Havířovská koalice se rozpadla, s komunisty budou městu vládnout sociální demokraté

ČTK ČTK
27. 6. 2016 15:25
V Havířově se rozpadla koalice hnutí ANO, KSČM a Hnutí pro Havířov. Zastupitelé odvolali radní za hnutí ANO a Hnutí pro Havířov, místo nich budou v koalici se stávajícími komunisty sociální demokraté. Primátorem zůstává Daniel Pawlas (KSČM). Podle něj přestalo být ANO stabilním partnerem poté, co někteří jeho radní odešli. Poměr v jedenáctičlenné městské radě bude 6:5 ve prospěch KSČM.
Primátor Havířova Daniel Pawlas.
Primátor Havířova Daniel Pawlas. | Foto: Martin Novák

Havířov (Karvinsko) - V Havířově na Karvinsku se rozpadla koalice hnutí ANO, komunistů a Hnutí pro Havířov. Novým partnerem dále vládnoucí KSČM se stali sociální demokraté. Primátorem zůstává Daniel Pawlas (KSČM). Poměr v jedenáctičlenné městské radě bude 6:5 ve prospěch KSČM.

Městští zastupitelé odvolali radní za hnutí ANO a Hnutí pro Havířov a na uvolněné pozice dovolili zástupce ČSSD a KSČM. Rozpad koalice ovlivnil odchod tří členů hnutí ANO - Darji Tomaniecové, Petera Hrabčáka a Ivana Bureše, který byl zároveň náměstkem primátora, z klubu zastupitelů ANO. Podle primátora tak přestalo být hnutí stabilním partnerem a komunisté se nakonec na spolupráci domluvili se sociálními demokraty.

"Ta situace v hnutí ANO je poměrně dramatická, prakticky se rozpadla místní organizace. Situace je u nich naprosto nepřehledná, i snaha o dohodnutí smíru ztroskotala. Chceme zůstat ve vedení města, a tak jsme začali jednat se sociální demokracií," vysvětlil důvod změn Pawlas.

Dodal, že většinu v radě bude mít KSČM. Z pěti radních za ČSSD budou dva na pozici náměstků - hospodářský rozvoj bude mít na starosti Karel Šlachta a sociální rozvoj Jana Feberová. Radními se stali Pavel Rapant, Alena Zedníková a Jiří Martinek z ČSSD a Soňa Ryšánková Dosedělová z KSČM.

Komunisté už minulé volební období město se sociálními demokraty vedli. Po volbách dali přednost hnutí ANO, a přestože sociální demokraté vyhráli volby, skončili v opozici. "Hnutí ANO mělo dost času se zkonsolidovat a zavést se na té komunální úrovni, a to se nepovedlo. Sociální demokracie prošla určitou sebereflexí," míní Pawlas.

Těsně po volbách komunisté měli problém s tehdy navrhovaným personálním obsazením ze strany ČSSD. "Teď jsou to úplně noví lidé, to znamená, že by ta spolupráce mohla úspěšně do těch dalších komunálních voleb vydržet," míní Pawlas.

Podle Martinka (ČSSD) je vytvoření nové koalice příležitostí k tomu, aby sociální demokraté mohli realizovat svůj volební program. "Dva roky jsme tady sledovali hádky a myslím si, že důležité je pracovat pro město," míní Martinek. Podle něj koalice odráží výsledek voleb. Martinek je spokojen i s rozdělením resortů, za něž budou odpovědní náměstci za ČSSD. "Určitě jsou to resorty, které velice významně mohou ovlivnit kvalitu života ve městě," míní Martinek.

Krajský předseda moravskoslezské organizace hnutí ANO a havířovský zastupitel Josef Bělica novinářům řekl, že hnutí obdrželo výpověď koaliční smlouvy, kterou nemělo možnost ani komentovat. "Takže je to jednostranné," uvedl. Odchod tří zastupitelů z hnutí ANO má za zástupný důvod pro rozpad koalice. "Jsme poměrně stabilní partner a máme stabilní zastupitelský klub. To, co se stalo, že tři naši členové ho opustili, to jsou prostě příhody, které život přináší," uvedl.

Podle něj koalice mohla dále fungovat. "Navíc ti tři lidé, kteří odešli z našeho zastupitelského klubu, deklarovali svůj přechod ke KSČM. To znamená, že koalice jako taková nepřišla o žádný hlas. To je na celém tom absurdní," dodal.

Daniel Vachtarčík z Hnutí pro Havířov, který rozpadem původní koalice a vznikem nové dvojkoalice přišel o místo náměstka, na jednání uvedl, že hnutí dosud výpověď koaliční smlouvy neobdrželo.

Zastupitelstvo v Havířově má 43 členů. Volby vyhrála ČSSD se ziskem 15 mandátů, druzí komunisté mají 13 křesel, ANO po volbách obsadilo deset míst, Hnutí pro Havířov tři a lidovci dvě křesla.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Sir András Schiff v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021

Britský klavírista a dirigent maďarského původu András Schiff na koncertu v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021. Na závěr koncertu s Panochovým kvartetem na festivalu Dvořákova Praha mu ocenění za aplausu zaplněného sálu předali dirigent Jakub Hrůša, laureát ceny z posledních let, a ředitel Dvořákovy Prahy Jan Simon.

"Získání Ceny Antonína Dvořáka si nesmírně vážím, bude pro mne čest převzít ji během festivalu Dvořákova Praha. Hudba Antonína Dvořáka a česká hudba je velmi blízká mému srdci," uvedl Schiff.

Jeden z nejrespektovanějších světových klavíristů je zároveň rezidenčním umělcem letošního festivalu Dvořákova Praha. Při sólovém recitálu 17. září přednesl skladby Leoše Janáčka a Roberta Schumanna. Dnes spolu se členy Panochova kvarteta a violoncellistou Petrem Hejným představil oba Dvořákovy Klavírní kvintety a Maličkosti pro dvoje housle, violoncello a harmonium. Na závěrečném koncertu 24. září se pak ujme taktovky v čele orchestru České filharmonie i sólového partu Mozartova Klavírního koncertu d moll.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Útok z dronu v severozápadní Sýrii zabil dva džihádisty, uvedl syrský exil

Americký útok dronem na severozápadě Sýrie usmrtil dva radikály, kteří měli blízko k teroristické skupině Al-Káida. Uvedla dnes podle agentury AFP exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Americká armáda potvrdila zabití představitele Al-Káidy krátce poté, co Spojenými státy vedená protidžihádistická koalice uvedla, že dnešní nálety v provincii Idlib nebyly její práce, píše AFP.

"Americké síly dnes provedly protiteroristický zásah v Idlibu v Sýrii a jeho cílem byl vysoce postavený představitel Al-Káidy," uvedla mluvčí velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM). "Podle našich prvních odhadů, jsme zasáhli osobu, na kterou jsme mířili, a nejsou zde žádné náznaky toho, že by došlo k civilním obětem," pokračovalo prohlášení.

Cílem zásahu podle SOHR byl vůz na silnici vedoucí z města Idlib na severovýchod. Část stejnojmenné provincie přitom ovládají džihádisté. Jeden ze zabitých velitelů radikálů byl podle SOHR z Tuniska, druhý z Jemenu nebo Saúdské Arábie. K jaké skupině muži patřili, SOHR neupřesnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy