Radnice v Jablonci pustila auta na Dolní náměstí

ČTK ČTK
16. 7. 2013 14:33
Důvodem změny je snaha oživit dění v centru

Jablonec nad Nisou - Jablonecká radnice zpřístupnila pro dopravu Dolní náměstí v centru města.

Řidiči tam mohou půl hodiny parkovat zdarma, k dispozici mají 16 míst. Řekla to mluvčí radnice Markéta Hozová. Důvodem změny je snaha oživit dění v centru.

"Vyslyšeli jsme připomínky podnikatelů a majitelů provozoven, že Dolní náměstí je pro automobily nepřístupné a nežije. Nově tedy nabízíme možnost vjet na náměstí a zaparkovat tam na 30 minut zdarma," řekl náměstek primátora Miloš Vele.

Na Dolním náměstí dosud mohli parkovat pouze držitelé takzvaných kontrolních karet.

Není to ale jediná změna v parkování, kterou radnice nyní provedla. Počet míst, kde řidiči za odstavení auta platí, se tak zvýšil o několik desítek. Například v ulici Korejská je nově k dispozici 15 placených míst, 20 jich přibylo u zimního stadionu.

"Nově je zpoplatněno podélné stání u Telecomu v ulici generála Mrázka nebo ve Smetanově ulici naproti Podhorské," dodal vedoucí správy komunikací ve městě Pavel Kozák.

Změny v parkování zavádí radnice ve 45tisícovém městě postupně od února letošního roku. Ohlasy jsou podle Hozové rozdílné. Rezidentům se nelíbí zdražení kontrolních karet, naopak řidiči, kteří v centru nebydlí a potřebují pouze zaparkovat na krátkou dobu, je vítají.

"Pochvalují si půlhodinu zdarma i nezpoplatněné stání o víkendech," dodala mluvčí magistrátu. Půl hodinu zdarma mají motoristé v Jablonci na 12 parkovištích a za odstavení vozu platí v pracovních dnech od pondělí do pátku.

Například v sousedním Liberci jsou zpoplatněna městská parkoviště i v sobotu do 13:00 a půl hodinu zdarma tam motoristé nemají.

 

Právě se děje

před 6 minutami

V Barmě při teroristických útocích zemřelo 63 lidí, uvedl mluvčí junty

V Barmě při několika teroristických útocích opozice v poslední době zemřelo 63 lidí, uvedl mluvčí barmské vojenské junty Zo Min Tchun. Armáda se chopila moci 1. února a bývalou vůdkyni Do Aun Schan Su Ťij vězní. Po celé zemi se již několik měsíců proti juntě konají protesty, při kterých zemřely stovky lidí, v poslední době přibyly také sabotáže, uvádí agentura Reuters.

"Teroristé dávají bomby na veřejná místa a lidé jsou zranění," prohlásil mluvčí Zo Min Tchun, který během tiskové konference apeloval na veřejnost, aby juntě předala informace o útočnících. Ve městě Mindat v Čjinském státě, kde ve středu a ve čtvrtek asi 150 lidí vyzbrojených po domácku vyrobenými zbraněmi zaútočilo na policejní stanici a banku, junta vyhlásila stanné právo. Vláda označila vzbouřence za "ozbrojené teroristy".

Zdroj: ČTK
před 18 minutami

Vzedmutá Vltava zastavila provoz všech pražských přívozů

V Praze je do odvolání přerušen provoz všech sedmi vltavských přívozů. Důvodem je zvýšená hladina řeky po předchozích deštích. V pražské Chuchli dnes ráno Vltava dosahovala prvního, tedy nejnižšího stupně povodňové aktivity. Vyplývá to z údajů na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) a společnosti Ropid, která organizuje dopravu v hlavním městě a středních Čechách. V pátek vydané varování meteorologů před zvýšenou hladinou řek v jižních Čechách a částech Plzeňského a Středočeského kraje platí do dnešního poledne.

Kvůli vysoké vodě byl provoz pražských přívozů omezen už v pátek. Nejezdily tři z nich. Kvůli varování meteorologů před zvýšenou hladinou řek nechal pražský magistrát na Kampě preventivně uzavřít protipovodňová vrata na Čertovce a v pátek večer také vltavské náplavky.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Při izraelském náletu na Gazu zemřelo sedm lidí, Palestinci si připomenou nakbu

Nejméně sedm lidí zemřelo ve městě Gaza při nočním izraelském leteckém útoku proti radikálnímu palestinskému hnutí Hamás. Podle agentury AP šlo o úder s největším počtem obětí od začátku nynější izraelské operace proti Hamásu v Pásmu Gazy. Násilnosti, které původně vypukly v Jeruzalémě, se v posledních dnech rozlily do smíšených židovsko-arabských měst v Izraeli.

Protesty, které přerostly v násilné střety, v pátek zachvátily i okupovaný Západní břeh Jordánu, kde izraelské jednotky zastřelily jedenáct Palestinců.

Další protiizraelské protesty se dnes očekávají v souvislosti s výročím takzvané nakby (katastrofy). Tou je pro Palestince vznik samostatného státu Izrael v roce 1948. V důsledku této události ze svých domovů odešly nebo z nich byly vyhnány statisíce Palestinců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy