Na severu Moravy se už dýchá lépe, smog ustupuje

ČTK ČTK
27. 2. 2013 8:56
Smogová situace přestala platit na Třinecku, Opavsku, Bruntálsku a Novojičínsku
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Vojtěch Marek

Ostrava/Zlín - Meteorologové ve středu v části Moravskoslezského kraje odvolali smogovou situaci.

Přestala platit na Třinecku, Opavsku, Bruntálsku a Novojičínsku. Na Ostravsku, Karvinsku a v části Frýdecko-Místecka však zatím toto opatření vyhlášené kvůli vysokým koncentracím polétavého prachu v ovzduší zůstává v platnosti.

Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Meteorologové smogovou situaci kvůli špatným rozptylovým podmínkám postupně vyhlásili na území celého kraje v pondělí. Polétavého prachu v ovzduší však už výrazně ubylo.

Podle aktuálních hodinových koncentrací meteorologové situaci v regionu mezi 5:00 a 6:00 označovali jako dobrou nebo uspokojivou. Hodnoty se pohybovaly od 24 do 59 mikrogramů na metr krychlový.

Také průměrné denní koncentrace polétavého prachu výrazně klesly a na některých stanicích už se dostaly pod hodnotu imisního limitu - 50 mikrogramů na metr krychlový. Ráno byly v rozmezí od 37 do 85 mikrogramů na metr krychlový, nejhůře na tom byla Ostrava-Zábřeh.

Krátkodobé koncentrace ostatních měřených škodlivin jsou podlimitní.

"Během dnešního dne nepředpokládáme vzhledem ke stávající meteorologické situaci významnější změnu celkové imisní situace. Hodnoty průměrných čtyřiadvacetihodinových koncentrací prašného aerosolu se budou opět s velkou pravděpodobností pohybovat většinou nad hodnotou imisního limitu," uvedli meteorologové.

Foto: Smog dusí svět, některá města skoro nejsou vidět

Také lidem ve Zlínském kraji se díky větru opět dýchá lépe. Podle údajů ČHMÚ klesly přes noc čtyřiadvacetihodinové koncentrace polétavého prachu na obou sledovaných stanicích pod emisní limit 50 mikrogramů.

V Uherském Hradišti bylo ve středu v 06:00 naměřeno 41,8 a ve Zlíně jen 31,6 mikrogramu na metr krychlový.

V Uherském Hradišti se denní koncentrace polétavého prachu dostaly mírně nad limit v pondělí dopoledne a vystoupaly až nad 80 mikrogramů. Pod limit hodnoty klesly v jednu hodinu po půlnoci, od té doby se pořád snižují.

Ve Zlíně byl limit překročen až v pondělí odpoledne, naměřené hodnoty vystoupaly k 75 mikrogramům na metr krychlový. Pod limitní hranici klesla denní koncentrace polétavého prachu v krajském městě v úterý ve 20:00. Podobně jako v Uherském Hradišti se hodnota od té doby stále snižuje.

Příznivé údaje vykazují i aktuální hodinové koncentrace polétavého prachu. V Uherském Hradišti dosahují 45,2 mikrogramu a ve Zlíně dokonce jen 22 mikrogramů na metr krychlový. Tento stav meteorologové hodnotí jako uspokojivý, respektive v krajském městě jako dobrý.

Denní koncentrace polétavého prachu se v kraji dostaly nad limit již v polovině února, kdy vystoupaly až ke 130 mikrogramům na metr krychlový. Situace se zlepšila před týdnem.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Muž, jenž v březnu útočil v salonech v Georgii, se přiznal ke čtyřem vraždám

Muž obviněný z březnového zastřelení osmi lidí v masážních a kosmetických salónech v okolí Atlanty v americkém státě Georgia se v úterý přiznal ke čtyřem vraždám. Šest z osmi obětí byly ženy asijského původu. Informovala o tom agentura Reuters.

K tomu, že v polovině března zavraždil čtyři lidi v lázeňském salonu v okrese Cherokee asi 64 kilometrů severně od Atlanty, se Robert Aaron Long přiznal u soudu. Potvrdil také, že souhlasí s doporučením, aby byl v souvislosti s těmito vraždami odsouzen k čtyřem navazujícím doživotním trestům bez možnosti předčasného propuštění a dalším 35 letům na základě dalších bodů obžaloby.

Jeho oběti v okrese Cherokee byly identifikovány jako 33letá Delaina Ashley Yaunová, 54letý Paul Andre Michels, 49letá Xiaojie Yanová a 44letá Daoyou Fengová.

Long byl také obžalován z vražd dalších čtyř žen v okrese Fulton, kde se nachází Atlanta. Prokurátorka Fani Willisová uvedla, že Long na ženy v Atlantě cílil kvůli jejich rase, pohlaví a původu. Navrhne, aby byl odsouzen k trestu smrti.

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

ČEZ dokončil prodej bulharských aktiv, v arbitráži proti Bulharsku pokračuje

Energetická skupina ČEZ dokončila prodej svých bulharských aktiv, kupující bulharská finanční společnost Eurohold jí zaplatila 335 milionů eur (asi 8,6 miliardy korun). Uvedl to dnes mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. V mezinárodní investiční arbitráži, kterou společnost ČEZ vede proti bulharskému státu od roku 2016, firma podle mluvčího pokračuje.

Kříž uvedl, že nyní dokončený prodej zahrnuje sedm bulharských společností Skupiny ČEZ: CEZ Bulgaria, CEZ Elektro Bulgaria, CEZ Razpredelenie Bulgaria, CEZ Trade Bulgaria, CEZ ICT Bulgaria, Free Energy Project Oreshets a Bara Group. Připomněl, že odchod ČEZ z Bulharska začal už v roce 2017 prodejem odstavené uhelné elektrárny Varna.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Dálnici D1 uzavřela na Přerovsku nehoda dodávky a kamionu, jeden z řidičů zemřel

Na nájezdu na dálnici D1 u Lipníku nad Bečvou na Přerovsku se v úterý odpoledne ve směru na Ostravu srazila dodávka s nákladním autem. Jeden z řidičů zemřel, komunikace byla bezmála tři hodiny uzavřena. Nájezd na dálnici už je v obou směrech průjezdný. Okolnosti nehody se vyšetřují, sdělila před 16:30 mluvčí policie Miluše Zajícová.

Nehoda se stala kolem 13:30 na nájezdu na D1 pod dálničním mostem ve směru na Ostravu. "Při nehodě došlo k úmrtí řidiče jednoho z vozidel," uvedla Zajícová. Nájezd z D1 směrem na Lipník nad Bečvou je již zprůjezdněn, nájezd na D1 ve směru na Olomouc i Ostravu je průjezdný v jednom jízdním pruhu. "Žádáme projíždějící řidiče, aby byli při jízdě daným úsekem opatrní a obezřetní," uvedla Zajícová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy