Cedule "Karviná" někdo přelepil nápisy "prodáno"

ČTK ČTK
14. 5. 2012 13:07
Naráží tím na záměry těžební společnosti OKD rozšířit pod Karvinou těžbu uhlí
Radnice v Karviné - ilustrační foto.
Radnice v Karviné - ilustrační foto. | Foto: Wikimapia

Karviná - Cedule oznamující začátek města Karviné v noci někdo přelepil nápisy "prodáno" a "Bakalovo".

Naráží tím zřejmě na záměry těžební společnosti OKD, v níž má podnikatel Zdeněk Bakala vlastnický podíl, rozšířit pod Karvinou těžbu uhlí.

Karvinská mluvčí Šárka Swiderová uvedla, že se přelepením dopravního značení bude zabývat policie. Za poškozování cizí věci může pachatel dostat až rok vězení.

"Zkontrolovali jsme všechny tabule na příjezdech a přelepení odstranili. Věc předáváme k řešení krajskému úřadu, protože to jsou vesměs cesty patřící státu," uvedla Swiderová.

Dodala, že přelepení cedulí lze brát jako trestný čin poškozování cizí věci a řešit to bude i policie.

Karvinská policejní mluvčí Zlatuše Viačková řekla, že policie zatím žádné trestní oznámení nepřijala.

"Pokud bychom se tím zabývali, záleželo by na kvalifikaci činu. Pokud by byla způsobena škoda do 5000 korun, šlo by o přestupek. Pokud by šlo o škodu nad 5000 korun, šlo by o trestný čin poškozování cizí věci, za který hrozí až rok vězení," řekla Viačková.

Místní proti těžbě sepsali petici

Swiderová uvedla, že přelepy se objevily na místech, kde jsou území rekultivovaná po těžbě uhlí, která těžařům patří.

"Město žádné pozemky OKD v souvislosti s novou těžbou neprodalo a budeme poslední, kdo to udělá, pokud OKD splní vše, co má, a bude mít všechna potřebná povolení," dodala.

Záměr rozšířit těžbu uhlí pod Karvinou oznámila společnost OKD loni na podzim. Místním obyvatelům, podle nichž vedení města vychází těžařům vstříc, se to nelíbí, proti těžbě sepsali petici.

Potřebují souhlas všech majitelů pozemků

Aby doly mohly v dané oblasti těžit, musejí s tím souhlasit všichni majitelé dotčených pozemků. Město sdělilo, že bude souhlasit pouze s těžbou pod Starým Městem, a to hlavně proto, že v dolech velká část obyvatel města pracuje.

V dubnu Karviná oznámila, že po společnosti OKD požaduje, aby dopracovala dokumentaci k vlivu případné těžby na životní prostředí.

Těžba uhlí už v minulosti zasáhla zhruba polovinu území, na kterém Karviná leží. Kvůli těžbě byla zničena například celá karvinská čtvrť Solca.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Epidemiolog a bývalý ministr zdravotnictví Prymula se stal Zemanovým poradcem. Je uveden v oficiálním seznamu. Podle Primy bude neplaceným poradcem

Zdroj: ČTK
Další zprávy