Dražba Přednádraží nebude, majitel je v úpadku

ČTK ČTK
30. 9. 2013 14:11
Na majetek společnosti soud vyhlásil konkurz, dražba pozemků se tak odkládá na neurčito
Ostravské Přednádraží.
Ostravské Přednádraží. | Foto: Ludvík Hradilek

Ostrava - Elektronická dražba pozemků v ostravském ghettu Přednádraží se v pondělí neuskuteční a odkládá se na neurčito.

Krajský soud v Ostravě totiž společnost Domy Přednádraží, s.r.o., která vlastní předmětné nemovitosti, poslal do úpadku a na její majetek vyhlásil konkurz. Soud zároveň rozhodl o určení insolvenčního správce.

"Soud ve 12:32 zveřejnil usnesení o úpadku v případu Domů Přednádraží, s.r.o. Soudní exekutor tedy odročuje dražbu na neurčito," potvrdila také mluvčí Exekutorské komory ČR Petra Báčová.

Majitel společnosti Oldřich Roztočil v pondělí řekl, že je připraven s insolvenčním správcem spolupracovat. "O tom, že se firma dostala do úpadku, svědčí už to, že jsem podal insolvenční návrh, protože jsem předpokládal, že soud takovýmto způsobem rozhodne. Radost z toho samozřejmě nemám," uvedl Roztočil.

Domnívá se, že společnost se do současné situace dostala kvůli nečinnosti orgánů státní správy a samosprávy. "Chci podat žaloby na ty, kteří podle mého názoru zavinili to, že firma skončila v úpadku a samozřejmě posléze uspokojit všechny věřitele," uvedl Roztočil.

Podle něj dluhy společnosti dosahují minimálně 27 milionů korun. Věřitelé, kteří dosud nepřihlásili své pohledávky, tak musí učinit do 30 dnů.

Exekutoři: jde o obstrukce

Dražba pozemků byla nařízena právě kvůli dluhům společnosti majitele nemovitostí Roztočila - Domy Přednádraží, s.r.o. a přihlásilo se do ní několik zájemců, kteří složili i nezbytnou zálohu 300 000 korun. Znalec v posudku stanovil cenu nemovitostí zhruba na 1,6 milionu korun. Nejnižší podání bylo stanoveno na 1,048 milionu korun.

Podání insolvenčního návrhu několik dní před plánovanou dražbou Exekutorská komora ČR označila za obstrukční jednání. Kvůli těmto výrokům se ale Roztočil obrátil na Krajské státní zastupitelství v Ostravě. Podle něj jsou totiž nepravdivé a poškozují jméno společnosti Domy Přednádraží i jeho coby jejího jednatele.

Problematická situace v Přednádraží trvá od loňského léta, kdy stavební úřad rozhodl, že asi 200 obyvatel musí lokalitu opustit, protože domy jsou nebezpečné.

Řada z nich to odmítala a ve spolupráci s neziskovými organizacemi usilovala o záchranu lokality. Boj ale nakonec vzdali a poslední obyvatelé se odstěhovali letos v červenci. V místě zůstaly zdevastované domy, z nichž zloději odnesli prakticky vše, co bylo možné zpeněžit.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

ANO odložilo sněm, přijalo pět členů bývalé brněnské buňky

Předsednictvo hnutí ANO schválilo odložení republikového sněmu kvůli koronavirové epidemii, zatím na neurčito. Původně byl plánován na konec ledna. Vedení ANO také rozhodlo o přijetí pěti nových členů, které navrhla jihomoravská organizace hnutí. Sdělil to hlavní manažer ANO a poslanec Jan Richter. Jde o lidi, kteří byli členy letos zrušené brněnské organizace.

"Předsednictvo hnutí ANO na svém úterním jednání schválilo odložení plánovaného republikového sněmu z důvodu aktuální epidemické situace. Znovu tento bod otevřeme na lednovém jednání a věřím, že už nám situace dovolí najít nějaký brzký termín," uvedl Richter.

Poslední sněm ANO se konal 17. února minulého roku. Místo předsedy obhájil premiér Andrej Babiš, pozici prvního místopředsedy pak předseda poslanců ANO Jaroslav Faltýnek, který na funkci rezignoval v říjnu poté, co byl vyfotografován, jak bez roušky vychází z restaurace, která měla být kvůli šíření epidemie koronaviru uzavřena. Tehdejší schůzka stála pozici ministra zdravotnictví Romana Prymulu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Trump možná omilostní svého exporadce Michaela Flynna

Prezident USA Donald Trump se chystá omilostnit svého někdejšího bezpečnostního poradce Michaela Flynna, který se na konci roku 2017 přiznal, že lhal Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI). Napsal to server Axios s odvoláním na dva nejmenované zdroje seznámené se situací. Flynnovo jméno má podle nich figurovat na seznamu milostí, jež Trump hodlá udělit do 20. ledna, kdy jej ve funkci podle projekcí médií nahradí demokrat Joe Biden.

Udělení milosti Flynnovi by bylo vyvrcholením čtyřleté politické a právní aféry, která má kořeny v počátcích Trumpovy administrativy a souvisí s vyšetřováním údajné spolupráce republikánovy kampaně s Ruskem před volbami z roku 2016.

Zdroj: ČTK
Další zprávy