Podřízení u soudu s policistou: Dělali jsme, co řekl

Miroslav Lubas
20. 10. 2010 13:39
Proces s bývalým policejním ředitelem Miroslavem Dvořákem pokračoval výpověďmi tří bývalých policistů

Liberec - Udělali jsme jen to, co nám řekl náš velitel a nadřízený - tak se hájí tři expolicisté, kteří v procesu s bývalým libereckým policejním ředitelem Miroslavem Dvořákem čelí stejně jako on obžalobě ze zneužití pravomoci veřejného činitele.

Právě jejich výpověďmi soud ve středu ruhým dnem pokračoval.

Spoluobžalovaným policistům hrozí až tři roky vězení, Dvořákovi až osm let. Obžaloba mu klade za vinu sedm trestných činů - třikrát zneužití pravomoci veřejného činitele, jednou o podvod, přijímání úplatku, porušování služební povinnosti a zkreslování údajů o stavu hospodaření a jmění.

Dvořák se považuje za oběť spiknutí. Novinářům řekl, že ho zlikvidovali jeho nepřátelé, poněvadž sociální demokraté z něj chtěli udělat policejního prezidenta, a prosazoval, aby se policie přestala zbytečně utrácet peníze.

Podmínku odmítl

Obžalovaný Josef Šůma, bývalý důstojník ze skupiny kriminální policie a vyšetřování, odpověděl Dvořákovi na dotaz, jestli se proti budoucímu náměstkovi hejtmana Martinu Seppovi nevede nějaké nové trestní stíhání. Šůma věděl, že tuto informaci Dvořák shání pro krajského předsedu ČSSD Roberta Duška.

S Dvořákovými dotazy nesouhlasil, ale poslechl.

„Řekl jsem mu z hlavy, že se žádné nové trestní stíhání proti Seppovi nevede," uvedl Šůma. „Nesouhlasil jsem s dotazy tohoto typu, ale Dvořák byl můj nadřízený, chápal jsem to jako rozkaz a kdybych odmítl, byl bych potrestán."

Soudce Richard Skýba se Šůmy po výpovědi zeptal, jestli by souhlasil s podmíněným zastavením trestního stíhání.

Šůma odmítl. „Jsem nevinný," dodal.

Když napsal Sepp

Bývalý vedoucí dopravní policie na Liberecku Miroslav Valášek se přišel na Silvestra 2008 rozloučit do Dvořákovy kanceláře se starým rokem. Dvořákovi dorazila SMS zpráva od náměstka hejtmana pro dopravu Martina Seppa (ČSSD), že ho chytila policejní hlídka. Politik překročil povolenou rychlost v obci o 49 kilometrů.

Dvořák prý řekl Seppovi „je to zařízený"

„Dvořák mi řekl, ať to zařídím a prověřím," vypověděl Valášek. Spojil se s velitelem hlídky a dozvěděl se, že Sepp se přestupku opravdu dopustil. „Ředitel pak volal Seppovi, ať to neřeší, že je to zařízený," konstatoval Valášek.

Jak to bylo

V obžalobě stojí, že Dvořák Valáška  pověřil, aby radarový záznam o Seppově přestupku založil mezi nečitelné, a řekl policistům, ať mlčí.

Valášek ovšem při hlavním líčení upozornil, že Seppův přestupek skončil pouze mezi nevyřízenými. „Zůstal tam, protože jsem čerpal studijní volno, bral si dovolenou a do práce chodil jen výjimečně," řekl Valášek.

Jednoho svého pořízeného prý Valášek již 14. ledna 2009 zaúkoloval, ať přestupek zaeviduje a Seppa pozve k vysvětlení. To se však nestalo. „S Dvořákem jsme polemizovali o tom, jestli by měl být Sepp za přestupek stíhaný. Já jsem trval na tom že ano a řekl jsem mu, že se kvůli Seppovi nenechám vyhodit od policie," prohlásil Valášek.

Na vyřešení Seppova přestupku dával zákon Valáškovi čas jeden rok. „Kdyby mě nezatkla inspekce, udělal bych to. O Seppově přestupku vědělo víc lidí. Mluvil jsem o něm se současným vedoucím odboru dopravní policie na krajském ředitelství a s pracovníkem odboru dopravy na Krajském úřadu v Liberci," vysvětlil Valášek.

Měl právo dát mi pokyny

Bývalý vysoký funkcionář liberecké kriminálky Miroslav Kučera zjišťoval pro Dvořáka, komu patří dvě čísla mobilních telefonů.

„Měl právo dát mi takový pokyn, já pak jednal standardně. Nevěděl jsem, že by údaje ode mě Dvořák předal neoprávněným osobám," řekl Kučera.

Dvořák mu prý tvrdil, že majitelé telefonů páchají trestnou činnost, spojenou s krádežemi aut. Kučera se dostal k jednomu jménu, ale s neznal ho a nevedlo k pachatelům. Dvořákovi jméno nakonec neprozradil.

Dvořák ve skutečnosti potřeboval údaje o majitelích telefonů pro jednoho podnikatele a pro sebe - aby se dozvěděl, kdo posílá SMS o údajné nevěře příbuznému jedné policistky. 

 

Právě se děje

Další zprávy