Školy v České Lípě se sloučí, ostatní návrhy neprošly

ČTK ČTK
21. 6. 2011 16:28
V původním záměru se počítalo se sloučením dalších čtyř škol
Foto: Jan Langer

Liberec - Zastupitelé kraje v úterý schválili sloučení pouze dvou středních odborných škol v České Lípě. V původním záměru se přitom počítalo se sloučením dalších čtyř škol.

Dva záměry kraj stáhl, další dva zastupitelé nepodpořili. Studenti, pedagogové i rodiče škol je za to odměnili bouřlivým potleskem. Podle náměstka pro školství Radka Cikla je rozhodnutí nešťastné.

O reformě středního školství v Libereckém kraji se diskutuje už od konce loňského roku. Návrh původně počítal s dvanáctiprocentní redukci kapacit. Bez toho bude kraj v letech 2011 až 2014 na dofinancování škol potřebovat přes půl miliardy Kč.

Optimalizace bude nejspíš pokračovat

Původní návrh byl ale pro zastupitele nepřijatelný. Setkal se také s odporem široké veřejnosti. "Už dnes nám ale chybí peníze na mateřské školy. V současné době registrujeme 350 žádostí o navýšení jejich kapacit.  Na další pracovníky v mateřinkách ale bez redukce na středních školách nejsou peníze," řekla vedoucí školského odboru Jiřina Princová.

Původní návrh počítal mimo jiné se sloučením Gymnázia v Mimoni s Gymnáziem v České Lípě. Nesloučí se ani sklářské školy v Novém Boru a Kamenickém Šenově. Zastupitelé schválili návrh, aby Uměleckou průmyslovku v Šenově do konce letošního roku převzalo ministerstvo školství, jako jednu ze škol tzv. "rodinného stříbra".

Naopak nepodpořili slučování frýdlantského gymnázia s tamní střední odbornou školou hospodářskou a lesnickou. Odmítli i sloučení dvou jabloneckých gymnázií.

V Libereckém kraji se první kolo optimalizace středních škol uskutečnilo už v letech 2007 a 2008. Z původních 48 krajských středních škol jich zůstalo 38. Studentů ubývá, vloni v září jich do středních škol v kraji nastoupilo kolem 19 000, v září 2011 jich má být podle odhadů již jen 16 000. Ani tato optimalizace nebude zřejmě poslední, připustil Cikl.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Vaclík pomohl Seville k výhře nad Levante čistým kontem

Fotbalisté Sevilly zvítězili v utkání 9. kola španělské ligy nad Levante 1:0. Čistým kontem k tomu přispěl český brankář Tomáš Vaclík.

Jediný gól utkání, ve kterém měla domácí Sevilla navrch, vstřelil čtyři minuty před koncem Luuk de Jong. Vaclík, na kterého šly čtyři střelecké pokusy, si připsal už čtvrtou nulu z devíti ligových startů.

San Sebastian po dvou ligových prohrách zvítězil nad Betisem Sevilla 3:1 a posunul se na čtvrté místo. Utkání však nezačal ideálně, od 12. minuty prohrával. Ještě do přestávky skóre otočil, po vlastní brance Javiho Garcíi z 22. minuty se o čtrnáct minut později trefil Willian José. Zisk tří bodů pro domácí stvrdil v 58. minutě Portu.

Athletic Bilbao pouze remizoval s Valladolidem 1:1. Za domácí pálil v 33. minutě Iňaki Williams, Valladolid vyrovnal v 71. minutě díky vlastnímu gólu Iňiga Martíneze.

Zdroj: ČTK
Další zprávy