Zastupitelé v Jablonci odvolali primátora Kroupu. Nahradí ho Čeřovský z ODS

ČTK ČTK
Aktualizováno 18. 9. 2019 16:30
Novým primátorem Jablonce nad Nisou je Jiří Čeřovský z ODS, nahradil Milana Kroupu zvoleného za ANO, kterého zastupitelé odvolali. Čeřovskému dalo v tajné volbě hlas 20 z 28 přítomných zastupitelů.
Jiří Čeřovský
Jiří Čeřovský | Foto: ČTK

Čeřovský už stál v čele druhého největšího města v Libereckém kraji tři volební období od roku 1994 do roku 2006. Posledních sedm let je 64letý politik ředitelem Základní školy Liberecká v Jablonci.

Zastupitelé ve středu odvolali Kroupu, který byl primátorem od loňského listopadu. Pro jeho odvolání bylo v tajném hlasování 18 z 29 přítomných zastupitelů.

ODS navrhla odvolat také náměstka primátora pro rozvoj Jakuba Chuchlíka (piráti), ten ale po zvolení nového primátora rezignoval, stejně jako jeho stranická kolegyně Jarmila Valešová, na své místo v radě. Odvolat by zastupitelé měli také dalšího radního pirátů Jana Poláka.

V čele Jablonce stála od loňského podzimu koalice tvořená ANO, piráty, hnutím Společně pro Jablonec a jedním zastupitelem zvoleným za Novou budoucnost pro Jablonec. Dohromady měla v zastupitelstvu 17 ze 30 mandátů. Rozpadla se v polovině srpna kvůli vnitřním neshodám. Důvodem byl ale také střet zájmů primátora Kroupy.

Ten jako jednatel firmy GREPA Networks vymáhá po Jablonci zaplacení dvou milionů korun za provoz městského kamerového systému v letech 2016 až 2018 a žádá odpuštění věcných břemen pro kabely položené v městských pozemcích.

Opustil hnutí ANO, Babiš to ocenil

Kroupa v minulých dnech opustil hnutí ANO. Hlavním důvodem je podle něj rozpad koalice, který považuje za své osobní selhání. K odchodu ho vedla také snaha nepoškozovat ANO, řekl Kroupa. Rozhodnutí zastupitelstva Kroupa nechtěl komentovat.

Premiér Andrej Babiš (ANO) jeho rozhodnutí přivítal. "Takové lidi určitě nechceme, jsem rád, že se tak rozhodl," řekl. Případné odvolání Kroupy je podle Babiše na komunálních politicích.

"Pro mě je to neuvěřitelný příběh. Já vůbec nechápu, jak k tomu mohlo dojít. Ale já samozřejmě nemůžu znát všechny naše komunální politiky, je to otázka krajské organizace, ale pokud se tak rozhodl, je to pro nás jedině dobrá zpráva," řekl Babiš.

 

Právě se děje

Další zprávy