Kupte domy v Přednádraží, nabídl majitel primátorovi

ČTK ČTK
23. 5. 2013 7:49
Primátor Ostravy řekl, že město se případnému jednání nebrání
Ostravské ghetto Přednádraží.
Ostravské ghetto Přednádraží. | Foto: Ludvík Hradilek

Ostrava - Majitel domů v ostravském ghettu Přednádraží Oldřich Roztočil v otevřeném dopise primátorovi Petru Kajnarovi (ČSSD) nabídl městu odkup nemovitostí v této lokalitě.

Zároveň ho vyzval ke společnému jednání. Primátor se schůzce nebrání.

Podle Roztočila současné dění v Přednádraží výrazně zhoršuje šanci na záchranu této lokality, která by mohla a měla sloužit k sociálnímu bydlení. "A to zejména proto, že velká část sporů nejde v současné době řešit jinak než soudní cestou," uvedl Roztočil.

Dodal, že za hlavní problém považuje nefunkční kanalizaci, bez níž není možný posun při rekonstrukcích a opravách.

"Podle loňského prohlášení majetkového odboru magistrátu města je kanalizace v majetku města Ostravy. Zdá se mi proto logické vyzvat Vás k tomu, aby rada města zvážila možnost zakoupení nemovitostí v ulici Přednádraží," uvedl v dopise Roztočil.

Doplnil, že odkupem nemovitostí by město zabránilo nenávratným škodám, které v lokalitě každý den vznikají.

"Město by tak navíc dostalo šanci posílit svou pozici na poli sociální politiky, jelikož v nemovitostech v ulici Přednádraží je 120 bytových jednotek," míní Roztočil.

Primátor řekl, že město se případnému jednání nebrání. "Když dá nabídku, tak město ji samozřejmě projedná. A určitě se může s vedením města sejít," podotkl Kajnar.

Zároveň však uvedl, že podle odborných odhadů, které si vedení nechalo zpracovat, byl v minulosti roční příjem z nájemného v Přednádraží zhruba pět milionů korun. "Nedával tam ani korunu, proto jsou ty domy v takovém stavu," řekl Kajnar.

Život v Přednádraží. Podívejte se:

Roztočil v reakci uvedl, že je všeobecně známo, že nájemné v lokalitě bylo v rozmezí od 3500 do 4500 korun, což podle něj dokládají i nájemní smlouvy.

"Výjimku tvořily pouze byty, které byly po dohodě se sociálním odborem pronajímány včetně celkového vybavení. Tvrzení pana primátora je velmi mylné. Doufám, že je to způsobeno pouze tím, že dostal špatné informace," uvedl Roztočil.

Domy mohou skončit v dražbě

Problémy v lokalitě Přednádraží trvají dlouho. Média se o ně zajímají od loňského léta. Hlavním spouštěčem problému byla nefunkční kanalizace.

Podle majitele patří městu, které však naopak kvůli nejasnému vlastnictví podalo určovací žalobu. Soud zatím nerozhodl.

Z lokality, kde původně žilo asi 200 lidí, už se většina obyvatel odstěhovala, některé rodiny ale stále obývají dům číslo osm.

Majitel s lidmi před časem podepsal nové nájemní smlouvy. Nedokázal se však dohodnout se stavebním úřadem, aby dům přestal katastr vést jako takzvanou jinou stavbu, ale vedl ho jako bytový dům. Obyvatele posléze vyzval, aby se vystěhovali.

V pondělí mu stavební úřad kvůli možnému zřícení nařídil demolici dalších pěti domů.

Soud navíc před několika dny zahájil proti majiteli domů exekuci. Rozhodl tak na návrh Ostravských vodáren a kanalizací, kterým Roztočilova společnost - Domy Přednádraží, s. r. o. - dluží několik set tisíc korun. Není vyloučeno, že objekty skončí v dražbě.

 

Právě se děje

před 42 minutami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy