomacie Antonym Blinkenem v Bruselu, dnes na tiskové konferenci prohlásil, že Washington je připraven Ukrajině pomoci se bránit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy