Nemocnice v Opavě zavedla potrubní poštu, vozí vzorky

ČTK ČTK
5. 12. 2011 20:04
Do systému investovalo vedení zdravotnického zařízení 800 tisíc korun

Opava - V nemocnici v Opavě zavedli potrubní poštu, vynález starý 160 let.

Od pondělí tam mezi chirurgickým oddělením a laboratoří vozí vzorky krve a moči. Do systému potrubí dlouhého kolem 200 metrů vedení zdravotnického zařízení investovalo 800 tisíc korun. Slibuje si od něj především časovou úsporu.

"Místo fyzického přenášení vzorků se zdravotníci mohou věnovat péči o pacienty," řekl ředitel nemocnice Ladislav Václavec. Slezská nemocnice Opava je podle něj zatím jediná v Moravskoslezském kraji, kde tento systém přepravy funguje.

Potrubní poštu uvítali především zaměstnanci. "Systém ušetří čas a časem možná i pracovníky. Biologický materiál uložíme do patron, ty se vloží do stanice, která se sama uzavře, a během několika vteřin se materiál odešle do laboratoře," popsala systém fungování pošty náměstkyně pro ošetřovatelskou péči Lenka Hánková.

Potrubní pošta zažívá rozmach

"Dosud se biologický materiál shromažďoval na jednom místě, kde jej musel sanitář roztřídit a pak do laboratoře odnést," dodala.

Potrubní pošty se začaly nejprve budovat jako metropolitní sítě. První byla vybudována v Londýně v roce 1853 na základě vynálezu Denise Papina. Následovala další evropská města - Vídeň, Berlín a Paříž.

V roce 1899 byla zprovozněna potrubní pošta v Praze. Systém sloužil především pro posílání telegramů. V plném rozmachu se systémem transportovaly desítky tisíc pouzder měsíčně. Za druhé světové války sehrála potrubní pošta důležitou roli při zásobování obléhané budovy Československého rozhlasu.

Ještě v 90. letech 20. století bylo potrubní poštou přepravováno kolem devíti tisíc pouzder měsíčně. Provoz postupně slábl a ničivé povodně v roce 2002 za jeho fungováním udělaly prozatímní tečku. Nyní síť patří soukromé firmě, která ji postupně obnovuje a konzervuje.

Potrubní pošta dnes zažívá nový rozmach. "Uplatnění nachází především v rozlehlých areálech nemocnic. Celkem jsme v posledních letech měli 30 realizací," sdělil Kamil Petruška ze společnosti, která v opavské nemocnici potrubní systém instalovala.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Festival Malá inventura začal udílením cen České divadelní DNA

Asociace nezávislých divadel Českých republiky, režisér Jakub Čermák za inscenaci souboru Depresivní děti touží po penězích a Divadlo X10 se stali držiteli cen Česká divadelní DNA za mimořádný počin na poli nového divadla. Ocenění za dlouhodobý přínos, rozvoj a podporu nového divadla získal časopis Svět a divadlo, cenu za podporu a prezentaci české kultury v zahraničí obdržela předsedkyně občanského sdružení Tanec Praha Yvona Kreuzmannová. Předáním cen ve čtvrtek večer v pražském divadle Studio Hrdinů začal 18. ročník festivalu Malá inventura. Ten na více než 20 místech v Praze nabídne pět desítek inscenací, potrvá 10 dnů.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Irský premiér Leo Varadkar podal demisi

Irský premiér Leo Varadkar ve čtvrtek podal demisi. V čele vlády nicméně zůstane do doby, než se podaří zvolit jeho nástupce. V Irsku se na počátku února konaly předčasné parlamentní volby. Tři velké strany získaly zhruba stejný počet mandátů a cesta k vytvoření nové vlády je vzhledem k jejich vzájemné nevraživosti složitá. Kvůli rozložení sil není vyloučené ani to, že se budou konat další předčasné volby.

Poslanci takzvaného Dáilu, tedy dolní komory irského parlamentu, se ve čtvrtek sešli na ustavující schůzi. Podle očekávání se žádné ze tří velkých stran nepodařilo získat dostatek hlasů, aby byl její kandidát zvolen novým premiérem.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Tesla může vykácet část lesa na pozemku pro továrnu u Berlína, rozhodl soud

Americký výrobce elektromobilů Tesla může pokračovat v kácení lesa na pozemku nedaleko Berlína, kde chce vybudovat první továrnu v Evropě. Rozhodl o tom dnes berlínský vrchní správní soud, který zamítl stížnosti dvou ekologických organizací. Proti rozhodnutí se nelze odvolat, informovala agentura DPA.

Přípravu pozemku na výstavbu továrny v braniborské obci Grünheide, která leží několik kilometrů jihovýchodně od německé metropole, pozastavil vrchní správní soud v pondělí, aby mohl posoudit stížnosti ochránců přírody. Dnes rozhodl, že americká firma splnila všechny zákonné požadavky nutné ke kácení lesa. Před začátkem vegetačního období hodlá Tesla vykácet borovicový les na rozloze 90 hektarů.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Nové Mexiko žaluje internetovou společnost Google, firma prý sbírala osobní údaje školáků

Generální prokurátor Nového Mexika Hector Balderas zažaloval americkou internetovou společnost Google. Tvrdí, že firma v tomto státě získala osobní údaje školáků, čímž porušila jejich právo na soukromí. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Google podle Balderase využil řadu svých produktů, jako je například e-mailová služba Gmail, ke sběru informací o studentech ve věku do 13 let, a to bez souhlasu jejich rodičů.

Balderas již předloni podal podobnou žalobu na Google a několik dalších technologických podniků, ve které firmy obvinil z nezákonného sběru údajů z mobilních aplikací určených dětem. Firmy pochybení popírají, na rozhodnutí soudu se stále čeká.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 6 hodinami

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Trump na rozsudek reagoval sdělením, že bude případ sledovat a v určité chvíli učiní patřičné rozhodnutí. Stone má podle něj velkou šanci na "naprosté očištění".

Zdroj: ČTK
Další zprávy