Obyvatelé Přednádraží podepsali nové nájemní smlouvy

ČTK ČTK
29. 4. 2013 14:41
Majitel objektu Oldřich Roztočil chce, aby se dům opět zaplnil nájemníky
Ostravské ghetto Přednádraží.
Ostravské ghetto Přednádraží. | Foto: Ludvík Hradilek

Ostrava - Obyvatelé domu číslo osm v ostravském ghettu Přednádraží v pondělí podepsali nové nájemní smlouvy.

Majitel objektu Oldřich Roztočil chce, aby se dům opět zaplnil nájemníky. Novinářům  řekl, že obsazeno je 11 bytů ze 14, přičemž 13 z nich je podle něj obyvatelných. Do dalších domů, které jsou zdevastované, nikoho stěhovat nechce.

Lidé ale po podepsání nájemní smlouvy možná nebudou mít nárok na doplatek na bydlení, protože objekty nejsou v katastru vedeny jako bytové domy. Měsíční nájem vyjde i s poplatky za energie na 6,5 tisíce.

Roztočil obnovuje smlouvy s dvouměsíční platností poté, kdy ostravský krajský soud rozhodl, že jeho společnost Domy Přednádraží nemusí zaplatit pokutu 30 000 korun za to, že nevyklidila prostor v Přednádraží.

Krajský soud se ale podle mluvčí Lucie Böhmové nezabýval vystěhováním lidí, ani v této souvislosti nijak nerozhodoval.

I stavební úřad podle mluvčí městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz Jany Pondělíčkové trvá na tom, že nařízení o vystěhování obyvatel z domů je nadále platné.

"Vlastník domů se proti nařízení o vyklizení odvolal a naše rozhodnutí o vyklizení bylo odvolacím orgánem, tedy stavebně-správním odborem, magistrátu potvrzeno," doplnila Pondělíčková.

Kumar Vishwanathan, jenž s lidmi v Přednádraží spolupracuje, míní, že soud svým rozhodnutím zpochybnil způsob, jak stavební úřad podal návrh o vyklizení budov.

"Stavební úřad může vydat nové nařízení bez procesních závad, potom to musíme respektovat, ale když obsahuje vadu, tak nemá podle našeho názoru platnost," uvedl.

Život v Přednádraží. Podívejte se:

Lidé, kteří v pondělí podepsali nájemní smlouvy, ale možná nedosáhnou na příspěvek či doplatek na bydlení.

Domy v Přednádraží jsou v katastru vedeny jako tzv. jiná stavba. To znamená, že lidé by neměli mít nárok žádat od úřadu práce příspěvek na bydlení.

Ostravský úřad práce zatím výplatu peněz u lidí z Přednádraží neřešil, protože se na něj dosud nikdo neobrátil. Vedoucí oddělení nepojistných sociálních dávek Gabriela Petříková řekla, že se musí nejprve spojit se stavebním úřadem.

Obecně podle ní lze říci, že pokud by někdo měl nájemní smlouvu z domu, který je veden jako jiná stavba, neměl by na příspěvek na bydlení nárok.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Sanders čelil během debaty v Jižní Karolíně útokům soupeřů, kritizovali jeho program hospodářských reforem

Americký senátor Bernie Sanders, kterého poslední průzkumy pasují do role favorita v boji o prezidentskou nominaci Demokratické strany, čelil během celkově desáté debaty demokratických kandidátů ostrým útokům svých soupeřů. Terčem kritiky se stal zejména jeho ambiciózní program hospodářských reforem, informovala agentura Reuters.

Debaty, která se konala ve městě Charleston v úterý večer místního času, byla plná hádek a vzájemného překřikování. Sandersovi protivníci shodně uváděli, že vyslat vermontského senátora a samozvaného socialistu do boje o Bílý dům proti stávajícímu republikánskému prezidentovi Donaldu Trumpovi je riskantní podnik.

Další zprávy