Mimoň dokončila okružní křižovatku, doprava se zklidní

ČTK ČTK
5. 12. 2011 18:46
Výstavba vyšla na 22,3 milionu korun, velkou část zaplatila Evropská unie
Foto: Radek Pecák

Mimoň (Českolipsko) - V Mimoni na Českolipsku dokončili druhou okružní křižovatku. Její výstavba přišla na 22,3 milionu korun.

Stavbu z velké části zaplatila Evropská unie, 7,5 procenta uhradil Liberecký kraj, který byl investorem. Spolu s nedávno dokončenou křižovatkou na Kozinově náměstí přispěje nový kruhový objezd na náměstí Československé armády k výraznému zklidnění dopravy ve městě.

"Přibyly i čtyři nové nasvícené přechody, což výrazně zvýší bezpečnost chodců," uvedl starosta František Kaiser.

Podle hejtmanova náměstka pro dopravu Martina Seppa (ČSSD) je výstavba okružní křižovatky součástí širšího záměru kraje. "Počítáme s postupnou přestavbou celkem tří křižovatek a vybudováním přeložky silnice, která tranzitní dopravu odvede mimo centrum města," řekl Sepp.

Doprostřed křižovatky fontána s volavkami

Dodal, že pozitivní vliv bude mít projekt i na životní prostředí a život obyvatel města, protože zklidnění provozu pomůže snížit emise a hluk.

Nově otevřená křižovatka tvoří dopravní uzel pro cestu na Českou Lípu, Mnichovo Hradiště a Doksy. Objezd vznikl na místě křižovatky s trojúhelníkovým ostrůvkem uprostřed.

Při rekonstrukci přibyla další větev, která v budoucnu umožní napojit křižovatku na plánovanou přeložku průtahu II/268. Na financování akce se podílela i Mimoň, která nechala opravit kašnu uprostřed objezdu, zaplatila i nové chodníky, parkoviště, dešťovou kanalizaci, veřejné osvětlení a úpravy vegetace.

Doprostřed křižovatky se vrátila fontána s volavkami. "Nechali jsme vyrobit repliky, ty původní už nebyly v dobrém stavu, a oprava by byla příliš nákladná," řekl starosta. Kolem volavek bude stříkat voda, na to si ale lidé budou muset počkat do jara.

"Fontánu jsme kvůli mrazům ani nenapustili, navíc ji na zimu přikryje průsvitná plastová kostka, která volavky i fontánu ochrání. Sochy budou vypadat jako v ledu," dodal Kaiser.

 

Právě se děje

před 24 minutami

Bývalého politika Pavla Severu soud zprostil obžaloby z podvodu

Soud ve čtvrtek zprostil bývalého politika Pavla Severu obžaloby z podvodu se směnkami asi na deset milionů korun. Podle soudu skutek není trestným činem. Rozsudek není pravomocný, státní zástupce a zmocněnec poškozené rodiny si ponechali lhůtu pro podání odvolání.

Podle obžaloby Severa údajně v letech 2010 až 2012 na svém dlouholetém příteli, podnikateli Zdeňku Švecovi podvodně vymohl podpis na čtyři směnky. Švec měl podle spisu kvůli nemoci a závislosti na alkoholu snížené až vymizelé rozpoznávací a ovládací schopnosti. Severa vypověděl, že Švecovi v letech 2001 až 2010 půjčoval desetitisícové i statisícové částky, protože podnikatelova firma byla v potížích. Koncem 90. let totiž podle něj ručila za úvěr jiné společnosti, která nesplácela. Po roce 2010 je po dohodě se Švecem sdružil do čtyř směnek.

Podle soudu se nepodařilo prokázat, že by směnky byly falešné a že by Severa zneužil špatného zdravotního stavu Švece. Podnikatel také nikdy své jednání, tedy podpisy směnek, nerozporoval. "Soud nemohl dospět ke spolehlivému závěru, že by obžalovaný zneužil situace poškozeného, nechal ho podepsat uvedené listiny a naložil s nimi, jak je popsáno v obžalobě. Nebylo možné akceptovat popis skutku uvedený v obžalobě," řekl předseda senátu Jan Šlosar.

Zdroj: ČTK
Další zprávy