Moravskoslezský kraj opět výrazně trápí smog

ČTK ČTK
10. 4. 2013 8:25
Na většině stanic je limit prachu překročen více než dvojnásobně
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Netočný

Ostrava - Rozptylové podmínky v Moravskoslezském kraji se proti úterý výrazně zhoršily.

Imisní limit pro polétavý prach, který je 50 mikrogramů na metr krychlový, je překročen téměř na všech měřicích stanicích v regionu, na většině míst více než dvojnásobně.

Například v Havířově na Karvinsku je mezní hranice překonána zhruba trojnásobně. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Průměrné denní koncentrace polétavého prachu se ráno pohybovaly v rozmezí od 36 do 151 mikrogramů na metr krychlový. Imisní limit nebyl v kraji překonán pouze na stanicích v Třinci na Frýdecko-Místecku.

"Předpokládáme, že v Moravskoslezském kraji dnes budou průměrné čtyřiadvacetihodinové koncentrace prašného aerosolu překračovat imisní limit místy až dvojnásobně," uvedli meteorologové.

Krátkodobé koncentrace ostatních měřených škodlivin jsou podlimitní.

Příznivé nejsou v regionu ani aktuální hodinové koncentrace prachu. Meteorologové na většině míst kraje označují kvalitu ovzduší jako velmi špatnou nebo špatnou.

Například v Ostravě-Zábřehu bylo mezi 05:00 a 06:00 naměřeno 205 mikrogramů na metr krychlový.

Foto: Smog dusí svět, některá města skoro nejsou vidět

Ovzduší v Moravskoslezském kraji patří dlouhodobě k nejhorším v zemi i Evropě. Špatné rozptylové podmínky jsou v regionu na podzim a hlavně v zimě.

Za znečištění ovzduší může místní průmysl, ale také doprava a kotle v rodinných domech, nezanedbatelný vliv mají i škodliviny přicházející ze sousedního Polska.

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Jak působí smog?

 

Právě se děje

před 28 minutami

Hasiči řeší úhyn ryb v řece Moravě, žádné škodliviny ve vodě neobjevili

Hasiči v sobotu dopoledne vyjeli do Uherského Hradiště kvůli úhynu ryb v řece Moravě. Jde o území od mostu spojujícího Uherské Hradiště se Starým Městem po místní část Štěpnice. V řece se vyskytuje blíže neurčený počet ryb různých velikostí a druhů, sdělil mluvčí hasičů Roman Žemlička. Testy podle něj vyloučily škodliviny ve vodním toku.

"Na místě byl zástupce životního prostředí a státního podniku Povodí Moravy. Na místě byly provedeny testy, které potvrdily normální obsah kyslíku a vyloučily škodliviny ve vodním toku," uvedl Žemlička.

Podobný úhyn ryb, zejména pstruhů, zaměstnal hasiče také na Prostřední Bečvě na Vsetínsku tento pátek. Domnívají se, že důvodem by mohla být zvýšená teplota vody. Výsledky testů budou známy až později.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na D1 na Benešovsku zkomplikovaly provoz dvě hromadné nehody, tvoří se kolony

Na dálnici D1 na Benešovsku v sobotu zkomplikovaly provoz dvě hromadné nehody, které se staly kolem 29. kilometru ve směru na Prahu. Obešly se bez vážných následků, dálnice je průjezdná, ale tvoří se kolony, řekla policejní mluvčí Michaela Richterová.

Podle prvotních informací jde o dvě nehody zhruba po čtyřech autech. "Jsou to všechno ťukance, není tam žádné zranění, maximálně nějaké lehčí. Dálnice není uzavřená, ale samozřejmě se tvoří kolony. Provoz je tam komplikovaný," uvedla mluvčí kolem 12:30.

Zdroj: ČTK
Další zprávy