Prodali desítky kilogramů marihuany, hrozí jim 12 let

ČTK ČTK
14. 11. 2011 15:34
Cena zboží v součtu dosahovala milionových částek
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Liberec - Liberecký krajský soud řeší rozsáhlý případ prodeje marihuany. Obžalobě čelí devět mladých mužů ve věku od 20 do 34 let.

Konopí podle spisu v posledních letech prodali přesně nezjištěné množství, pohybovalo se ale v řádu desítek kilogramů. Za nedovolenou výrobu drog hrozí mužům 8 až 12 let vězení.

Cena marihuany v součtu dosahovala milionových částek. U některých dealerů se přesné množství prodané drogy nepodařilo zjistit, další jí ale mezi své 'klienty' distribuovali několik kilogramů.

Obžaloba u jednotlivých dealerů uvádí i 16 nebo 4,5 kilogramu, další jí prý prodal například jen v řádu gramů. Marihuanu rozšiřovali i mezi nezletilé.

Souzení muži pocházejí hlavně z Jablonce nad Nisou, ale také z Liberce nebo z Frýdlantu. Část z nich na rozsudek čeká ve vazbě.

Jeden z obžalovaných například popsal, že si prodejem marihuany 'přivydělával' při studiu. Měsíčně si díky tomu mohl přijít nejméně na desítky tisíc korun.

Liberecký soud případ projednává už několik měsíců a jednání se zvolna chýlí k závěru. Na dnešek byli předvoláni další svědci. Jeden z obžalovaných se ale omluvil pro nemoc, soud proto ještě nemohl uzavřít dokazování.

V případu ještě zbývá vyslechnout čtveřici posledních svědků. Předseda soudního senátu Petr Neumann proto jako další termíny jednání stanovil pátek 2. a pondělí 5. prosince, kdy by mohl zaznít rozsudek.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Na Novém Zélandu schválili v referendu eutanazii a odmítli rekreační marihuanu

Novozélanďané schválili v referendu legalizaci eutanazie, odmítli ale legalizovat marihuanu pro rekreační účely. Vyplývá to z předběžných výsledků, které dnes zveřejnila místní volební komise. Konečné výsledky budou k dispozici až příští týden. Podle listu The New Zealand Herald je ale možnost, že budou příznivci marihuany nakonec přece jen slavit vítězství, nepatrná.

Obyvatelé Nového Zélandu v obou referendech hlasovali 17. října, kdy se konaly i parlamentní volby. V nich zvítězila Strana práce dosavadní premiérky Jacindy Ardernové.

Podle předběžných výsledků, které dnes zveřejnila volební komise, se pro legalizaci eutanazie vyslovilo 65,2 procenta voličů. Legalizaci marihuany pro rekreační účely odmítlo 53,1 procenta hlasujících.

Nyní zbývá sečíst ještě asi 17 procent odevzdaných hlasů. Jedná se z velké části o hlasy Novozélanďanů žijících v zahraničí. Konečné výsledky obou referend by měly být k dispozici 6. listopadu.

Podle novozélandských médií je výsledek v případě hlasování o eutanazii prakticky jistý. Dodatečný téměř půl milion hlasů by ještě mohl změnit výsledek referenda o marihuaně, šance je ale podle médií relativně nízká.

Mluvčí novozélandské premiérky k výsledkům referend uvedla, že Ardernová v obou případech hlasovala pro legalizaci. Před samotným hlasováním předsedkyně vlády odmítla říci, jak bude sama hlasovat. "Po zveřejnění konečných výsledků příští týden bude postupovat v souladu s vůli lidu," řekla premiérčina mluvčí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy