Mladíci dívce prodali "vylepšenou", silnější extázi, ta málem zemřela. Odsedět si mají pět let

ČTK ČTK
15. 6. 2016 12:22
Dva muže z Frýdku-Místku soud poslal na pět let za mříže za to, že osmnáctileté dívce prodali modifikovanou silnější extázi. Dívka, která poté zkolabovala, nezemřela jen díky včasnému lékařskému zásahu. Původně mladíkům hrozilo až osm let ve vězení, soud jim dal ale mírnější tresty, neboť nejsou klasičtí dealeři, kteří by s drogami obchodovali ve velkém, ani v minulosti nebyli trestáni, dívce se snažili pomoct a k činu se přiznali. Kromě dvou nepodmíněně potrestaných mužů soud za předávkování dívky uložil i nepodmíněné tresty dalším dvěma mladíkům.
Extáze. (Ilustrační foto)
Extáze. (Ilustrační foto) | Foto: Wikimedia Commons

Ostrava - Na pět let poslal do vězení Krajský soud v Ostravě dva mladíky z Frýdku-Místku. Podle rozsudku dali loni v dubnu tehdy osmnáctileté dívce drogu extázi v modifikované a mnohem silnější variantě. Mladá žena po jejím užití v jednom z frýdecko-místeckých klubů zkolabovala. Začaly jí selhávat orgány. Nezemřela jen díky včasné lékařské pomoci.

Celkem před soudem stanuli čtyři mladíci. Dvaadvacetiletý Jan Prorok dívce drogu prodal. Byl u toho i o dva roky starší Pavel Sekanina, který drogu dodal Prorokovi. Oba dostali pětileté tresty. Původně jim hrozilo minimálně osm let. Soud ale přihlédl k polehčujícím okolnostem a uložil trest pod dolní hranicí trestní sazby.

Podle soudce totiž nejde o klasické dealery, kteří by s narkotiky obchodovali ve velkém. "Vnímáme to jako hodně nešťastnou událost. To, co mělo být víkendovou zábavou, skončilo špatně. Rozhodně nejde o klasické dealery. Jsou netrestaní. Poškozené se pokoušeli pomoci, navíc se přiznali," vysvětlil soudce nižší trest pro hlavní dva obžalované.

Soud také přihlédl k tomu, že to byla právě dívka, která se po droze sháněla prostřednictvím sociálních sítí. Prorokovi se líbila, a proto jí chtěl vyhovět. Od Sekaniny sehnal 4,5 tablety extáze a čtyři z nich prodal dívce, která minimálně jednu tabletu užila. Soudní znalkyně odhadla, že mohly být i dvě. Krátce nato začala mít dívka problémy. Obžalovaní ji proto vodili po parku a dávali jí pít. Chtěli zavolat i záchrannou službu, což ale dívka odmítla, bála se ostudy. Její stav se však zhoršoval a nakonec zkolabovala v klubu na toaletách. "Její život visel na krajíčku," řekl soudce.

Tříletý podmíněný trest dostal dvaadvacetiletý Patrik Bača, u kterého příběh začal. Od pojišťovny dostal za úraz ramene 30 tisíc korun. Peníze se rozhodl investovat do nákupu 500 tablet modifikované extáze, která obsahovala psychotropní látku PMMA s mnohem vyšší účinností. Bača tablety nakoupil, většinu si nechal a zbytek prodal či daroval, například Sekaninovi či čtvrtému obžalovanému Michalovi Liberdovi. Liberda dostal deset tablet, které později bezplatně předal Sekaninovi. Za to mu soud udělil peněžitý trest 25 tisíc korun.

Rozsudek ještě není pravomocný. Většina odsouzených si ponechala lhůtu na rozmyšlenou. Práva na odvolání se vzdal jen Liberda. Státní zástupkyně si také ponechala lhůtu na rozmyšlenou.

Modifikované tablety extáze obsahující PMMA jsou velice nebezpečné. Sice navozují příjemnou náladu, pocity empatie a sounáležitosti s okolím, na druhou stranu už zavinily několik úmrtí. Jsou účinnější a jejich účinek nastupuje později. Lidé se mnohdy domnívají, že droga neúčinkuje, a proto si vezmou ještě další tabletu. Tím se vystavují riziku předávkování.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Požár haly v pražském Braníku si vyžádal škodu deset milionů

Pondělní požár haly v Modřanské ulici v Praze si vyžádal škodu zhruba deset milionů korun. Příčiny vzniku požáru zatím nejsou známy. Zraněn nebyl při požáru nikdo. Vyplývá to z informací na webu hasičů. S likvidací ohně se hasiči v pondělí potýkali 13 hodin. V úterý dopoledne se na místo vrátí vyšetřovatelé.

K požáru zděné haly v pražském Braníku, kde bylo uskladněno různé zboží včetně oblečení nebo nábytku, vyjížděli hasiči před 06:00. Ještě ráno se propadla střecha objektu a k hořícímu materiálu se hasiči dostávali jen obtížně. Zásah proto trval dlouho. Už po ránu byl oheň podle informací pražských hasičů pod kontrolou, hasiči pak ale ještě vyhledávali skrytá ohniska. Až kolem 19:00 hasiči oznámili, že všechny jednotky z místa odjíždějí.

Požár v pondělí zastavil na několik hodin automobilovou i tramvajovou dopravu. Až před 15:00 byla Modřanská ulice znovu zcela průjezdná.

Zdroj: ČTK
Další zprávy