Na festivalech u Máchova jezera bylo zadrženo 9 lidí

ČTK ČTK
25. 8. 2012 19:37
Na festival Mácháč a na Bezděz přijelo na 17 tisíc fanoušků
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Aktuálně.cz

Doksy - Devět lidí zadrželi policisté od pátečního večera do sobota kvůli drogám na největším tuzemském festivalu taneční hudby Mácháč 2012. Na 12. ročník akce u Máchova jezera na Českolipsku dorazilo 10 tisíc lidí a dalších sedm tisíc jich bylo na rockovém festivalu, který se koná na nedalekém hradu Bezděz.

Sedm lidí s větším množstvím drog policisté přistihli v noci na dnešek. "Tři lidi jsme zadrželi v souvislosti s marihuanou, ostatní kvůli extázi či pervitinu," uvedla mluvčí policie Ivana Baláková. Jako příklad uvedla 22letého muže, který měl u sebe 75 kusů extáze.

Další dva podobné případy zaznamenali policisté v sobotu. 

Za držení marihuany hrozí obviněným rok vězení, za pervitin či extázi dva roky. Až pět let za mřížemi může strávit 24letý muž, jehož policisté obvinili také z distribuce drog, konkrétně marihuany.

Od páteční noci policisté zkontrolovali 272 lidí a 187 aut. Pět řidičů bylo pod vlivem alkoholu, čtyři pod vlivem drog. Všechny čeká správní řízení. Motoristům policisté udělili celkem 42 pokut za 14.800 Kč. "Šlo o běžné přestupky, špatný technický stav vozidla nebo nepoužívání pásů," dodala Baláková.

Někteří lidé z obavy před postihem požádali policisty o preventivní kontrolu na alkohol. "Pokud hlídky měly jednorázové testry, vyhověly jim Zkoušku podstoupilo asi 50 až 60 návštěvníků festivalu," upřesnila Baláková. 

Největší festival taneční hudby bude u Máchova jezera pokračovat až do nedělních časných ranních hodin.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 42 minutami

Vláda schválí přesun 5 miliard korun z rezervy armádě, potvrdil Babiš

Vláda na svém středečním mimořádném jednání schválila přesun pěti miliard korun z vládní rozpočtové rezervy ve prospěch rozpočtu ministerstva obrany. České televizi to při večerním jednání kabinetu řekl premiér Andrej Babiš (ANO), později informaci potvrdil i ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO).

Peníze armádě poslanci odebrali při prosincovém schvalování státního rozpočtu, aby vyhověli požadavku komunistů a získali potřebné hlasy pro jeho schválení. Slibovaný termín k vrácení částky se poté několikrát posunoval. "Večer vláda schválí přesun z vládní rozpočtové rezervy do rozpočtu armády ve výši pěti miliard, zbytkových pět se vyjasní po analýze nároků jednotlivých resortů včetně obrany. Předpokládám, že to bude příští měsíc," řekl Babiš České televizi.

"Jsem rád, že vláda dnes schválila převedení 5 mld. Kč z rozpočtové rezervy do rozpočtu ministerstva obrany. Je to alespoň částečné naplnění slibu vojákům a výsledek složitých jednání. Věřím, že v únoru vláda projedná i přesun zbylých finančních prostředků," napsal Metnar na svém twitterovém účtu.

Vláda původně slíbila, že deset miliard vrátí armádě na své první lednové schůzi, později Babiš hovořil o termínu do konce ledna. Ministr Metnar věří i nadále tomu, že vláda v únoru projedná vrácení zbývajících peněz. 

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Policisté večírek v Teplicích možná ignorovali záměrně, Švejdar to nechá prošetřit

Policejní prezident Jan Švejdar nechá prošetřit skutečnost, proč tepličtí policisté nezasáhli proti nelegální oslavě v Teplicích, upozornil na to Deník N.

"Objevily se i takové informace, že si policie teplického hotelu záměrně nevšímala. I toto jsem nechal prošetřit a budu ptát se i vedení Ústeckého krajského ředitelství. Toto nařčení musí být vysvětleno," napsal Deníku N Švejdar. Podle informací serveru už začaly probíhat výslechy ve vedení ústecké policie.

Kvůli své účasti na večírku již byl policejním prezidentem odvolán krajský šéf liberecké policie Vladislav Husák, poslanecký mandát složil také další z účastníků poslanec Milan Hnilička. V teplickém hotelu slavil narozeniny expolitik a podnikatel Petr Benda. Mezi hosty se objevil také bývalý premiér Jiří Paroubek.

Celou událost již prověřuje policie. Pokud zjistí porušení nařízení, předá věc k dořešení správním orgánům. V Česku nyní musejí být zavřené vnitřní prostory restaurací, na veřejných místech jsou povinné roušky a rozestupy, na vnitřních i venkovních akcích se mohou setkat maximálně dva lidé, od 21:00 platí až na výjimky zákaz nočního vycházení.

Zdroj: Domácí
Další zprávy