Obyvatelé Přednádraží podepsali nové nájemní smlouvy

ČTK ČTK
29. 4. 2013 14:41
Majitel objektu Oldřich Roztočil chce, aby se dům opět zaplnil nájemníky
Ostravské ghetto Přednádraží.
Ostravské ghetto Přednádraží. | Foto: Ludvík Hradilek

Ostrava - Obyvatelé domu číslo osm v ostravském ghettu Přednádraží v pondělí podepsali nové nájemní smlouvy.

Majitel objektu Oldřich Roztočil chce, aby se dům opět zaplnil nájemníky. Novinářům  řekl, že obsazeno je 11 bytů ze 14, přičemž 13 z nich je podle něj obyvatelných. Do dalších domů, které jsou zdevastované, nikoho stěhovat nechce.

Lidé ale po podepsání nájemní smlouvy možná nebudou mít nárok na doplatek na bydlení, protože objekty nejsou v katastru vedeny jako bytové domy. Měsíční nájem vyjde i s poplatky za energie na 6,5 tisíce.

Roztočil obnovuje smlouvy s dvouměsíční platností poté, kdy ostravský krajský soud rozhodl, že jeho společnost Domy Přednádraží nemusí zaplatit pokutu 30 000 korun za to, že nevyklidila prostor v Přednádraží.

Krajský soud se ale podle mluvčí Lucie Böhmové nezabýval vystěhováním lidí, ani v této souvislosti nijak nerozhodoval.

I stavební úřad podle mluvčí městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz Jany Pondělíčkové trvá na tom, že nařízení o vystěhování obyvatel z domů je nadále platné.

"Vlastník domů se proti nařízení o vyklizení odvolal a naše rozhodnutí o vyklizení bylo odvolacím orgánem, tedy stavebně-správním odborem, magistrátu potvrzeno," doplnila Pondělíčková.

Kumar Vishwanathan, jenž s lidmi v Přednádraží spolupracuje, míní, že soud svým rozhodnutím zpochybnil způsob, jak stavební úřad podal návrh o vyklizení budov.

"Stavební úřad může vydat nové nařízení bez procesních závad, potom to musíme respektovat, ale když obsahuje vadu, tak nemá podle našeho názoru platnost," uvedl.

Život v Přednádraží. Podívejte se:

Lidé, kteří v pondělí podepsali nájemní smlouvy, ale možná nedosáhnou na příspěvek či doplatek na bydlení.

Domy v Přednádraží jsou v katastru vedeny jako tzv. jiná stavba. To znamená, že lidé by neměli mít nárok žádat od úřadu práce příspěvek na bydlení.

Ostravský úřad práce zatím výplatu peněz u lidí z Přednádraží neřešil, protože se na něj dosud nikdo neobrátil. Vedoucí oddělení nepojistných sociálních dávek Gabriela Petříková řekla, že se musí nejprve spojit se stavebním úřadem.

Obecně podle ní lze říci, že pokud by někdo měl nájemní smlouvu z domu, který je veden jako jiná stavba, neměl by na příspěvek na bydlení nárok.

 

Právě se děje

před 36 minutami

Státní zástupce znovu podal obžalobu kvůli úniku odposlechů Béma s Janouškem

Státní zástupce znovu podal žalobu na bývalého předsedu Věcí veřejných Víta Bártu a policistu Jana Petržílka kvůli úniku odposlechů bývalého pražského primátora Pavla Béma a lobbisty Romana Janouška. Žalobce viní Bártu s Petržílkem ze zneužití pravomoci a ohrožení utajované informace. O znovupodání žaloby informovala pondělní Mladá fronta Dnes (MfD).

Nově podaná obžaloba už v utajeném režimu není. "Jediná odstraněná vada je, že obžaloba již není utajována. Spis je i přes výhrady městského soudu a vrchního soudu utajován stále stejně," řekl MfD Petržílkův advokát Václav Němec. Důkazně se podle něj spis vůbec nikam neposunul.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Venezuelský opoziční předák López, který je blízkým spolupracovníkem Guaidóa, uprchl do Španělska

Venezuelský opoziční předák Leopoldo López v neděli dorazil do Španělska poté, co se rok a půl ukrýval v rezidenci španělského velvyslance ve venezuelské metropoli Caracasu. Lópezovi se nejprve podařilo utéci do Kolumbie, odkud odletěl do Madridu, kde se znovu shledal se svou rodinou. López je blízkým spolupracovníkem šéfa parlamentu Juana Guaidóa, jehož uznává na šest desítek zemí prozatímním prezidentem Venezuely. Guaidó se snaží přimět k demisi autoritářskou vládu Nicoláse Madura s cílem uspořádat v zemi svobodné volby.

López slíbil, že i z exilu bude podporovat politickou opozici v její snaze sesadit Madura. "Venezuelci, toto rozhodnutí nebylo jednoduché. Ujišťuji vás ale, že můžete počítat s tím, že budu bojovat odkudkoli. Nebudeme odpočívat a budeme pokračovat dnem i nocí ve snaze dosáhnout svobody, kterou si všichni Venezuelci zasluhují," uvedl López.

Zdroj: ČTK
Další zprávy