Obžalovaní v kauze MS v Liberci vyvázli bez trestu

ČTK ČTK
25. 6. 2013 14:15
Státní zástupce Hořín s rozsudkem nesouhlasí, proti rozhodnutí se odvolal
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Liberec - Okresní soud v Liberci zprostil obžaloby tři obžalované v kauze s nedodaným, ale zaplaceným nábytkem pro rekonstruované koleje liberecké univerzity.

Vysokoškolský areál se opravoval v souvislosti s lyžařským mistrovstvím světa, které se v Liberci konalo v únoru 2009.

Státní zástupce Petr Hořín pro zástupce stavební firmy, stavebního dozoru a vedení kolejí požadoval čtyři roky nepodmíněně a na místě se proti verdiktu odvolal.

V případu je obžalována Jindřiška Máchová ze stavební firmy Syner, Petr Patrman z firmy Investing CZ, která prováděla stavební dozor, a šéf Kolejí a menz Technické univerzity v Liberci Zdeněk Kračmar.

Podle obžaloby společně dosáhli toho, že nedodaný nábytek škola ze státní dotace proplatila. Za bezmála čtyřmilionový podvod jim hrozilo osm let vězení.

Předseda senátu Richard Skýba počínání obžalovaných označil za nestandardní a divoké. Nepodařilo se ale prokázat, že se někdo obohatil, a nenaplnily se tak všechny prvky trestného činu.

"Když ochuzený říká, že mu nic nechybí, těžko se dá něco najít," řekl při odůvodnění rozsudku. S tím ale Hořín nesouhlasí.

"Mám za to, že škoda vznikla, a že byla pouze dodatečně dorovnána po šetření Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ)," řekl po rozsudku.

Podle Hořína jsou všichni obžalovaní vinni

Okresní soud obviněné zprostil obžaloby už před rokem. Krajský soud mu ale případ vrátil a nové líčení se uskutečnilo dnes. Na základě požadavků odvolacího soudu soudce jen přečetl některé dokumenty k doplnění dokazování.

Mezi nimi i potvrzení od univerzity, že škole nevznikla žádná škoda. Podle státního zástupce se ale peníze neztratily jen díky tomu, že se využitím dotace začal brzy zabývat Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ).

Podle Hořína se ale okresní soud nevypořádal se všemi námitkami. "Krajský soud mu uložil, aby odpověděl na otázku, zda a jaké práce byly provedeny místo nedodaného nábytku. Žádné takové odůvodnění jsem ale neslyšel," řekl.

Státní zástupce Hořín v závěrečné řeči uvedl řadu důvodů, proč jsou podle něj všichni obžalovaní vinni. Logiku podle něj například postrádá, když si zástupci stavební firmy a stavebního dozoru vedou zvlášť evidenci.

"Nikdy také nebyly zjištěny soupisy víceprací, které by byly započteny za nedodaný nábytek," řekl. Podle obhájců se ale obžaloba nezabývala problematikou celé stavby, ale vytrhla z kontextu čtyři faktury. Argumentují i tím, že firma sice nábytek nedodala, ale místo toho se do nákladů započetly dodatečné práce.

Rekonstrukce univerzitních kolejí přišla na zhruba 350 milionů korun. Podle zástupců stavební firmy byl projekt velmi špatně připravený a stavba se nezastavila jen proto, že by to znamenalo komplikace pro šampionát.

Pracovníci NKÚ, kteří se využitím státní dotace zabývali už během stavby, ale našli množství pochybení. Třeba práce odvedené místo nábytku podle jednoho z kontrolorů vůbec nebyly zaznamenány ve stavebním deníku.

Nebylo proto možné ověřit, jestli byly skutečně odvedeny. O zjištění NKÚ se opírala obžaloba. Domnívá se totiž, že škoda nevznikla jen proto, že se na údajný podvod přišlo včas.

 

Právě se děje

Další zprávy